Քաղաքական 15:19 30/04/2016 Աշխարհում
Ապրիլի 29-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամն կայացել է հեռախոսազրույց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի միջև: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքից:
Կողմերը քննարկել են սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող հարցեր, ընդգծել են Սիրիայում հաստատված  հրադադարը պահպանելու անհրաժեշտությունը: Լավրովը նշել է Սիրիայի իշխանության և ընդդիմության միջև ընթացող բանակցություններին սիրիացի քրդերի մասնակցության կարևորությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Լավովն ու Քերին անդրադարձել են նաև Ուկրաինական խնդրին ու Լեռնային Ղարաբաղում ձևավորված իրադրությանը:

Politics 16:27 30/04/2016 World
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and the US Secretary of State John Kerry discussed the settlement in Syria and the strengthening of Syrian ceasefire, In a telephone conversation held on April 29, Russian Foreign Ministry reported, adding the two ministers also reflected on the situation around the Nagorno Karabakh.
"They continued discussing ways of settlement of the Syrian conflict through maintaining and strengthening the ceasefire regime established there,” Tass agency quotes the release, adding that “Lavrov once again stressed the necessity of full-fledged participation of the Syrian Kurds in the talks between the country’s government and its opponents.”
The two top diplomats also looked into other topical international issues, including the situation in Ukraine and around the Nagorno Karabakh.