Տնտեսություն 11:40 01/10/2015
Այսօր Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 21 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկի հատկացումը Հայաստանի պետական հատվածի արդիականացման III ծրագրին (ՊՀԱԾ III): Այս ծրագիրը կաջակցի ՀՀ կառավարության հետագա ջանքերին պետական ֆինանսական հաշվետվությունների ու էլեկտրոնային կառավարման առանձին ծառայությունների հասանելիության բարելավմանը: Այս մասին հայտնում են  Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի
ՊՀԱԾ III-ի շրջանակում երեք հիմանական բաղադրիչներ են ներառված. (1) պետական ֆինանսների կառավարման տեղեկատվական համակարգեր; (2) ծառայությունների մատուցման բարելավման համար նախատեսված էլեկտրոնային կառավարման լուծումներ; և (3) կարողությունների զարգացում ու փոքր միջամտություններ կարողությունների զարգացման նպատակով:
Առաջին բաղադրիչը կօգնի կառավարությանը պետական ֆինանսների կառավարման համակարգի (ՊՖԿՀ) զարգացման միջոցով բարելավել ֆինանսական կառավարման ու հաշվառման ծախսային և նպատակային արդյունավետությունն ու ամբողջականությունը: ՊՖԿՀ առաջարկվող մոդուլներով, ի թիվս այլ բարելավումների, կատարելագործվում են բյուջեի պլանավորման, բյուջեի կատարման, պետական գնումների, պարտքի կառավարման, հաշվապահական հաշվառման, բյուջետային հաշվետվությունների ու ընդհանուր գրանցամատյանի մոդուլները:
«Բարելավված հանրային ծառայությունների մատուցման միջոցով կառավարման բարելավումը հանդիսանում է Համաշխարհային բանկի աջակցության առաջնահերթություններից մեկը: Ուզում եմ մասնավորապես ընդգծել հաշվետվողականության նպատակով ծրագրային երկրորդ բաղադրիչի ներքո առաջարկվող քաղաքացու և կառավարության միջև կապի հաստատումը , որը կօգնի ձևավորել հետադարձ կապի մեխանիզմներ՝ դյուրացնելով պետական ծառայությունների հասանելիությունը քաղաքացիների ու տնտեսավարողների համար, ինչպես նաև լուծում տալով բողոքներին ու մշտադիտարկելով հաճախորդների գոհունակությունը»,- ասել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլին:
Երկրորդ բաղադրիչի ներքո կիրականացվեն աշխատանքներ Հայաստանի Էլեկտրոնային կառավարման ռազմավարական ծրագրի առանձին առաջնահերթ ուղղություններով: Հիմնական տարրերը կներառեն քաղաքականության, կանոնակարգիչ դաշտի, պետական հաստատությունների զարգացման ու դրանցում կարողությունների ձևավորման միջոցով նպաստավոր միջավայրի ձևավորում էլեկտրոնային կառավարման հարթակների ներդրման համար և հիմնարար հարթակների ու ենթակառուցվածքների ներդրում, որոնք անհրաժեշտ են ողջ կառավարության մակարդակով էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման համար:
Մյուս ենթաբաղադրիչներն ուղղված են տրանսպորտի էլեկտրոնային կառավարման մոդուլների ձևավորմանը, որոնք կմեծացնեն տրանսպորտային ծառայությունների արդյունավետությունը Երևան քաղաքում, հյուպատոսական ծառայությունների էլեկտրոնային կառավարման լրացուցիչ մոդուլների ձևավորմանը, մասնավորապես ճանապարհորդողների հյուպատոսական գրանցման ու էլեկտրոնային վիզաների մոդուլները, լիցենզավորման ընթացիկ էլեկտրոնային համակարգի կատարելագործմանը, մասնավորապես ներառելով՝ ֆինանսների նախարարության անունից պարզեցված կարգով տրվող լիցենզիաների գործընթացի ավտոմատացումը, լիցենզիաների էլեկտրոնային ռեգիստրի կառավարումը, հաշվետվությունների ու ծանուցումների արդիականացումը:
Երրորդ բաղադրիչը միտված է Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և Հայաստանի պետական կառավարման ակադեմիայի կարողությունների զարգացմանը՝ նպատակ ունենալով արդիականացնել պետական ծառայողների ուսուցման համակարգը և բարելավել ուսուցումների որակը:
ՊՀԱԾ III-ի ներքո կշարունակվեն ՊՀԱԾ I-ի և ՊՀԱԾ II-ի (ընթացքի մեջ է) մեկնարկած բարեփոխումները: ՊՀԱԾ I-ը, որն իրականացվել է 2004-2011թթ. աջակցել է քաղաքականության ձևակերպման, տեղական ինքնակառավարման ու քաղաքացիական ծառայության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին և դրանց զուգընթաց նաև միջամտություններ է կատարել պետական ֆինանսների կառավարման ուղղությամբ պետական գնումների և ներքին ու արտաքին աուդիտի ոլորտներում:
ՊՀԱԾ III-ի ներքո Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվում է ՎԶՄԲ վարկ 21 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով` փոփոխական տոկոսադրույքով, 14.5 տարվա արտոնյալ ժամանակաշրջանով և 25 տարի մարման ժամկետով:
1992թ. Համաշխարհային բանկին, իսկ 1993թ. ՄԶԸ-ին միանալուց ի վեր այդ երկու կառույցների կողմից Հայաստանին ընդհանուր հաշվով տրամադրվել է 2.179,730 մլն ԱՄՆ դոլար:

Economy 14:10 01/10/2015
The World Bank Board of Executive Directors on September 30 approved a US$21 million loan for the Third Public Sector Modernization Project (PSMP III) for Armenia. This project will further assist the Government of Armenia in its on-going efforts to improve quality of the public financial reporting and to improve access to selected enhanced e-government services, the World Bank Office in Yerevan said.
PSMP III supports three main components: (i) Public Financial Management Information Systems; (ii) e-Governance Solutions for Improved Service Delivery; and (iii) Capacity Building and Small Capacity Building Interventions.
The first component will assist the Government to improve the efficiency, effectiveness and comprehensiveness of its financial management and accounting through the development of a Government Financial Management Information System (GFMIS). The proposed GFMIS modules will include improvement, among others, in budget planning, budget execution, public procurement, debt management, accounting, budget reporting, and the general ledger.
“Strengthening governance through improved public service delivery is among the priorities for Bank support,” said Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “I will particularly highlight the proposed Citizen-Government Interface for Accountability under the second project component. This will support the establishment of feedback mechanisms to facilitate citizen and business access to government services, address grievances, and monitor client satisfaction.”
The second component will support the implementation of select priorities as identified in Armenia’s e-Governance Strategy. Key elements will include: development of the enabling environment by strengthening policy, regulatory frameworks and building institutions and capacity within the government to undertake introduction of e-governance platforms, and introduction of foundational platforms and infrastructure necessary for government-wide e-services.
Other sub-components are focused on developing: e-Transport modules to improve efficiency and the quality of transportation services in Yerevan; additional modules to the current e-Consular system, including a consular registration process for travelers and issuing e-visas; and upgrading the current e-Licensing system through automation of the simplified procedure of licenses issued on behalf of the Ministry of Finance, management of electronic license registry, and streamlined reports and notifications.
The third component seeks to strengthen the capacity of the Civil Service Council and Armenian Academy of Public Administration to modernize the training system for public servants and raise the quality of trainings.
PSMP III continues the reforms supported under PSMP I and PSMP II (on-going). PSMP-I, implemented between 2004 and 2011, supported institutional reforms in the areas of policy formulation, local government and civil service, together with Public Financial Management interventions in the areas of public procurement and external and internal audit.
The World Bank will provide a US$21 million IBRD fixed spread loan with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, the commitments to Armenia total approximately US$2,179.730 million.