Քաղաքական 18:31 12/01/2016
Գերմանական Deutschlandfunk ռադիոկայանը  ծավալուն ռեպորտաժ է պատրաստել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասին, որտեղ լրագրող Սվեն Տյոնիգեսը պատմել է իր ճանապարհորդության,  ստացած տպավորությունների, տուրիստական գրավչության և պատմության մասին,  աշխարհագրական և բնական պայմանների, բնակչության կազմի, ղարաբաղյան պատերազմի, ինչպես նաև անկախության հռչակման մասին:
Ռեպորտաժում խոսվում է նաև զբոսարշրջային ռեսուրսների և հնարավորությունների մասին` բնական բարենպաստ պայմանների, հարուստ բնության, հնագիտական հետաքրքրություն ներկայացնող օբյեկտների առատության մասին:
Նշենք, որ ռեպորտաժում լրագրողը որակել է որպես Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ հանրապետություն բառը օգտագործել է «ինքնհռչակի»  հետ։
Լրագրող Սվեն Տյոնիգեսը ռեպորտաժում պատմել է նաև Ստեփանակերտ կատարած այցելությունից, անդրադարձել է Շուշի քաղաքի պատմագիտական, մշակութային և քաղաքակրթական նշանակությանը, և ինչն է հետաքրքիր՝ նույնիսկ տեղեկացնում է (առանց աղբյուր նշելու) բանակի թվի մասին։
«Որպեսզի այս ամենն այսպես էլ մնա, դրա համար հոգ է տանում 30 հազար զինվոր ունեցող բանակը, ինչը 100 հազար բնակչի հաշվով բավական պատկառելի թիվ է կազմում: Իրական գոյություն ունեցող բանակը փոքրիկ պետության անվտանգության գլխավոր գրավականն է: Մնացած պետական ինստիտուտները քիչ ասելիք ունեն»,- ասված է ռեպորտաժում:

Немецкая радиостанция «Deutschlandfunk»: Армия – гарант безопасности Нагорного Карабаха
Немецкая радиостанция «Deutschlandfunk» подготовила обширный репортаж о Нагорно-Карабахской Республике, в котором журналист Свен Тёнигес рассказывает о проделанном путешествии в Арцах, полученных впечатлениях, туристической привлекательности и истории, географических и природных условиях, составе населения, карабахской войне, а также о провозглашении независимости НКР.
Также в репортаже говорится о туристических ресурсах и возможностях НКР, благоприятных природных условиях, богатой природе и изобилии объектов, представляющих археологический интерес.
Свен Тёнигес в репортаже рассказывает о визите в Степанакерт, историографическом, культурном и цивилизационном значении города Шуши и даже о численность армии (без указания источника).
О том, чтобы сохранить все это, заботится 30-тысячная армия, что представляет собой довольно внушительную цифру с учетом населения в 100 тысяч человек. Существующая армия – залог безопасности данного небольшого государства», – говорится в репортаже, опубликованном на сайте радиостанции «Deutschlandfunk».