Հասարակություն 14:44 15/04/2016 Հայաստան
«Վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ որքան շուտ Արցախը մասնակցի բանակցային գործընթացին, այնքան ավելի արդյունավետ կլինի այդ գործընթացը»,-այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով  Կազանի փաստաթղթին, նշեց, որ Կազանն, ըստ էության, նույն Մադրիդն է՝ որոշակի փոփոխություններով. «Քանի որ փաստաթուղթը հրապարակված չէ, ես կարող եմ ասել, որ այնտեղ կան ավելի շատ դրական փոփոխություներ, եթե համեմատենք Մադրիդի հետ՝ Հայաստանի, Ղարաբաղի համար»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Բորդյուժան սահմանային լարվածության օրերին չեկավ Հայաստան, նշեց, որ ՀԱՊԿ քարտուղարությունն ինչ-որ չափով արձագանքել է իրադարձություններին:
Դիտարկմանը, թե ՀԱՊԿ-ի հետ կապված Հայաստանում դժգոհություններ կան, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Ես բազմիցս, մինչև այս դեպքերը ասել եմ, որ մենք առաջին հերթին մեր հույսը մեզ վրա պիտի դնենք, մյուս կողմից` պետք է կարևորենք հարաբերությունները ցանկացած պետության հետ, առավել ևս դաշնակիցների: Ու ավելի սպասելիքներ սերմանելը միայն վտանգավոր է»:
Հարցին, թե  ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսը խորհրդարան է ներկայացրել ռազմական դոկտրին, որով արգելվում է բանակի մասնակցությունը մարտական գործողությունների որևէ այլ երկրում, բայց Թուրքիայում իսլամական երկրների համաժողովին մասնակցություն է եղել, արդյոք դա մտահոգվելու առիթ չի տալիս, փոխարտգործանախարարը պատասխանեց. «Ոչ միայն տալիս է, այլև մենք դրա մասին բացահայտ ասել ենք Բելառուսին: Մասնավորապես, ես հրավիրել եմ Բելառուսի դեսպանին, մեր արտգործնախարարը խոսել է իրենց արտգործնախարարի հետ: Իրենք իրենց մամուլի խոսնակի հայտարարությամբ փորձել են չեզոքացնել իրենց նախորդ քայլերը, բայց, իհարկե, դրա մասին ասվել է և ասվելու է»:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու զենքի վաճառքի հարցով բողոքի նոտա չեն հղում Ռուսաստանին, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ տվյալ տիպի հարցերը նոտայով չեն որոշվում. «Ավելին ասեմ՝ նախագահի հրապարակային հայտարարությունն անհամեմատ ավելի մեծ արժեք ուներ, քան նոտան»:
Ինչ վերաբերվում է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի վիրավորական արտահայտություններին` ուղղված Հայաստանին, Շ.Քոչարյանն ասաց, թե այդպիսի ոճը չի կարող բնորոշ լինել պետական պաշտոնյային:

Politics 17:06 15/04/2016 Armenia
“The last events showed the sooner Artsakh is involved in negotiation process the more efficient the process will be,” said Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Shavarsh Kocharyan during a press conference.
The Deputy Minister also spoke about the Kazan document comparing it with that of Madrid, and stated that we shouldn’t think it offers positive solutions for Armenia and Karabakh.
Answering the question about CSTO Secretary-General, Nikolay Bordyuzha and the fact that he didn’t arrive in Armenian during the escalation on the border, Kocharyan said that the CSTO somehow reacted to the events.
“Many times before these events, I’ve said that first of all we should rely on ourselves, on the other hand we should attach importance to our relationships with other state, especially with our allies. Expecting more is dangerous,” said Kocharyan concerning the complaints in Armenia in regard with the CSTO.
He was then asked to comment on Turkey’s participation in the summit of Islamic states, although CSTO member Belarus presented a military doctrine prohibiting involvement in any other country’s military operations.
“We told Belarus about this. Particularly, I invited the Ambassador of Belarus. Our Foreign minister spoke to the Foreign Minister of Belarus. They tried to neutralize their previous steps through the statement of their spokesperson. Indeed it was and will be spoken about,” Kocharyan said.
As far as it concerns Deputy Prime Minister of Russia, Dmitry Rogozin’s offensive statements about Armenia, Kocharyan noted that a state official shouldn’t allow himself such a tone.