Քաղաքական 14:50 11/01/2016 Հայաստան
Հայաստանում ռուսական ռազմաբազան ինչքան հարստանա, համալրվի նոր զինատեսակներով, ՀՀ-ի օգտին է: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ԳԽ նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը:
Նրա խոսքով, ՌԴ-ն պատերազմ չի սկսվի Թուրքիայի հետ, քանի որ այսօրվա Թուրքիան ՆԱՏՕ-ն է, իսկ ՌԴ-ն չի կարող ՆԱՏՕ-ի դեմ պատերազմ սկսել. «Ռուսաստանը պատերազմ չի սկսի Թուրքիայի դեմ, ինչը նշանակում է, որ զենքը, զինամթերքը կման մեզ»:
Ըստ Ա.Արշակյանի, ռուս-թուրքական հարաբերությունները պատմական անցյալ ունեն, միջնադարյան բյուզանդական ժառանգության խնդիր է, չի վերացել՝ հաշվի առնելով վերջին տարիների իրադարձությունները՝  Ղրիմի հարցում Թուրքիայի ակտիվությունը, հակառուսական դիրքորոշումը, Սիրիայում Թուրքիայի ամբիցիաները. «Ռեգիոնալ գերտերությունները մրցակցում են, մրցակցությունը ոչ միայն Կովկասն է, Անդրկովկասը, Հարավային Կովկասը, Մերձավոր Արևելքը, նաև պանթուրքական տարրը կա»:
Ա.Արշակյանի կարծիքով, այս կոնֆլիկտը լուրջ է: Նա հույս հայտնեց, որ այն կավարտվի Մոսկվայի 1921 թ. մարտի 16-ի կոնֆերասի կետերը չեղյալ հայտարարելով, այսինքն՝ կոնֆերանսի հետևանքների վերանայում կլինի, ինչը Հայաստանի համար լավ է:
Ասուլիսին ներկա ԱԱԾ նախկին պաշտոնյա Գուրգեն Եղիազարյանը նույնպես ողջունում է ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազայի համալրումը:
«Ռուսաստանի ներկայությունն Արաքսի ափին, զինատեսակներով համալրումը, շատ ավելի կարևոր է մեզ համար, քանի որ չենք իմանա, թե ինչպես կվարվի Թուրքիան փոքրիկ Հայաստանի հետ»,- ասաց նա:
Գ.Եղիազարյանի խոսքով, Թուրքիան նաև աստիճանաբար ուզում է խառնվել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների գործընթացին, այսինքն ցանկանում է Հարավային Կովկասը վերցնել իր ազդեցության գոտում, դառնա դոմինանտ:

Политика 17:00 11/01/2016 Армения
Пополнение дислоцированной в Армении  российской военной базы новыми видами вооружения только на пользу республике.  Об этом заявил сегодня на пресс-конференции бывший депутат Верховного совета Азат Аршакян.
По его словам, войны между Россией и Турцией не будет, поскольку последняя – член НАТО, а РФ не может начать войну против Североатлантического альянса. «Россия не начнет войну против Турции, а это значит, что оружия и боеприпасы останется нам», – подчеркнул А. Аршакян.
Он напомнил, что проблемы в российско-турецких отношениях имеют глубокие исторические корни, в частности, это проблема средневекового византийского наследия. «Также, принимая во внимание события за последние годы, налицо активность Турции в вопросе Крыма, антироссийская позиция и амбиции Анкары в Сирии», – пояснил А. Аршакян.
Он отметил, что региональные сверхдержавы конкурируют, и это соперничество проявляется не только в Кавказе, Закавказье, Южном Кавказе, Ближнем Востоке. Более того, во всем этом налицо проявление пантюркизма.
А. Аршакян отметил, что это серьезный конфликт, и выразил надежду, что он закончится аннулированием пунктов Московского договора о «дружбе и братстве», подписанного 16 марта 1921г. между правительством Великого национального собрания Турции и правительством РСФСР, то есть будет осуществлен пересмотр последствий данного договора, что будет в интересах Армении.
Другой участник пресс-конференции – бывший заместитель министра национальной безопасности Армении Гурген Егиазарян – в свою очередь отметил, что приветствует пополнение дислоцированной в РА  российской военной базы новыми типами оружия.
«Присутствие РФ на берегу реки Аракс и пополнение различными видами вооружения российской военной базы в РА очень важны для нас, поскольку мы не знаем, как поведет себя Турция с Арменией», – отметил бывший заместитель главы МНБ.
Г. Егиазарян добавил: «Турция также постепенно хочет вмешаться в процесс переговоров по урегулированию карабахского конфликта, другими словами желает усилить свое влияние в Закавказье. Этому не бывать. Очень хорошо, что 102-я военная база пополняется».