Հասարակություն 12:30 10/03/2016 Հայաստան
«Ներկայումս կուլիսային աշխատանքների ժամանակշրջան է, չկա հաստակ և բաց բանակցային գործընթաց, բայց կա նախապատրաստական, այսպես ասած, տնային աշխատանքներ կատարելու ժամանակահատված, երբ հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրը, միջնորդներն էլ իրենց հերթին, փորձում են իրավիճակային փոփոխությունների հասնել՝ բանակցային հնարավոր նոր փուլի վերսկսման դեպքում»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն այսպես բնորոշեց հայ-ադրբեջանական հակամարտության ներկայիս փուլը քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, նա ասաց, որ հիմա Ռուսաստանը փորձում է մի կողմից զենքի առևտրի միջոցով ուժեղացնել իր ազդեցությունը հակամարտող կողմերի վրա և մյուս կողմից էլ տնտեսական հագործակցության տարբեր ձևաչափեր զարգացնելու միջոցով ակտիվացնել իր քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում:
«Արդեն իսկ հայտարարվել է, մարտի 10-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա աշխատանքային այցի ընթացքում քննարկվելու է ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հարցեր: Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի առաջնահերթությունները այս հարցերում համահունչ են և երկու կողմերն էլ շահագրգռված են տարածաշրջանի խաղաղությամբ»,-նցեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի Թբիլիսի այցին՝ քաղաքագետն ասաց, որ միայն այն մասին տեղեկություն ունի, որ փորձագիտական մակարդակի քննարկումներ են լինելու. «Քննարկման մասնակիցները պայմանավորվել են որևէ բան չհրապարակել դրանից: Կարծում եմ, որ փորձագետներ կլինեն Հայաստանից և Ադրբեջանից, ինչպես նաև հնարավոր է փորձագետներ լինեն միջազգային այլ կառույցներից»:
Խոսելով ԼՂՀ ինքնիշխանության և անկախության ճանաչումից, Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը կարծիք հայտնեց, որ հայ համայնքը, հատկապես Միացյալ նահանգներում, ավելի շատ կենտրոնացած է Ցեղասպանության հարցերի վրա, քան մնացած այլ հարցերի. «Եթե նույն ռեսուրսների 20-30 տոկոսը ծախսվի հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ավելի ճիշտ ներկայացնելու վրա, կարծում եմ լուրջ հաջողություններ կունենանք: Մի քանի օր առաջ արդեն ԱՄՆ-ի վեցերորդ նահանգը ճանաչեց Արցախի անկախությունը, սա հետաքրքիր տենդենց է և այն պետք է զարգացնել: Պետք է ստեղծել Արցախի անկախությունը ճանաչելու հասարակական պահանջ, որը կարող է արտահայտվել թեկուզ նահանգային ճանաչման մակարդակով»:

Политика 14:58 10/03/2016 Армения
Эксперт: Приоритеты Армении и России по карабахскому конфликту созвучны, общество должно потребовать признания НКР
Приоритеты Армении и России в вопросе карабахского конфликта созвучны, обе стороны заинтересованы в обеспечении мира в регионе. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«В настоящее время проходит период закулисных работ, четкого и открытого переговорного процесса не ведется, однако проводится подготовительная, так сказать, домашняя работа, в ходе которой каждая из сторон карабахского конфликта и в свою очередь посредники пытаются добиться ситуативных изменений в случае возможной новой фазы переговоров», – подчеркнул эксперт.
При этом Г. Мелик-Шахназарян добавил: «В настоящее время с одной стороны Россия пытается усилить свое влияние на стороны конфликта посредством продажи оружия, а с другой – пытается активизировать свою политику на Южном Кавказе путем развития различных форматов экономического сотрудничества».
«Уже известно о том, что 10 марта в ходе рабочего визита президента Армении Сержа Саргсяна в Москву будут обсуждаться вопросы, связанные с карабахским конфликтом. Думаю, что приоритеты Армении и России в данном вопросе созвучны, и обе стороны заинтересованы в обеспечении мира в регионе», – подчеркнул эксперт.
Говоря о визите в Тбилиси сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика, Г. Мелик-Шахназарян отметил, что ему известно только о том, что в рамках данного визита состоятся обсуждения на экспертном уровне.
«Участники данного обсуждения договорились ничего не разглашать о встрече. Думаю, что в ней примут участие эксперты из Армении и Азербайджана, а также,  возможно, будут присутствовать эксперты из различных международных структур», – пояснил политолог.
Говоря о признании суверенитета и независимости Нагорно-Карабахской Республики (НКР), Г. Мелик-Шахназарян отметил: «Армянская община, особенно в Соединенных Штатах Америки, более сосредоточена на вопросе Геноцида армян в Османской империи 1915г., чем на других вопросах».
«Если 20-30% ресурсов будут выделяться на то, чтобы более грамотно представлять армяно-азербайджанский конфликт, то думаю, мы сможем добиться серьезных успехов. Несколько дней назад уже шестой по счету штат США – Джорджия – признал независимость НКР, это весьма интересная тенденция и ее нужно развивать. Необходимо создать общественное требование по признанию независимости Арцаха, которое может быть выражено хотя бы на уровне признания штатами», – отметил Г. Мелик-Шахназарян.
Отметим, Палата представителей американского штата Джорджия 3 марта приняла резолюцию о  признании независимости Нагорно-Карабахской Республики. Резолюция была принята по инициативе членов Палаты представителей Пата Гарднера и Деметриуса Дугласа.