Քաղաքական 18:34 17/03/2016 Աշխարհում
Ֆրանսիայի ծայրահեղ աջ «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը շանտաժ է որակել Թուրքիայի կողմից հավելյալ 6 միլիարդ եվրո տրամադրելու ԵՄ-ին ուղղված պահանջը: Ինչպես հաղորդում է «Ռիա նովոստի»-ն իր այս հայտարարությունը քաղաքական գործիչը հնչեցրել է անգլերեն RTL ռադիոկայանի եթերում:
«Սա շանտաժ է, մենք այնքան ենք թուլացել մեր սահմանների վերացման պատճառով, որ տեղի տվեցինք Թուրքիայի շանտաժին»,- հայտարարել է Մարին Լը Պենը:
Նրա խոսքով, հենց Թուրքիայի իշխանություններն են թուլացրել ԵՄ-ն և այժմ իրենց թույլ են տալիս նմանատիպ շանտաժ բանեցնել:
Նշենք, որ մարտի 7-ին կայացած ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովի առաջին շրջափուլում կողմերը պայմանավորվել են միգրացիոն խնդրի լուծման ընդհանուր սկզբունքների կապակցությամբ, մասնավորապես նախատեսվում են, որ Թուրքիայի տարածքով հունական կղզիներ ժամանած ներգաղթյալները հետ կվերադարձվեն Թուրքիա, իսկ ամեն ետ վարդարձած ներգաղթյալի դիմաց ԵՄ-ն կընդունի մեկ փախստականի: Բացի դրանից, կողմերը նաև պայմանավորվել են Թուրքիայի համար առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի սահմանման հարցում:

Политика 19:07 17/03/2016 В мире
Лидер французской партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен назвала шантажом требование Турции к Евросоюзу выделить 6 млрд. евро для контроля над сирийскими беженцами, желающими въехать на территорию ЕС. Об этом сообщает РИА Новости.
«Это шантаж! Мы настолько ослабли из-за того, что убрали наши границы, что мы подчинились шантажу Турции», – заявила Ле Пен в эфире радиостанции RTL.
Как отмечает информагентство, Марин Ле Пен также добавила, что именно турецкое правительство ослабило ЕС и теперь позволяет себе подобный шантаж в отношении европейских стран.
РИА Новости напоминает, 7 марта на саммите ЕС-Турция представители Анкары потребовали вдвое (с 3 до 6 млрд. евро) увеличить помощь со стороны ЕС на урегулирование ситуации с беженцами на турецкой территории, а также осуществлять по принципу «один за одного» возврат экономических мигрантов из Европы в Турцию и прием военных беженцев в обратном направлении. Кроме того, Турция в обмен на активное участие в разрешении миграционного кризиса в Евросоюзе запросила лидеров стран-членов сообщества уже нынешней весной ввести безвизовый режим для краткосрочных поездок в ЕС турецких граждан.