Քաղաքական 13:52 12/02/2016 Հայաստան
ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան վստահ է, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի պոտենցիալը բավարար է ՀԱՊԿ առջև դրված բոլոր հնարավոր խնդիրների լուծման համար:
Մոսկվա-Երևան-Աստանա տեսակամուրջի շրջանակներում ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ 102-րդ ռազմաբազայի վերազինման և ռուս-թուրքական հարաբերություններում առկա լարվածության վերաբերյալ կապի մասին հարցին,  Բորդյուժան այսպես պատասխանեց. «102-րդ ռազմաբազան ընդգրկված է ՌԴ կողմից իրականացվող վերազինման ծրագրում: Խոսքն այն մասին է, որ ապահովվի մարտական պատրաստվածության բավարար մակարդակ: Ընթանում են պլանային աշխատանքներ: Որպես զինվորական՝ կարող եմ ասել, որ հետևողականորեն իրականացվում են մարտական պատրաստվածությանն ու հագեցվածությանն ուղղված բոլոր միջոցառումները: Չեմ կարող ասել, որ 102-րդ ռազմաբազան էքստրաօրդինար ծրագրով մեծացնում է իր ռազմական պոտենցիալը: Չեմ կարծում նաև, որ հիմա պետք է քննարկենք զարգացումների հնարավոր սցենարները: Նշեմ միայն, որ 102-րդ ռազմաբազայի պոտենցիալը բավարար է, որպեսզի լուծվեն այն բոլոր խնդիրները, որոնք դրել ենք մեր առջև»:
Վերջինս հատուկ շեշտեց այն իրողությունը, որ Գյումրիում տեղակայված ռազմաբազան կոչված է ոչ թե դիմակայման, այլ տարածաշրջանում կայունության ապահովման համար:
«Եթե նրա պոտենցիալը գործի դրվի, ապա, բնականաբար, դա իրականացվելու է այլ միջոցների համակարգում, որոնք պետք է իրականացվեն պետությունների ղեկավարների կողմից: Այսօր մենք այստեղ ինչ-որ ուժերի ընդալայնման անհարժեշտություն չենք տեսնում»,- նշեց Ն. Բորդյուժան:
Շարունակելով ռուս-թուրքական հարաբերությունների թեման, խոսվեց նաև Սու-24-ի խոցման մասին: Բորդյուժան մասնավորապես ասաց. «Թուրքական ռազմական օդանավի կողմից Սիրիայի օդային տարածքում ռուսական Սու-24 ռմբակոծչի խոցման վերաբերյալ կազմակերպության դիրքորոշումը հնչեցվել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ղեկավարի կողմից դեկտեմբերի 21-ին կայացած նիստից հետո, որտեղ Սերժ Սարգսյանը հստակ ներկայացրել է կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների այս հարցի վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշումը: Կարող եմ ասել, որ այն եղել է համաձայնեցված և Սերժ Սարգսյանը այն արել է ոչ թե իր, այլ բոլոր նախագահների անունից: Սա է մեր երկրների դիրքորոշումը: Մեկնաբանել այն անիմաստ է, քանի որ շատ հստակ է: Բոլոր երկրները դատապարտում են ռուսական ռմբակոծչի խոցման փաստը»:
Անդրադառնալով կազմակերպության քարտուղարի պաշտոնի ռոտացիոն կարգով Հայաստանին փոխանցելու որոշման հետաձգման վերաբերյալ տարաբնույթ մեկնաբանություններին՝ ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարն ընդգծեց, որ մեկ տարի ժամկետով հետաձգումը ունի զուտ կազմակերպչական բնույթ:
«Ռոտացիայի վերաբերյալ որոշումը ընդունվել է: Այն ստորագրվել է պետությունների ղեկավարների կողմից: Կապված այն բանի հետ, որ առկա են ռոտացիայի օրակարգի ձևավորման հետ առնչվող կազմակերպչական խնդիրներ և այլ հարցեր, պայմանավորվել ենք, որ քարտուղարը կաշխատի ևս մեկ տարի, որպեսզի ապահովվի ռոտացիայի իրավասությունը ապահովվող բոլոր փաստաթղթերի ընդունումը: Դրանից հետո ՀՀ ներկայացուցիչը, որպես այս պաշտոնին հավակնող առաջին երկրի ներկայացուցիչ, կկարողանա բնականոն աշխատել»,- նշեց Ն. Բորդյուժան:

Политика 16:34 12/02/2016 В мире
Н. Бордюжа: Российская военная база в Армении имеет достаточный потенциал для решения всех стоящих перед ОДКБ задач
Размещенная в городе Гюмри на севере Армении 102-я российская военная база имеет достаточный потенциал для решения всех возможных задач, стоящих перед Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил сегодня генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа  на итоговой пресс-конференции в МИА «Россия сегодня» в формате видеомоста с подключением медиацентров в Москве, Ереване и Астане.
Генсек ОДКБ Николай Бордюжа, отвечая на вопрос взаимосвязанности процесса переоснащения и перевооружения 102-РВБ с кризисом в российско-турецких отношениях, заявил.: «102-я военная база включена в программу перевооружения Вооруженных сил России. Речь идет об обеспечении достаточного уровня боеготовности. Проводятся плановые работы. Как военный могу сказать, что проводятся все мероприятия по обеспечению боевой готовности и оснащенности. Не могу сказать, что по экстраординарной программе усиливается потенциал 102-й РВБ. Не считаю также целесообразным обсуждение на данный момент сценариев возможных развитий. Отмечу лишь, что 102 российская военная база обладает достаточным потенциалом для решения всех стоящих перед нами задач».
Н. Бордюжа особо подчеркнул, что 102-я РВБ призвана обеспечивать стабильность в регионе. По его словам, потенциал 102-й РВБ может быть использован только при стечении определенных обстоятельств и с решения глав государств. «На сегодня мы не видим здесь необходимости в расширении неких сил», – добавил он.
Н. Бордюжа, комментируя тему российско-турецких отношений, напомнил выступление президента РА Сержа Саргсяна на состоявшейся 21 декабря 2015г. в Москве сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ касательно уничтожения турецкими вооружёнными силами российского СУ-24. Н. Бордюжа отметил, что это общая позиция стран ОДКБ, «комментарии здесь излишни, поскольку все предельно четко выражено: все страны осуждают данный инцидент».