Հասարակություն 15:47 10/02/2016 Հայաստան
Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման ապահովումը ազգային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է. Սիմոն Պապյան
Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման ապահովումը ազգային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է և ձեռք է բերում առանցքային նշանակություն: Այս մասին այսօր Արարատյան դաշտի ստորգետնյա ջրերի կառավարման վերաբերյալ USAID ծրագրի (ASPIRED) ներկայացման ժամանակ ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը:
Նրա խոսքերով՝  ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում Արարատյան դաշտի ջրային ռեսուրսների պահպանման ուղղությամբ:
«Գիտենք, որ Արարատյան ջրավազանի կառավարման տարածքում բարվոք վիճակ չէ, կառավարությունն արդեն վերջին 2-3 տարիներին շոշափելի քայլեր է ձեռնարկում իրավիճակը շտկելու առումով:  Մասնավորապես, վերջին երկու-երեք տարիներին մոտ 30 իրավական ակտ է ընդունվել, տարեսկզբին նաև ուժի մեջ մտավ «Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը: Կարծում ենք, որ օրենսդրության դաշտում դրված փոփոխություններն իրավական հենք կստեղծեն քաղցրահամ ջրերի պահպանության համար»,- ասաց Սիմոն Պապյանը՝ հավելելով, որ այս բոլոր քայլերն արդեն տալիս են իրենց դրական արդյունքները:
Նշվեց նաև, որ իրականացվել են պիլոտային ծրագրեր՝ դրական արդյունքով: «Իհարկե, այս աշխատանքները գտնվում են նախնական փուլում, և մենք պետք է շարունակենք աշխատել, բայց առաջին փուլն էլ ցույց է տալիս, որ մենք ճիշտ ուղղության վրա ենք: Եթե մենք հետևողական լինենք, կհասնենք այն արդյունքներին, որին սպասում ենք»,- ընդգծեց փոխնախարարը:

Общество 20:42 10/02/2016 Армения
С. Папян: Обеспечение стабильного управления водными ресурсами Армении крайне важно для национальной безопасности
Обеспечение стабильного управления водными ресурсами Армении представляет собой одну из важнейших составляющих системы национальной безопасности и приобретает ключевое значение. Об этом заявил сегодня первый заместитель министра охраны природы Армении  Симон Папян во время представления программы Агентства США по международному развитию USAID касательно управления грунтовыми водами Араратской долины (ASPIRED).
По словам С. Папяна, правительство РА предпринимает шаги, направленные на сохранение водных ресурсов Араратской долины.
«Мы знаем, что на территории управления Араратским бассейном сложилась не благополучная ситуация, с целью изменения которой правительство на протяжении последних 2-3 лет предпринимает значительные шаги. В частности, за это время было принято порядка 30 правовых актов, а в начале года вступил в силу Закон “О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс РА”. Мы считаем, что предпринятые на законодательном поле изменения создадут правовую основу для сохранения запасов пресной воды», – подчеркнул С. Папян, отметив, что все данные меры уже дали положительные результаты.
По словам первого заместителя министра охраны природы РА, были осуществлены пилотные проекты, которые также показали положительные результаты.
«Конечно, данные работы находятся в начальной стадии, и мы должны продолжать их осуществлять. Однако и начальный этап демонстрирует, что мы на верном пути. Если мы будет последовательны, то достигнем ожидаемых результатов», – подытожил С. Папян.