Քաղաքական 16:46 04/04/2016 Հայաստան
ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Հոսեին Շեյխին հրավիրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարություն: ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ռազմական կցորդին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Հանդիպման առիթը ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետի տեղակալ Շաբեստարի հայտարարությունը և դրան առնչվող ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շահարկվող լուրն այն մասին, իբր արցախյան ուժերի կողմից հրետակոծության հետևանքով Արևելյան Ատրպատական նահանգի Վերին Կոլիբեգլու գյուղում կան վիրավորներ և ավերածություններ: Իրանի ռազմական կցորդը չհաստատեց վիրավորների առկայության մասին տեղեկատվությունը և հայտնեց, որ իրանական կողմը դիմել է ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերին՝ առավելագույն ուշադրություն ցուցաբերել նման կարգի պատահարները բացառելու նպատակով:
Ճշտելով գյուղի աշխարհագրական կորդինատները, հայկական կողմը հայտնում է, որ նշված բնակավայրը գտնվում է արցախյան ուժերի թիկունքում, հետևաբար, հայկական ուժերի կողմից դրա հրետակոծումը քիչ հավանական է: Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ այս փաստը շատ նման է սադրանքի և չի բխում հայկական կողմի շահերից:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել շարունակել անմիջական շփումները՝ ապատեղեկատվության տարածումը բացառելու համար: Այս համատեքստում Արցախի պաշտպանական բանակը լրացուցիչ կուսումնասիրի հրետակոծման փաստը և համապատասխան կարգով կտեղեկացնի իրանական կողմին:

Политика 17:54 04/04/2016 Армения
Военный атташе посольства Исламской Республики Иран в Армении, полковник Хосейн Вахид Шейх был приглашен в министерство обороны РА. Как передает пресс-служба оборонного ведомства республики, военного атташе принял первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
Повод для приглашения военного атташе послужило заявление заместителя губернатора иранской провинции Восточный Атрпатакан Сейида Шаберстари-Хиябани и муссируемая в этой связи в азербайджанских СМИ информация о том, якобы вследствие артобстрела со стороны арцахских сил в селе Верхний Колибеглу провинции Восточный Атрпатакан есть раненые и разрушения.
Военный атташе Ирана не подтвердил информацию о раненых и заявил, что иранская сторона обратилась как к армянской, так и к азербайджанской сторонам с просьбой уделять максимальное внимание исключению подобных инцидентов.
Уточнив географические координаты села, армянская сторона заявляет, что указанный населенный пункт находится в тылу арцахских сил, следовательно, ее артобстрел со стороны армянских сил маловероятен. В ходе встречи было отмечено, что данный факт очень похож на провокацию и не отвечает интересам армянской стороны.
В ходе встречи была достигнута договоренность о продолжении прямых контактов для исключения распространения дезинформации. В этом контексте Армия обороны НКР дополнительно изучит факт артобстрела и в соответствующем порядке известит иранскую сторону.