Իրավունք 13:30 22/03/2016 Հայաստան
Ներկայումս կալանավորված Վահան Շիրխանյանը ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿ հիմնարկում գտնվում է բժշկական անձնակազմի մշտական հսկողության ներքո և անհրաժեշտության դեպքում, համապատասխան ցուցման առկայությամբ պայմանավորված` բուժումը կշարունակի ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿ հիմնարկում: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժինը:
Ըստ աղբյուրի, ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Վահան Շիրխանյանը աջ ստորին վերջույթի միջին մեկ երրորդականի շրջանում առկա ցավերի առկայությամբ ս/թ.-ի փետրվարի 2-ին ենթարկվել է վիրաբույժի խորհրդատվության, որի արդյունքում վերջինիս կողմից առաջարկվել է կատարել ստորին վերջույթների դուպլեքս հետազոտություն՝ ախտորոշումը ճշտելու և համապատասխան բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար։
Փետրվարի 15-ին պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության շրջանակներում «Դիագնոստիկա բժշկական միավորում» ԲԲԸ-ում իրականացվել է Վ. Շիրխանյանի ստորին վերջույթների վերոնշյալ հետազոտությունը։
Հաջորդ օրը կալանավորը ենթարկվել է անոթային վիրաբույժի խորհդատվության, ով, հիմք ընդունելով դուպլեքս հետազոտության և հիվանդի զննության արդյունքները, նշանակել է համապատասխան բուժում, ինչից հետո Վ. Շիրխանյանը զննվել է իր կողմից հրավիրած անոթաբան Լևոն Մանուկյանի կողմից, ինչից հետո նշանակվել  է կրկնակի դուպլեքս հետազոտություն:
Փետրվարի 18-ին  Վ. Շիրխանյանը տեղափոխվել է Վլ. Ավագյանի անվան բժշկական կենտրոն, որտեղ համապատասխան հետազոտություններից հետո ախտորոշվել է «Ձախ ստորին վերջույթի մակերեսային ազդրային, խորանիստ ազդրային, ընդհանուր ազդրային երակների սուր վերել ֆլեբոթրոմբոզ, աջ ստորին վերջույթի խորանիստ երակների հետթրոմբոտիկ փոփոխություններ»:
Կատարվել է վիրահատություն՝ նիտիլոնային կավա-ֆիլտրի տեղադրում աջ լծային երակից:
Փետրվարի 21-ին բժիշկների հերթական մասնագիտական խորհրդակցության արդյունքում որոշվել է, որ Վ. Շիրխանյանը կարող է հետագա դեղորայքային բուժումը ստանալ ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿ հիմնարկում:

Право 14:34 22/03/2016 Армения
Экс-замминистра обороны Армении Ваан Ширханян находится под постоянным медицинским наблюдением в УИУ «Ереван-Кентрон»
Бывший заместитель министра обороны Армении Ваан Ширханян, заключенный под стражу в рамках дела об обезвреженной Службой национальной безопасности РА преступной группировке, находится под постоянным медицинским наблюдением в уголовно-исполнительном учреждении «Ереван-Кентрон» и в случае необходимости, при наличии соответствующего указания, продолжит лечение в УИУ «Больница для заключенных». Об этом сообщает пресс-служба Управления уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении.
Согласно информации, в связи с болями в правой ноге 2 февраля Ваан Ширханян был направлен на консультацию хирурга, который рекомендовал провести дуплекс-обследование нижних конечностей для уточнения диагноза и назначения соответствующего лечения. Данное обследование было проведено в рамках госзаказа 15 февраля.
На следующий день В. Ширханяну на основании данных обследования соответствующим врачом было назначено необходимое лечение. Затем его осмотрел приглашенный им же специалист по сосудам Левон Манукян, после чего было назначено повторное дуплекс-обследование. 18 февраля после уточнения диагноза в медцентре Вл. Авагяна Ваану Ширханяну была проведена соответствующая хирургическая операция, и уже 21 февраля очередной консилиум врачей постановил, что дальнейшее медикаментозное лечение он может проходить в УИУ «Ереван-Кентрон».