Հասարակություն 14:00 19/10/2015
«Տաթևեր» ճոպանուղին արդեն հինգ տարեկան է: Հինգ տարի առաջ, 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին գործարկվեց աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին՝ անցնելով Որոտանի կիրճի վրայով և հնարավորություն ընձեռելով Հալիձորից Տաթևի միջնադարյան վանական համալիր հասնել կարճ, հարմարավետ օդային ճանապարհով:
Գործարկումից ի վեր ճոպանուղուց օգտվել է շուրջ 430 000 ուղևոր, միայն այս տարվա ինն ամիսների ընթացքում՝ շուրջ 90 հազար այցելու: Մինչև ճոպանուղու կառուցումը տարեկան Տաթև այցելողների թիվը չէր գերազանցում 7 հազարը: Այս մասին հայտնում են «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
Հինգ տարիների ընթացքում ճոպանուղին յուրօրինակ խթան է դարձել տարածաշրջանի զարգացման համար: Զբոսաշրջային հոսքերի աճը նաև նպաստել է համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը. վերջին հինգ տարվա ընթացքում Գորիսում բացվել է 10 նոր հյուրանոց, վանական համալիրի հարակից համայնքներում գործում են շուրջ երկու տասնյակ հյուրատներ, սպասարկման այլ օբյեկտներ:
«Տաթևեր» ճոպանուղին նաև տեղի բնակիչների համար աշխատատեղերի, գյուղմթերքի իրացման, զբոսաշրջային առաջարկների մշակման նոր հնարավորություններ է ստեղծել: Ճոպանուղու շուրջ 60 աշխատակիցների մեծ մասը տեղացիներ են:
«Ճոպանուղու շնորհիվ Տսթևը դարձել է Հայաստանի ամենահետաքրքիր զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը և իր առանձնահատուկ տեղն ունի զբոսաշրջային գործակալությունների փաթեթներում: Այն նաև նպաստում է հանրապետության «Հարավային միջանցք» ուղղության զարգացմանը, քանի որ դեպի Տաթև ուղևորվող զբոսաշրջիկները ճանապարհին կանգ են առնում Խոր Վիրապում, Նորավանքում, Արենիում և Զորաց քարերում, օգտվում են մատուցվող տարբեր ծառայություններից», - նշել է «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը:
«Տաթևեր»-ի առաջին հոբելյանի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառման ընթացքում «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը շնորհակալագրեր հանձնեց զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ համագործակցության և Տաթևը՝ որպես զբոսաշրջային ուղղություն զարգացնելու գործում ունեցած ներդրման համար:
«Մենք նաև մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ճոպանուղու սպարարկմանն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ծառայությունների ներդրմանը: Գարնանը ներդրվել էր աշխարհում լավագույններից մեկը համարվող՝ SKIDATA ընկերության տոմսերի վաճառքի միջազգային համակարգը, իսկ ամռանը, զբոսաշրջային ամենաակտիվ շրջանում, գործարկվեց տոմսերի վաճառքի օնլայն համակարգը՝ էապես հեշտացնելով տոմսերի ձեռք բերման գործընթացը»,- նշել է «Տաթևեր»-ի տնօրեն Վահե Բաղդասարյանը՝ ընդգծելով , որ ճապանուղու աշխատակիցների համար մշտապես վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպվում՝ մասնագիտական հմտությունների բարձրացման նպատակով:
«Տաթևեր» ճոպանուղին կառուցվել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Այն գրանցված է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ ոչ միայն որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի, այլև որպես ամենակարճ ժամանակահատվածում (10 ամիս) կառուցված ճոպանուղի:

Общество 13:50 19/10/2015
Пять лет назад, 16 октября 2010 года, была запущена самая длинная реверсивная канатная дорога в мире – «Крылья Татева». Пролегая через Воротанское ущелье, она предоставляет возможность попасть из Алидзора в средневековый Татевский монастырский комплекс кратчайшим и удобным воздушным путем.
Как передает пресс-служба Фонда IDeA, со дня эксплуатации услугами канатной дороги воспользовались более 430 тысяч человек, только за девять месяцев 2015 года ее пассажирами стали около 90 тысяч человек. При этом до строительства канатки число посетителей Татева не превышало 7 тысяч человек.
«За эти пять лет канатная дорога стала своеобразным импульсом для развития региона. Рост туристических потоков также способствовал развитию соответствующих инфраструктур: в течение последних пяти лет в Горисе открылось 10 новых гостиниц, а в близлежащих к монастырскому комплексу общинах действует около двух десятков гостиничных домов, других объектов обслуживания.
Благодаря „Крыльям Татева” были созданы рабочие места для местного населения, открыты новые возможности для реализации сельхозпродукции, разработки туристических предложений. Из 60-ти сотрудников канатной дороги большая часть – местные жители», – говорится в сообщении.
«Татев, благодаря канатной дороге, стал одним из интересных туристических направлений Армении и занимает свое особое место в пакетах туристических услуг. „Крылья Татева” также содействует развитию направления „Южный коридор”, поскольку выезжающие в Татев туристы по дороге останавливаются в Хор Вирапе, Нораванке, Арени и Караундже, пользуясь при этом различными местными услугами», – отметил руководитель программы «Возрождение Татева» Айк Тутунджян.
В ходе мероприятия по случаю первого юбилея канатной дороги «Крылья Татева» А.Тутунджян вручил грамоты представителям туритических агентств за вклад в дело реализации программ, направленных на развитие Сюникского региона, плодотворное сотрудничество и содействие в развитии туристического маршрута в направлении Татева.
«Мы также уделяем внимание внедрению соответствующих международным стандартам услуг. Весной на канатной дороге внедрена международная система продажи билетов одной из ведущих в мире компаний SKIDATA, а летом - в самый активный туристический период, запущена система онлайн-продажи билетов, облегчив процесс приобретения билетов», - сказал директор канатной дороги «Крылья Татева» Ваге Багдасарян, подчеркнув, что регулярно для сотрудников канатки организуются курсы переподготовки с целью повышения их профессиональных навыков.
Канатная дорога «Крылья Татева», построенная фондом «Инициативы развития Армении» (IDeA) в рамках проекта «Возрождение Татева», входит в Книгу рекордов Гиннесса. Причем рекордной является не только длина дороги, но и сроки строительства (10 месяцев).