Քաղաքական 15:23 11/03/2016 Հայաստան
«Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքի և միջազգային լարվածության օջախներին մոտ լինելու արդյունքում զբաղեցնում է հատուկ տեղ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում, ուստի մենք պետք է հաշվի առնենք Հայաստանի փորձը, այդ թվում՝ խորհրդարանական, նաև անվտանգության ապահովման հարցում»,- Երևանում մեկնարկած  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտագնա նիստում ասաց ՌԴ Պետական դումայի նախագահ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, ով  նաև վարում է նիստը:
Ըստ նրա, այս առումով կա գործողությունների հստակ փաթեթ, որոնք կնպաստեն կազմակերպության ուժային բաղադրիչի ամրապնդմանը: Ս. Նարիշկինը տեղեկացրեց, որ վաղն իրենք այցելելու են Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայան՝  ծանոթանալու Կովկասում իրենց պաշտպանական հնարավորություններին:
«Ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայելու համար ՀԱՊԿ-ը լայն հնարավորություն է տեսնում այլ միջազգային կառույցների հետ համագործակցության համար, մասնավորապես՝ եվրասիական համագործակցության»,- ասաց նա:
Ս. Նարիշկինի խոսքով, այսօր կարևորագույն հարց է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարը: Խոսելով սիրիական հակամարտության մասին, նա կարևորեց ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի համատեղ հայտարարությունը՝ նշելով, որ իրենց նպատակն այն է  քաղաքական միջոցներով հասնել սիրիական հակամարտության լուծմանը:
«Այսօր հիմնականում պահպանվում է հրադադարը: Ընթացքը տանում է նրան, որ միջազգային ջանքերը համատեղվեն  «Իսլամական պետություն» և այլ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ»,- ասաց ՌԴ Պետական դումայի նախագահը:
Ըստ նրա, այդ ճանապարհին պետք է հաղթահարել ոչ պակաս կարևոր խոչընդոտներ՝ սիրիական տարածքը Թուրքիայի կողմից կրակահերթի տակ պահելն ու Թուրքիայի կողմից այլ գործողություններ նախաձեռնելը, որոնք ապակայունացնում են առանց այն էլ պայթյունավտանգ տարածաշրջանը:
Ս. Նարիշկինը նշեց, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական Վեհաժողովը որպես միջխորհրդարանական կառույց, միշտ ձգտում է օրենսդրական դաշտում նպաստել անդամ պետությունների անվտանգության ամրապնդմանը՝ ժամանակակից և բավական ոչ հեշտ պայմաններում:

Политика 16:36 11/03/2016 Армения
Организация Договора о коллективной безопасности должна учитывать опыт Армении в сфере обеспечения безопасности: эта страна занимает особое место в ОДКБ по близости к очагам международной напряженности. Как передает РИА Новости, об этом заявил сегодня спикер Госдумы России Сергей Нарышкин на выездном заседании Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ в Ереване.
Делегация российских парламентариев во главе с Нарышкиным находится с рабочим визитом в Ереване 11-12 марта.
Спикер Госдумы отметил, что ПА ОДКБ как орган межпарламентского сотрудничества организации всегда стремится на законодательном поле содействовать укреплению безопасности Армении и РФ в современных непростых условиях.
«Сегодня важнейшее значение приобретает борьба с международным терроризмом, и это обстоятельство было особо подчеркнуто нашими президентами на последней сессии Совета коллективной безопасности организации в декабре прошлого года. И в повестке нашего сегодняшнего заседания этот вопрос, конечно, будет центральным», – добавил Нарышкин.
«Армения по своему географическому положению, по близости к очагам международной напряженности занимает особое место в Организации. Мы должны учитывать ее опыт, в том числе и парламентский, в сфере обеспечения безопасности», – подчеркнул председатель Госдумы.
По его словам, во многом он отражен в плане мероприятий по реализации решений сентябрьской и декабрьской сессии коллективной безопасности ОДКБ и приоритетов председательства Армении в организации 2015 года.
«В этом плане содержится набор конкретных мер по укреплению и развитию силового компонента нашей организации. И завтра мы во время посещения аэродрома совместного базирования Армении и России "Эребуни" на его примере ознакомимся с нашими оборонными возможностями в Кавказском регионе коллективной безопасности ОДКБ», – пояснил Нарышкин.