Քաղաքական 12:32 12/01/2016 Տարածաշրջան
Պարսկալեզու «Ազարհիա.օրգ» կայքը արցախյան պատերազմում Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցության վերաբերյալ տեսանյութ է հրապարակել:
Հրապարակված տեսանյութում  երևում է, որ Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին գեներալ Մանսուր Հաղիղաթփուրը զինվորական համազգեստով կանգնած է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի կողքը և հետևում է ադրբեջանցի զինվորների ռազմաուսումնական վարժանքին:
Տեսանյութի մեկ այլ հատվածում Հաղիղափուրը ելույթ է ունենում ադրբեջանցի զինվորների առջև:
«Վերջին շրջանում ադրբեջանցի պաշտոնյաները ժխտում են ԼՂ պատերազմի ընթացքում Իրանի՝ Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցությունը, սակայն առաջիկայում Իրանի ցուցաբերած աջակցության վերաբերյալ այլ փաստեր ևս կներկայացվեն»,-նշում է իրանական աղբյուրը:
Նշենք, որ Մանսուր Հաղիղաթփուրը ներկայում զբաղեցնում է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը: Հաղիղաթփուրն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է, որ արցախյան պատերազմի ժամանակ եղել է Հեյդար Ալիևի հատուկ խորհրդականը: Մինչ պատգամավոր ընտրվելը՝ Մանսուր Հաղիղաթփուրը զբաղեցնում էր Արդաբիլի նահանգապետի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Սիավուշ Նովրուզովն օրերս հայտարարել էր, թե իրանցի խորհրդարանականի դեմ Ադրբեջանում քրեական գործ է հարուցվել: Նովրուզովը Հաղիղաթփուրին մեղադրել է ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանին Ադրբեջանի զինված ուժերի վերաբերյալ տեղեկատվություն հաղորդելու մեջ:
Իրանի Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրն, արձագանքելով Սիավուշ Նովրուզովի մեղադրանքին, մասնավորապես  նշել է. «Պատերազմի ժամանակ Դուք և մյուս պատգամավորները որտե՞ղ էիք, ձեզանից, ձեր երեխաներից քանի՞ հոգի է մասնակցել պատերազմին: Ինչո՞ւ էին սովորաբար նվիրյալ ու ոչ ադրբեջանցի երիտասարդները սպանվում թիկունքից: Իրականում սա հարց է նահատակների ծնողների կողմից, թե ինչո՞ւ իրենց որդիները սպանվեցին թիկունքից»:
Հավելենք նաև, որ ավելի վաղ՝ Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային, անդրադառնալով պատերազմական գործողությունների ժամանակաշրջանին, ասել է. «Այն ժամանակ ես անձամբ եմ հրամայել, որպեսզի Ադրբեջանին ռազմամթերք տրամադրվի և Ադրբեջանի զինված ուժերի համար հատուկ ռազմաուսումնական վարժանքներ կազմակերպվի»:

Политика 19:01 12/01/2016 Регион
Иранский сайт «Azarhia.org» обнародовал  видеоматериал об оказанной Ираном поддержке Азербайджану во время карабахской войны.
В опубликованном видео видно, как бывший генерал Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) Мансур Хакикатпур (Mansour  Haqiqatpour) в военной форме стоит рядом с бывшим президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым и следит за военными учениями азербайджанских военнослужащих. В другой части видеозаписи Хакикатпур выступает перед азербайджанскими военнослужащими.
«В последнее время азербайджанские чиновники опровергают факт оказания Ираном поддержки Азербайджану во время карабахской войны, однако в ближайшее время будут представлены и другие доказательства этому», – пишет иранское издание.
Отметим, в настоящее время Мансур Хакикатпур занимает должность заместителя председателя Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса (парламента) ИРИ. Хакикатпур в одном из интервью заявил, что во время карабахской войны был специальным советником Гейдара Алиева, а до этого занимал должность главы администрации провинции Ардебиль.
Напомним, представляющий правящую партию депутат парламента Азербайджана Сиявуш Новрузов недавно заявил, что в Азербайджане возбуждено уголовное дело против М. Хакикатпура. Новрузов обвинил иранского депутата в предоставлении властям Армении информации о вооруженных силах Азербайджана во время карабахской войны.
Заместитель председателя Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса ИРИ Мансур Хакикатпур, комментируя обвинение Сиявуша Новрузова, отметил: «Я очень хочу поговорить о том, кто на самом деле является предателем. Где были Вы и другие депутаты Азербайджана во время войны? Сколькие из вас и ваших детей участвовали в этой войне? Почему обычно приверженные делу и не азербайджанской национальности молодые люди убивались с тылу? На самом деле это вопрос от мучеников-родителей – почему их сыновья были убиты в спину?»
Отметим, ранее бывший командующий КСИР Мохсен Резаи, комментируя период военных действий, сказал: «Тогда я лично отдал приказ о поставке боеприпасов Азербайджану и организации специальных военных учений для вооруженных сил Азербайджана».