Հասարակություն 12:39 02/06/2016 Հայաստան
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքացիների՝ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին համաձայնագրի կնքմանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
Կառավարության հիմնավորման համամձայն՝ համաձայնագրի նպատակն է կանոնակարգել երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը: Այն սահմանում է, որ երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում` առավելագույնը 90 օր ժամկետով` 180 օրվա ընթացքում:

Политика 12:51 02/06/2016 Армения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило подписание соглашения между правительствами РА и Ирана об отмене въездных виз.
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что подписание соглашения обусловлено необходимостью стимулирования двусторонних отношений между Арменией и Ираном, укрепления взаимовыгодных экономических, торговых и иных связей.
Соглашение нацелено на регулирование обоюдных визитов граждан двух государств. В соответствии с документом, граждане Армении и ИРИ смогут находиться без въездных виз на территории другой стороны сроком до 90 дней в 180-дневный период.