Քաղաքական 18:14 06/05/2016 Տարածաշրջան
Պաշտոնական Մոսկվան ընդգծում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացին աջակցելու պատրաստակամությունը, տվյալ թեման դուրս չի գալիս օրակարգից, այսօր «РИА» գործակալության փոխանցմամբ  հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ ընդգծել ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը պետք է որոշվի բանակցային ճանապարհով և  վերահաստատում ենք որպես միջազգային միջնորդ՝ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին, կողմերին այդ նպատակի համար ամենայն աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը»,-նշել է Զախարովան:
«ԱԳՆ-ի, նախարարության ղեկավարության մակարդակով շփումների օրակարգից այդ թեման չի հեռանում, դրան առաջնահերթ ուշադրություն է հատկացվում տվյալ ժամանակահատվածում», - վստահեցրել է Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ հանդիպման անցկացման հնարավորությունը մեկնաբանելով՝ Զախարովան ասել է․
«Նման հնարավոր հանդիպում այժմ մշակվում է, անցկացման և ճշգրիտ ժամկետի մասին որոշում առայժմ ընդունված չէ: Սակայն հանդիպումը մշակվում է բավական ակտիվորեն: Խոսքը մոտակա շաբաթների մասին է»: Միաժամանակ, ըստ նրա, «ձևաչափի վերաբերյալ խոսելը դեռ վաղ է»:

Политика 16:08 06/05/2016 В мире
Москва подтверждает готовность содействовать переговорному процессу между Азербайджаном и Арменией, данная тема не уходит с повестки дня. Как передает ТАСС, об этом заявила в пятницу официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы неоднократно подчеркивали, что судьба Нагорного Карабаха должна решаться переговорным путем, – сказала она. – Подтверждаем готовность в качестве международного посредника вместе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ оказывать сторонам все содействие в реализации этой цели (для переговоров - прим. ТАСС)».
«С повестки МИД, контактов на уровне руководства министерства эта тема никуда не уходит, ей уделяется приоритетное внимание на данном временном отрезке», – добавила Захарова.
Встреча сопредседателей Минской группы по Нагорному Карабаху может состояться в ближайшие недели, заявила также Мария Захарова, комментируя возможность проведения встречи с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
«Такая возможная встреча сейчас прорабатывается, решение о проведении и точной дате пока не принято, – отметила она. – Однако встреча прорабатывается достаточно активно. Речь идет о ближайших неделях».