Քաղաքական 14:35 04/05/2016 Արցախ
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ԱԺ փոխնախագահի, հանձնաժողովների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Քննարկվել են շրջանառության մեջ դրված օրինագծերը, մասնավորապես,  «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ու «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը:
Գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Արամ Գրիգորյանը  համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացրել շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Հերթական  նիստի օրակարգում է նաև ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշանակման հարցը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ապրիլի 25-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանն Ազգային ժողով է ներկայացրել իր հրաժարականի մասին առաջին դիմումը, իսկ մայիսի 3-ին, համաձայն «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի,  կրկին դիմել է լիազորությունները վաղաժամ դադարեցնելու մասին դիմումով:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝  Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա մայիսի 5-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

Политика 15:53 04/05/2016 НКР
Председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян 4 мая созвал рабочее совещание, в котором приняли участие заместитель председателя НС, главы комиссий и ответственные лица аппарата. Об этом сообщает пресс-служба парламента НКР.
В ходе совещания были рассмотрены законопроекты, в частности, проекты законов о внесении изменений и дополнений в закон НКР «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и о внесении дополнений и изменений в закон НКР «О государственных пенсиях». Председатели головных комиссий Овик Дживанян и Арам Григорян представили соответствующие отчеты касательно находящихся на рассмотрении парламента законопроектов.
В повестку очередного заседания включен также вопрос о назначении защитника прав человека НКР.
Напоминается, что 25 апреля текущего года омбудсмен НКР Юрий Айрапетян представил в Национальное собрание первое заявление об отставке, а 3-го мая, согласно п.3 ч.2 ст.6 закона НКР «О защитнике прав человека», вновь подал заявление о досрочном прекращении полномочий.
Подводя итоги совещания, Ашот Гулян объявил, что очередное пленарное заседание 3-й сессии Национального собрания НКР 6-го созыва состоится 5-го мая в 11:00.