Աշխարհում 12:07 12/09/2015
Մոտ 500.000 կատալոնացիներ սեպտեմբերի 11-ին դուրս էին եկել Բարսելոնայի փողոցներ: Երթերի և ցույցերի նոր ալիքը Բարսելոնայում սկսվել է այն բանից հետո, երբ կատալոնացիների առաջնորդները հանդես են եկել Իսպանիայից անջատվելու վերաբերյալ նոր կոչերով:
Սեպտեմբերի 27-ին նշանակված տարածաշրջանային օրենսդիր մարմնի ընտրություններին ընդառաջ եւ Կատալոնիայի ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված անկախության երթը շրջանի անջատողական քաղաքական գործիչները ներկայացնում են, իբրեւ փաստացի անկախության հանրաքվե:
Կատալոնացիների առաջնորդ Արթուրո Մասը, ինչպես հաղորդում է The New York Times-ը, հայտարարել է, որ գալիք ընտրությունները հազվագյուտ հնարավորություն են երկրամասի համար՝ դառնալու նոր եվրոպական պետություն: Նա կոչ է արել Մադրիդի կենտրոնական իշխանություններին Կատալոնիային տալ անջատվելու իրավունք, եթե անկախական կուսակցությունները ստանան խորհրդարանական մեծամասնություն:
«Մենք չենք կարող կորցնել այս հնարավորությունը», - հայտարարել է Արթուրո Մասը:
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը, սակայն, պնդում է, որ երկրամասի խորհրդարանական ընտրությունները չեն կարող նմանեցվել անկախության հանրաքվեի, որի անցկացումը նախորդ տարի Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը ճանաչել էր անօրինական:

Общество 13:22 12/09/2015
Сотни тысяч людей вышли на улицы Барселоны в пятницу, 11 сентября, чтобы принять участие в демонстрации за независимость Каталонии от Испании. Об этом сообщает BBC.
Шествие было посвящено «национальному дню» Каталонии, который жители провинции отмечают 11 сентября.
Прошлой осенью вместо референдума, который был запрещен центральными властями, в Каталонии провели опрос. И 80 процентов из тех, кто в нем участвовал, проголосовали за выход региона из состава Испании, напоминает Вести.Ru.
В Каталонии 27 сентября состоятся досрочные выборы. В Барселоне утверждают, что это и будет настоящий плебисцит. Если победят партии, выступающие за суверенитет, то они запустят процесс обретения независимости.
В Каталонии обещают разработать собственную конституцию и в 2017 году избрать новый, уже независимый парламент.
«Все в наших руках. Мы сделали все, чтобы могли. Мы способны поменять этот статус-кво и привезти Каталонию к реальным переменам, начнем писать историю с чистого листа, чтобы стать нормальной страной, как все наши соседи в Европе», – заявил глава Каталонии Артур Мас.
Чтобы победить на выборах, все выступающие за независимость Каталонии партии сформировали единый блок.