Տնտեսություն 14:54 11/02/2016 Հայաստան
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է նաև բանանի շուկան: Ինչպես այսօր ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը, այս շուկայում մի քանի ուսումնասիրություններ կատարել են և այս պահին էլ այդ ուսումնասիրությունները շարունակվում են:
«Միայն կարող եմ ասել, որ այդ շուկայում մուտքի խոչընդոտներ չկան, մրցակցության սահմանափակումներ չկան: Եթե կլինեն տնտեսվարողներ, որոնք կարող ենք ավելի էժան բանան ներկրել այլ երկրներից, ապա կարող են իրականացնել»,-ընդգծեց Արտակ Շաբոյանը:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե բանանի ներկրումը կապվում է ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանի անվան հետ, ՏՄՊՊՀ նախագահն ասաց, որ իրենց բացարձակապես չի հետաքրքրում ընկերությունների սեփականատերերի կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց անունները:
«Ես չեմ կարող ասել, թե որ ընկերության սեփականատերը կամ նրա հետ փոխկապակցված անձը ով է: Մենք գործ ունենք միայն ընկերությունների հետ: Այսօր մեծ ծավալներով ներկրումներ է իրականացնում «Քեթրին գրուպ» ընկերությունը: Եթե կլինեն տնտեսավարողներ, որոնք կարող են ավելի էժան բանան ներկրել այլ երկրներից, ապա ես վստահեցնում եմ, որ դա կարող են անել: Եթե խնդիրների կհանդիպեն, ապա թող դիմեն մեզ»,-նշեց Ա.Շաբոյանը:
Հարցին, թե իրեն չի՞ հետաքրքրում այն, որ տարիներ շարունակ այլ ընկերություն այդ շուկա մուտք չի գործել, ինչի հետևանքով բանանի գինը Հայաստանում մի քանի անգամ թանկ է, քան Ռուսաստանում, Շաբոյանը պատասխանեց, որ համաձայն չէ այդ դիտարկման հետ:
«Չի կարելի այդպիսի ընդհանրական եզրահանգումներ կատարել: Բանանը սեզոնային ապրանք է, և տարվա ընթացքում գինը կտրուկ տատանվում է, ժամկետային ապրանք է: Համեմատություններ անելուց պետք է զգույշ լինել, պետք է նկատի ունենանք որ երկրից է ներկրվում, խոսքը մանրածա՞խ, թե մեծածախ գների մասին է և այլն»,-ընդգծեց Արտակ Շաբոյանը:

Economy 18:13 11/02/2016
State Commission for the Protection of Economic Competition of Republic of Armenia gives enough attention to banana’s market. Today, after the RA government session, Artak Shaboyan, head of the SCPEC, told journalist that they have conducted several studies and there are also ongoing studies on this topic.
“I can only state that there are no barriers to entry into the market and there are no limits on the competition.  If there are companies, which can import banana from different countries  for cheaper prices, they can do that”,- said Artak Shaboyan.
When journalists noted that banana import is connected to the name of Mihran Poghosyan, head of the Compulsory Enforcement Service, Shaboyan stated that he is not interested in names of the owners of the importing companies.
“I cannot say who are the owners of the companies, since we are working only with the companies. Today, “ Catherine” group  imports huge amounts of goods. I assure you, that if there are companies, which can import banana from different countries for cheaper prices, they can do that. If they have problems with that ,they can turn to our organization”,- said Shaboyan.
When journalist said that since no other company has entered this market until now, the price for banana is several times higher in Armenia than in Russia, Shaboyan disagreed with that statement.
«You cannot make such generalizations. Banana is a seasonal fruit, and its price may be fluctuated throughout the year. You must be careful when comparing prices. You should take into account from which country they import banana, whether it is retail or wholesale market, etc.”, - said Artak Shaboyan.