Տնտեսություն 10:51 09/02/2016 Հայաստան
Եվրասիական տնտեսական միությունը կայացման փուլում է, և դեռևս  տնտեսական մեխանիզմների ձևավորման խնդիրներ կան: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ի հետագա քայլերին:
Ըստ նրա՝ շատ կարևոր է գիտակցել, որ սա այն ձևաչափն է, որտեղ ոչ միայն պարզ համագործակցություն է պահանջվում, այլև ազգային մրցակցային առավելությունների ուղղակի համադրում:
«ԵԱՏՄ-ում տնտեսական քաղաքականության ձևավորման գործում ազգային մրցակցային առավելություններին պետք է մեծ տեղ հատկացնել: Ցավոք սրտի,  նույնիսկ  ԵԱՏՄ հիմնադիր պետությունները՝ Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը, մինչ օրս ավելի շատ մրցակցում են, քան համագործակցում: Տնտեսվարողները, ձեռնարկություններն ավելի շատ մեկը մյուսին շուկայից հանելու նպատակ ունեն, ինչը գալիս է ինքնաբերաբար, քանի որ հետխորհրդային տարածքում իրական տնտեսական համադրված համագործակցություն չի  եղել»,- նշեց տնտեսագետը:
Թաթուլ Մանասերյանի խոսքերով՝  պետք է  ճիշտ մեխանիզմներ ձևավորվել, որոշ ոլորտների գրավչությունը բարձրացնել և ներդրումների առումով դրանք հրապուրիչ դարձնել օտարերկրացիների համար:
Հայաստանն այստեղ, ըստ տնտեսագետի, լուրջ անելիքներ ունի:
«Մեզանում կա պարզունակ մտածելակերպ, որ Հայաստանը միայն գյուղմթերքներով կարող է ներկայանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը, մինչդեռ մենք ունենք գիտական ճյուղեր, որոնք այսօր հնարավոր է բացարձակ մրցունակ չլինեն, բայց դրանց պահանջարկը կա թե  ԱՊՀ երկրներում, թե ԵԱՏՄ անդամ-պետություններում»,-ընդգծեց Թաթուլ Մանասերյանը:
Ներկայացնելով Հայաստանի մրցակցային առավելությունները՝ տնտեսագետը նշեց, որ դրանք կարող են լինել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, որտեղ բացարձակ առաջատար է Հայաստանը, ինչպես նաև քիմիայի բնագավառում, առողջապահության և մի շարք այլ որոլտներում մեր ձեռքբերումները:
«Օրինակ՝  առողջապահության ոլորտում կան առանձին ճյուղեր, որոնք բարձր որակի ծառայություններ են մատուցում՝ ակնաբուժությունը, սրտաբանությունը, դեղագործությունը: Մենք պետք է մեր գիտական միտքը ներկայացնենք աշխարհին»,- ասաց տնտեսագետը:
Անդրադառնալով  նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում նշանակվելուն, Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ նախկին վարչապետը բավականին փորձառու է և բանիմաց:
«Նա ոչ միայն տնտեսագետ է, այլ նաև պրակտիկ փորձ կարողացավ ձեռք բերել Հայաստանի տնտեսությունը կառավարելու տարիներին: Կարծում եմ, որ միության անդամ-պետությունների հետ կարող է բավականին հմուտ ձևով գտնել այն ճանապարհները, որոնք կարող են տանել փոխշահավետ ինտեգրացիայի»,- ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:

Экономика 13:00 09/02/2016 Армения
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) находится в стадии становления, и пока существуют проблемы с формированием экономических механизмов. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил руководитель аналитического центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян, обратившись к дальнейшей деятельности ЕАЭС.
По его словам, важно понимать, что речь идет о формате, который требует не только простого сотрудничества, но и прямого сочетания национальных конкурентных преимуществ.
«При формировании экономической политики в ЕАЭС необходимо уделить большое внимание национальным конкурентным преимуществам. К сожалению, даже основавшие ЕАЭС государства – Россия, Беларусь и Казахстан – до сих пор больше конкурируют, нежели сотрудничают. Хозяйствующие субъекты, предприятия скорее стремятся вытеснить друг друга с рынка, что происходит непроизвольно, так как на постсоветском пространстве отсутствовало реальное экономическое сотрудничество, строящееся на сочетании», – отметил экономист.
По мнению Татула Манасеряна, необходимо формировать правильные механизмы, повысить привлекательность ряда сфер для иностранных инвестиций. Армении, по его словам, в этом контексте предстоит серьезная работа.
«У нас бытует мнение, что Армения может представить ЕАЭС только сельхозпродукцию. Между тем, у нас есть и научные отрасли, которые сегодня могут и не быть конкурентоспособными, но они востребованы как в странах СНГ, так и в государствах-членах ЕАЭС», – подчеркнул Манасерян.
Представляя конкурентные преимущества Армении, эксперт отметил, что  сюда можно отнести как сферу информационных технологий, где страна занимает лидирующую позицию, так и достижения республики в химической, здравоохранительной и других областях.
«Например, в сфере здравоохранения имеются отрасли, где оказываются высококачественные услуги: офтальмология, кардиология, фармацевтика. Мы должны представить миру нашу научную мысль», – подчеркнул Т.Манасерян.
Коснувшись назначения бывшего премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна на должность председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), собеседник Panorama.am отметил, что экс-глава правительства РА – достаточно опытный и сведущий специалист.
«Он не только экономист. Тигран Саркисян приобрел и практический опыт на посту главы правительства. Считаю, что со странами-участницами ЕАЭС ему удастся найти пути взаимовыгодной интеграции», – добавил Манасерян.