Հասարակություն 13:39 02/06/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում համաձայնություն տվեց  «Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունների միջև տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» hամաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Ինչպես նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, համաձայնագրով ՉԺՀ կառավարությունը ՀՀ կառավարությանը կտրամադրի 60 մլն ՉԺՀ յուանի անհատույց տեխնիկական օգնություն: Այն կուղղվի Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության համար հեռուստատեսային տաղավարի ծրագրի և ՀՀ այլ ծրագրերի քննարկմանն ու իրականացմանը: Այդ միջոցներով իրականացվող կոնկրետ ծրագրի բովանդակությունը լրացուցիչ համաձայնեցվելու է կողմերի միջև:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ ՉԺՀ կառավարության կողմից 1999թ. սկսած յուրաքանչյուր տարի տրամադրվում է անհատույց օգնություն ՀՀ  կառավարությանը: Այդ շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը ընդհանուր առմամբ համահունչ է ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծագրերին:
Մինչ այժմ ՀՀ և ՉԺՀ կառավարությունների միջև տեխնիկատնտեսական համագործակցությունը հաջող ընթացք է ունեցել. իրականացվել են տարբեր ծրագրեր` գյուղատնտեսության, առողջապահության, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում: Վերջին տարիներին ՉԺՀ կառավարության կողմից տրամադրվող անհատույց օգնության ծավալներն աճել են:

Экономика 20:34 02/06/2016 Армения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило подписание соглашения между правительствами РА и Китайской Народной Республики о  технико-экономическом сотрудничестве.
Как заявил заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян, в соответствии с данным соглашением, правительство Китая предоставит правительству Армении 60 миллионов китайских юаней в качестве безвозмездной технической помощи.
Также сегодня в ходе заседания правительство РА одобрило подписание нового соглашения с правительством Китая о воздушном сообщении.
Как отметил в ходе заседания правительства министр экономики Армении Арцвик Минасян,  пересмотр данного соглашения исходит из необходимости осуществления в области гражданской авиации РА новой политики «Открытого неба», а также надлежащего регулирования отношений Армении и Китая в сфере воздушного сообщения.