Քաղաքական 12:48 18/11/2015 Տարածաշրջան
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութութօղլուն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից կառավարություն կազմելու հանձնարարություն է ստացել:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ,  սպասվում էր, որ Դավութօղլուն այսօր կամ ամենաուշը վաղը պետք է ներկայացնի հանրապետական Թուրքիայի 64-րդ կառավարության կազմը: Սակայն երեկվա Էրդողան-Դավութօղլու հանդիպումից հետո հայտարարվել է, որ նոր կառավարության նոր կազմի ձևավորումը կարող է հետաձգվել մինչև ուրբաթ (նոյեմբերի 20), քանի որ ևս մեկ երկկողմանի հանդիպման անհրաժեշտություն կլինի:
Աղբյուրը նշում է, որ նոր կառավարության հետ կապված ամենաշատ քննարկվող հարցը էկոնոմիկայի նախարարի ընտրության հարցն է: Պաշտոնի հավանական թեկնածուներից է նախկինում տարբեր գերատեսչություններ գլխավորած, նախկին արտգործնախարար Ալի Բաբաջանը:
Նոր կառավարությունում ավելացվել է նաև փոխվարչապետների քանակը` 4-ից դառնալով 5:
Աղբյուրը նշում է, որ կուլիսներում քննարկվւմ է նաև Էրդողանի փեսա Բերաթ Ալբայրաքին ևս նախարարական կաբինետում ընդգրկելու հարցը:

Политика 15:37 18/11/2015 Регион
Формирование состава нового правительства Турции отложено до 20 ноября в связи с  необходимостью очередной двусторонней встречи президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Ахмета Давутоглу. Об этом пишет сайт «Ermenihaber.am».
Отметим, накануне президент Турции Р.Т. Эрдоган принял премьер-министра Ахмета Давутоглу и поручил ему сформировать правительство в качестве лидера победившей на парламентских выборах партии 1 ноября.
Согласно информации, ожидалось, что не позже, чем сегодня или завтра, Давутоглу представит состав 64-го правительства Турции. Однако после вчерашней встречи президента и премьер-министра стало известно, что формирование состава нового правительства Турции отложено до 20 ноября.
Согласно информации, самый обсуждаемый вопрос, связанный с новым правительством, касается выбора министра экономики.
Потенциальным кандидатом на данную должность является экс-министр иностранных дел Турции Али Бабаджан.