Քաղաքական 13:40 10/02/2016 Աշխարհում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը (ԻՊ) շարունակում է զբաղվել նավթի վաճառքով: «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ` ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում հնչեցված ելույթում նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանը` հավելելով, որ նավթի վաճառքից ստացված եկամուտները կազմում են խմբավորման ստացած միջոցների հիմնական ծավալը:
Ըստ Ֆելթմանի` նավթի վաճառքը իրականացվում է` չնայած ահաբեկիչների ֆինանսավորման աղբյուրների դեմ պայքարի վերաբերյալ Անվտանգության խորհրդի ավելի վաղ ընդունած բանաձևին:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խոսքով` ԻՊ-ն ունակ է արագ և արդյունավետ մոբիլիզացնել հսկայական ռեսուրսներ:
Ֆելթմանը նշել է, որ ստեղծվելով և ամրապնդվելով Սիրիայի և Իրաքի տարածքում ԻՊ-ն գնալով ավելի է ընդլայնում իր գործունեությունը այլ շրջաններում:
«Ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրներն են օկուպացված տարածքների նավթի և այլ բնական ռեսուրսների օգտագործումը, «հարկերի» հավաքագրումը, բռնագրավումը, հնագիտական աշխատանքների վայրերի թալանը, արտաքին նվիրատվությունները, փրկագնի գումարները (գերիների) և այլ ֆինանսական սխեմաներ, ինչպես, օրինակ, միջոցների հավաքման համար համացանցի և սոցցանցերի օգտագործումը»,- հայտարարել է Ֆելթմանը:
Ինչպես նշվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ նիստից առաջ տարածած զեկույցում, որ 2015թ. ԻՊ-ի` նավթի և նավթամթերքների վաճառքից ստացված եկամուտների ծավալը կազմել է 400-500 մլն դոլար:
Նշենք, որ 2015 թ դեկտեմբերի 17-ին ՄԱԿ ԱԽ-ն ընդունել է հատուկ բանաձև, որը պետություններին պարտավորեցնում է պայքարել ահաբեկիչների ֆինանսավորման աղբյուրների դեմ, մասնավորապես՝ սառեցնել ակտիվները, արգելել մուտքն ու փոխադրումը, կանխել այն անձանց և կազմակերպություններին զենքի ուղղակի կամ անուղղակի մատակարարումները, որոնք կընդգրկվեն Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցային ցուցակում:

Общество 14:53 10/02/2016 В мире
Террористическая группировка «Исламское государство» продолжает торговать нефтью, что составляет основной объем средств, получаемых группировкой, несмотря на принятую ранее резолюцию Совета Безопасности по борьбе с источниками финансирования террористов. Как передает РИА Новости, об этом заявил заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фелтман.
Выступая на заседании Совета Безопасности, Фелтман заявил, что ИГ способно быстро и эффективно мобилизовать огромные ресурсы.
Появившись и окрепнув в Сирии и Ираке, во многом из-за длительной нестабильности и конфликтов в этих странах, ИГ «получает выгоду от потока финансовых ресурсов и своих связей с траснациональными преступными группировками и расширяет свое действие на другие регионы», заявил Фелтман.
«Основными источниками финансирования является использование нефти и других природных ресурсов оккупированных территорий, сбор „налогов”, конфискация, разграбление мест археологических работ, внешние пожертвования, взносы за выкуп (заложников – ред.) и другие финансовые схемы, как, например, использование интернета и социальных сетей для сбора средств», – заявил замглавы всемирной организации.
Как говорится в докладе генерального секретаря ООН, распространенном к заседанию, в 2015 году объем доходов ИГ от продажи нефти и нефтепродуктов составил от 400 до 500 миллионов долларов.
СБ ООН 17 декабря принял резолюцию, обязывающую государства бороться с источниками финансирования террористов, в частности – заморозить активы, запретить въезд и транзит, предотвратить прямые или косвенные поставки вооружений в отношении лиц и организаций, которые будут помещены в санкционный список Совбеза.
По словам Фелтмана, от государств-членов ООН поступали данные, сообщающие о возможных схемах поставок и торговли террористами горючим.
«Данные и видеоматериалы, предоставленные государствами, по возможным путям нелегальной торговли нефтью и нефтепродуктами ИГИЛ не могут быть независимо проверены ООН. Более того, расхождения в материалах осложняют задачу установления точных маршрутов сетей сбыта», – заявил он.