Քաղաքական 18:36 10/10/2015
Ֆրանսիայի հետ ՀՀ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններն ակնհայտ իրողություն են ողջ միջազգային հանրության համար. Նախագահ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 31-րդ նախարարական համաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար, Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԳՆ Եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրին: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը ողջունել է հյուրին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը Հայաստանում՝ բարձր գնահատելով Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 31-րդ նախարարական համաժողովին պարոն Դեզիրի մասնակցությունը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե ուրախ է պատվիրակության կազմում տեսնելու նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահին, ում բազմիցս հանդիպել է ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի շրջանակներում:
Ընդգծելով, որ Ֆրանսիան հայ ժողովրդի համար հոգեհարազատ երկիր է, Նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիայի հետ Հայաստանի առանձնաշնորհյալ հարաբերություններն ակնհայտ իրողություն են ոչ միայն երկու երկրների հասարակությունների, այլև ողջ միջազգային հանրության համար:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ Հայաստանը, լինելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համեմատաբար երիտասարդ անդամ պետություն, կարողացել է իր արժանի տեղը գտնել ֆրանկոֆոն երկրների շարքում և այսօր ընկալվում է իբրև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամենաակտիվ երկրներից։
Նախագահի համոզմամբ, Ֆրանկոֆոնիան Հայաստանի համար ոչ միայն այդ ձևաչափով բազմակողմ համագործակցության հիանալի հնարավորություն է ընձեռում, այլ նաև արդյունավետ հարթակ է գիտության, կրթության, մշակույթի, տնտեսության և այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու համար: Ըստ Նախագահի, այդ առումով արդեն իսկ կան հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության բազմաթիվ խրախուսելի օրինակներ. ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում համագործակցության շնորհիվ է նաև, որ այսօր Հայաստանում առկա է ֆրանսերենով ողջ կրթական ցիկլը՝ նախակրթարանից մինչև համալսարան:
Արլեմ Դեզիրը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր գլխավորած պատվիրակությանը, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 31-րդ նախարարական համաժողովը Հայաստանում բարձր մակարդակով հյուրընկալելու համար: Հանդիպման սկզբում նա Սերժ Սարգսյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի ջերմ ողջույնները և ընդգծել, որ Ֆրանսիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ բարձր մակարդակի հարաբերություններին համահունչ զարգացնել նաև երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները:
Տնտեսական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից Արլեմ Դեզիրը կարևորել է 2014թ. մայիսին Ֆրանսիայի Նախագահի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում համագործակցության մի շարք նոր փաստաթղթերի ստորագրումն ու հայ-ֆրանսիական տնտեսական համաժողովը՝ տեղեկացնելով, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում տնտեսական երկրորդ համաժողովը Փարիզում անցկացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Արլեմ Դեզիրն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է հնարավորինս սատարել Հայաստանի և Եվրամիության միջև իրավական նոր փաստաթղթի մշակման գործընթացին՝ ջանքեր ներդնելով այդ գործընթացը լավագույն և հաջող արդյունքներով ավարտին հասցնելու ուղղությամբ:
Սերժ Սարգսյանը և Արլեմ Դեզիրը մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի շուրջ: Արլեմ Դեզիրը վստահեցրել է , որ Ֆրանսիան, որպես համանախագահ երկիր, առավել քան երբևէ համոզված է, որ հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծումն այլընտրանք չունի, և ստանձնած հանձնառությունների շրջանակում Ֆրանսիան անելու է ամեն հնարավորը բանակցային գործընթացի միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:

Политика 19:20 10/10/2015
А. Дезир: Франция готова максимально содействовать процессу разработки нового правового документа в отношениях Армении с ЕС
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с государственным секретарем по делам Европы Министерства иностранных дел и международного развития Франции Арлемом Дезиром, прибывшим в Ереван для участия в 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации франкофонии (МОФ).
Как передает пресс-служба президента РА, глава государства поприветствовал гостя и сопровождавшую его делегацию, в составе которой был также сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции. С. Саргсян высоко оценил участие А. Дезира в 31-й сессии конференции министров иностранных дел МОФ в Ереване и с радостью отметил визит французского сопредседателя, с которым он, по его словам, не раз встречался в рамках переговорного процесса по карабахскому урегулированию.
Президент С. Саргсян подчеркнул особенные отношения Армении и Франции, которые очевидны не только для обществ двух стран, но и для всего международного сообщества.
Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что Армения, будучи сравнительно «молодым» членом Международной организации франкофонии, сумела занять достойное место в числе стран Франкофонии и на сегодня считается одним из самых активных участников МОФ.
Согласно убеждению главы государства, Франкофония представляет собой для Армении не только замечательную возможность сотрудничества в данном формате, но и служит эффективной площадкой для углубления двустороннего взаимодействия в сферах науки, образования, культуры, экономики и др.
По словам президента, в этом плане уже имеется множество достойных поощрения примеров армяно-французского взаимодействия: именно благодаря сотрудничеству в рамках Франкофонии на сегодня в Армении действует полный образовательный цикл на французском языке – от дошкольного учебного заведения до университета.
Арлем Дезир поблагодарил президента Сержа Саргсяна за организацию в Армении на высочайшем уровне 31-й сессии конференции министров иностранных дел МОФ. В начале встречи госсекретарь по делам Европы Министерства иностранных дел и международного развития Франции передал сердечные приветствия Сержу Саргсяну от имени президента Франции Франсуа Олланда. Он также подчеркнул, что Франция заинтересована в развитии двухсторонних отношений с Арменией на высоком уровне, в том числе экономических связей.
Обратившись к развитию экономических отношений, Арлем Дезир особо обозначил важность визита президента Франции в Армению в мае 2014 года и подписание тогда ряда новых документов о сотрудничестве, а также состоявший армяно-французский бизнес-форум. По его словам, в настоящее время ведутся работы для проведения второго подобного делового форума в Париже.
Собеседники обсудили также отношения Армении и ЕС. А. Дезир подчеркнул готовность Франции максимально содействовать делу разработки нового правового документа касательно отношений Армении с Евросоюзом и приложить усилия для завершения этого процесса с наилучшими и успешными результатами.
Стороны обменялись мнениями вокруг процесса по урегулированию карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ. А. Дезир заверил, что Франция как страна-сопредседатель белее, чем когда бы то ни было, убеждена в отсутствии альтернатив мирному решению проблемы и в рамках взятых на себя обязательств сделает все возможное для урегулирования конфликта путем переговоров.