Քաղաքական 18:08 01/06/2016 Հայաստան
Վահրամ Կաժոյան. Լեռնային Ղարաբաղի հուշարձանները, անկախ դրանց ծագումից, գտնվում են պետական հոգածության ներքո
ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել է հաղորդագրություն, որում ԱԳՆ Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանի պատասխանում է  «Արմենպրես» գործակալության հարցին:
Հարց. Ադրբեջանում պնդում են, թե Հայաստանը խոչընդոտում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելություն կազմավորելու գործին։ Արդյո՞ք իրականությանը համապատասխանում են այդ մեղադրանքները։
Վահրամ Կաժոյան. Բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը դեմ է եղել պատմամշակութային հուշարձանների ուսումնասիրման դիտորդական առաքելություններին, այդ թվում` «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի ներքո կազմակերպության կողմից փաստահավաք տեխնիկական առաքելություն ուղարկելուն, իրականությանը չեն համապատասխանում:
Մինչդեռ Ադրբեջանը, չնայած բազմաթիվ կոչերին, մինչ օրս մերժում է ընդունել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությունը, ինչպես նաև Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման (ICOMOS) խորհրդի 16-րդ գլխավոր վեհաժողովի կողմից 2008 թվականին ընդունված բանաձևի պահանջը՝ ընդունելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ICOMOS-ի կողմից համատեղ փաստահավաք առաքելությունը Նախիջևան՝ Ջուղայի «տարածքն ուսումնասիրելու և արդյունքները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու նպատակով»:
1998-2006թթ. ընթացքում ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներն ամբողջությամբ ոչնչացրին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի` 9-ից 16-րդ դդ. թվագրվող, մշակութային բարձր արժեք ներկայացնող, հազարավոր եզակի խաչքարերն ու տապանաքարերը, իսկ տարածքը Ադրբեջանի կառավարության կողմից վերածվեց ռազմական հրաձգարանի: Այս բարբարոսությունը տեսանկարահանվել է։ Ջուղա այցելել և տեղում իրավիճակին ծանոթանալ Բաքուն արգելում է ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններին, այլև Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետներին: Ըստ փորձագիտական գնահատականների՝ այսօր Նախիջևանում ոչնչացված են հայկական մշակութային ժառանգության բոլոր արժեքները:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղում առկա հուշարձանները, անկախ դրանց ծագումից, գտնվում են պետական հոգածության ներքո, ինչում համոզվել են բազմահազար այցելուները ԼՂ-ում գտնվելու ընթացքում:

Культура 19:53 01/06/2016 Армения
МИД Армении: Это Азербайджан уничтожил культурное наследие армян в Нахичеване, в НКР все памятники на месте
Все ценности армянского культурного наследия в Нахичеване уничтожены. Об этом заявил начальник  Департамент международных организаций министерства иностранных дел Армении Ваграм Кажоян в ответ на вопрос «Арменпресс», соответствуют ли действительности озвучиваемые в Азербайджане обвинения о том, что Армения якобы препятствует фактографической миссии ЮНЕСКО.
По словам В. Кажояна, все утверждения о том, что Армения выступала против наблюдательских миссий по исследованию культурно-исторических памятников, в том числе и технической фактографической миссии под эгидой Организации по 23 статье Гаагской конвенции ЮНЕСКО 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта», не соответствуют действительности.
«Однако Азербайджан, несмотря на многочисленные призывы, до сих пор отказывается принять фактографическую миссию ЮНЕСКО, а также принять совместную фактографическую миссию ЮНЕСКО и Международного совета по сохранению памятников и достопримечательных мест (ИКОМОС) в соответствии с требованием принятой 16-й генеральной ассамблеей ИКОМОС в 2008 году резолюции “с целью исследования территории и представлению результатов международному сообществу” в Джуге.
В 1998-2006 гг. подразделения азербайджанской армии полностью уничтожили тысячи эксклюзивных, представляющих высокую культурную ценность хачкаров 9-16 веков на армянском кладбище, а территорию власти Азербайджана превратили в военный полигон. Это варварство было снято на камеру.
Баку запрещает посещать Джугу и на месте ознакомиться не только представителям международных организаций, но и аккредитованным в Азербайджане дипломатам. По оценкам экспертов, сегодня уничтожены все ценности армянского культурного наследия в Нахичеване.
В отличие от Азербайджана, все памятники на территории Нагорного Карабаха, независимо от их происхождения, находятся под патронажем государства, в чем убеждались тысячи посетителей в ходе визитов в НКР», – ответил представитель МИД РА.