Օրվա մամուլ 09:38 31/05/2016
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ ավելի քան 100 ներմուծող ընկերությունների ապրիլ ամսվա հաշվապահական փաստաթղթերի մեջ սխալ թվեր են ներկայացվել, այդ պատճառով էլ այս ապրիլին անցած տարվա ապրիլի համեմատ ներմուծման թռիչքաձև աճ է արձանագրվել:
«Ներկայացվել է, որ 204 միլիոն դոլարի համեմատ այս ապրիլին 455 միլիոն ներմուծում է իրականացվել: Մեր տեղեկություններով, մոտ 110 միլիարդ դրամի կամ 225 միլիոն դոլարի սխալ հաշվարկ է տեղի ունեցել: Պետեկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը մեզ հետ զրույցում ասել էր, թե ներմուծող երկու ընկերություն սխալվել են և 30  միլիոն դրամի փոխարեն 30 միլիարդ դրամի հայտարարագիր են ներկայացրել: Բայց այլ աղբյուրներից տեղեկացանք, որ այդ ընկերություններից մեկը ինչ-ինչ պատճառներով ոչ թե 30, այլ 60 միլիարդ դրամի հայտարարագիր է ներկայացրել:
Այդ ընկերություններից մեկն այդ հայտարարագրով ներկրել է իոնային լամպեր, իսկ մյուսը՝ ալյուր: Մեզ չհաջողվեց ճշտել այս ընկերությունների անունները, բայց երկրորդը կապվում է ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան հետ: Իսկ Ազգային վիճակագրական ծառայությունից մեզ փոխանցեցին, որ այսօր կհրապարակեն Սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի ամփոփ նկարագիրը, որտեղ ապրիլ ամսվա ներմուծման տվյալները ճշգրտվելու են»,-գրել է թերթը:

Пресса дня 10:32 31/05/2016 Армения
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в бухгалтерских документах более 100 импортирующих компаний за апрель представлены неправильные данные, в результате чего в апреле текущего года зафиксирован резкий рост показателей импорта по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«Указывается, что в апреле этого года импорт составил 455 млн. долларов против 204 млн. в прошлом году. По нашим сведениям, произошла ошибка в расчетах на 110 млрд. драмов или 225 млн. долларов. Как сообщил в беседе с нами зампредседателя Комитета государственных доходов Армен Алавердян, две импортирующие компании ошиблись и вместо 30 млн. драмов представили декларацию на 30 млрд. драмов. Однако другие источники сообщают, что одна из этих компаний представила по каким-то причинам декларацию не на 30, а на 60 млн. драмов.
Одна из этих компаний импортировала неоновые лампы, а другая – муку. Нам не удалось выяснить названия этих компаний, но вторую компанию связывают с именем депутата Национального Собрания Самвела Алексаняна. А в Национальной статистической службе нам сообщили, что сегодня будет опубликована обобщающая характеристика социально-экономической ситуации, в которой будут представлены скорректированые данные по импорту за апрель», - отмечает издание.