Իրավունք 10:55 04/05/2016
Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներից մեկը ոստիկանության Կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հաղորդում է տվել, որ «analitik.am» լրատվական կայքի տնօրենը կայքում պարբերաբար իր անձի, ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև իր` որպես ԱԺ պատգամավորի գործունեությանը վերաբերող սուտ տեղեկատվություններ, զրպարտություններ և վարկաբեկիչ այլ նյութեր հրապարակելու կապակցությամբ հանդիպումներ է ունեցել իր հետ, որոնց ընթացքում, անդրադառնալով կայքի նախկին հրապարակումներին, դրանք չդադարեցնելու և հետագայում նմանատիպ հոդվածներ հրապարակելու սպառնալիքով իրենից պահանջել է յուրաքանչյուր ամիս վճարել 300.000 դրամ: Այդ մասին տեղեկացնում են ոստիկանության լրատվական վարչությունից:
Ըստ աղբյուրի, այնուհետև, կայքի տնօրենի ներկայացրած պահանջի կապակցությամբ պատգամավորի անունից բանակցություններ է վարել նրա ներկայացուցիչը: Բանակցությունների ընթացքում նրանց միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ պահանջվող 300.000-ական դրամը, նախապես պայմանավորված որևէ վայրում, մինչև յուրաքանչյուր ամսվա 5-ը պետք է վճարվի կամ կայքի տնօրենին, կամ նրա օգնականին:
Մայիսի 3-ին ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, ըստ նախնական պայմանավորվածության, ժամը 15-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գործող սրճարաններից մեկում, շորթման առարկա հանդիսացող 300.000 դրամ գումարը վերցնելուց հետո փաստով կայքի տնօրենի օգնական, ինքը և մամուլի ակումբի ղեկավարը բռնվել և բերման է ենթարկվել ԿՀԴՊ ԳՎ:

Право 13:20 04/05/2016 Армения
В Ереване по подозрению в вымогательстве задержаны директор одного из новостных сайтов и его помощник
Директор новостного сайта Analitik.am, его помощник и руководитель пресс-клуба задержаны в Ереване по подозрению в вымогательстве. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
Согласно информации, 2 мая депутат Национального Собрания Армении обратился в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА и сообщил, что директор новостного сайта Analitik.am встречался с ним в связи с периодически публикуемой на сайте ложной, клеветнической и компрометирующей информацией о нем, членах его семьи, а также его депутатской деятельности. В ходе этих встреч директор сайта, угрожая продолжить подобного рода публикации, потребовал от депутата платить ему ежемесячно 300 тыс. драмов.
«Затем переговоры вокруг выдвинутого директором сайта требования от имени депутата вел его представитель.
В результате между ними была достигнута договоренность о том, что требуемые 300.000 драмов до 5-го числа каждого месяца должны быть переданы в заранее оговоренном месте либо директору сайта, либо его помощнику», – говорится в сообщении.
«Благодаря оперативно-розыскным мероприятиям, проведенным сотрудниками управления по противодействию коррупции и преступлениям против экономической деятельности, 3 мая около 15:00 в одном из расположенных на улице Налбандяна в Ереване кафе помощник директора сайта и директор пресс-клуба после получения вымогаемой суммы в размере 300.000 драмов были задержаны и доставлены в ГУБОП.
Кроме того, был обнаружен и доставлен в полицию и директор сайта. Они задержаны. Ведется следствие», – указывается в сообщении.