Աշխարհում 12:07 12/09/2015
Մոտ 500.000 կատալոնացիներ սեպտեմբերի 11-ին դուրս էին եկել Բարսելոնայի փողոցներ: Երթերի և ցույցերի նոր ալիքը Բարսելոնայում սկսվել է այն բանից հետո, երբ կատալոնացիների առաջնորդները հանդես են եկել Իսպանիայից անջատվելու վերաբերյալ նոր կոչերով:
Սեպտեմբերի 27-ին նշանակված տարածաշրջանային օրենսդիր մարմնի ընտրություններին ընդառաջ եւ Կատալոնիայի ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված անկախության երթը շրջանի անջատողական քաղաքական գործիչները ներկայացնում են, իբրեւ փաստացի անկախության հանրաքվե:
Կատալոնացիների առաջնորդ Արթուրո Մասը, ինչպես հաղորդում է The New York Times-ը, հայտարարել է, որ գալիք ընտրությունները հազվագյուտ հնարավորություն են երկրամասի համար՝ դառնալու նոր եվրոպական պետություն: Նա կոչ է արել Մադրիդի կենտրոնական իշխանություններին Կատալոնիային տալ անջատվելու իրավունք, եթե անկախական կուսակցությունները ստանան խորհրդարանական մեծամասնություն:
«Մենք չենք կարող կորցնել այս հնարավորությունը», - հայտարարել է Արթուրո Մասը:
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը, սակայն, պնդում է, որ երկրամասի խորհրդարանական ընտրությունները չեն կարող նմանեցվել անկախության հանրաքվեի, որի անցկացումը նախորդ տարի Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը ճանաչել էր անօրինական:

Politics 15:39 12/09/2015
More than half a million pro-independence Catalans on Friday took over one of Barcelona’s main avenues, as their separatist leaders began their latest attempt to break loose from Spain.
The march was held on Catalonia’s national day, but it was also the start of campaigning for a regional parliamentary election on Sept. 27 that Catalonia’s main separatist parties are presenting as a de facto vote on independence after agreeing to run as a joint list of candidates, The New York Times reported.
Speaking here on Friday ahead of the march, Artur Mas, the Catalan leader, said the election was a make-or-break chance for Catalonia to become a new European state. He called on the Madrid government to grant Catalonia the right to secede if separatist parties secure a parliamentary majority.
“We cannot lose this opportunity,” Mr. Mas said during a joint news conference with the other main separatist leaders. “When you take a risk, you can win or you can lose, but if we accept the defeat, we also ask that others accept the victory.”