Հասարակություն 14:34 02/09/2015
Այսօր ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչությունում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին իրազեկվել է սեպտմբերի 3-ից 6-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվելիք «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների մասին: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները նշել են, որ համապետական նշանակության «Շանթ-2015» զորավարժություն պլանային բնույթի է և նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության և ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:
Տեղեկացվել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ և մերձատարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, զորավարժության սցենարում առկա մտացածին հակառակորդը և իրավիճակը առավելապես համապատասխանեցված են իրականությանը:

Society 17:08 02/09/2015
During a briefing held by Armenian Defense Ministry’s Defense Policy Department today, military attaches of foreign states accredited to Armenia and representatives of international organizations were provided with information about ‘Shant-2015’ military command and staff exercises due in Armenia on September 3-6, Armenian Defense Ministry said.
Officials of Armenian Defense Ministry said that Shant-2015 are planned military exercises of all-republican significance and aim to check the mobilization readiness of state and military command bodies in the process of the state’s immediate preparations for defense and repulsion of an aggression, the ability to bring forces into a higher level of readiness, and to raise the level of interaction and coordination of actions.
Those present were told that given the military-political situation around Armenia and in adjacent territories, the enemy and the situation in the drills’ fictional scenario were brought into line with reality as much as possible.