Քաղաքական 15:30 06/06/2016 Արցախ
Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու մեջ քաղաքական ենթատեքստ չկա և չի կարող լինել: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նրա պնդմամբ, դեպքը անձնական բնույթ ունի: «Դժբախտաբար ես ճանաչում եմ այդ Խանումյանին և գիտեմ իր բնավորությունը, կրկնում եմ, դժբախտաբար առնչություն եմ ունեցել այդ անձնավորության հետ և գիտեմ, որ նրա բնավորությունն այնպիսին է, որ անընդհատ ինչ-որ վիրավորում է մարդկանց: Ես չգիտեմ՝ ինչ է տեղի ունեցել: Չեմ ուզել այնպես մի բան, որ...իրոք տեղյակ չեմ՝ ինչ է տեղի ունեցել: Կարող եմ ուղղակի բնութագրումը տալ այդ մարդու, միգուցե դա ինչ-որ ձևով օգտակար կլինի՝ այդ մարդը անհավասարակշիռ է, պարբերաբար տարբեր մարդկանց անպատվում է: Միգուցե դա է պատճառը: Չեմ կարող ասել, թե ինչ է տեղի ունեցել: Այս պահի դրությամբ այսքանը, այդ մարդը ուղղակի լինելով նման բնավորության տեր շատ է ընկել նման իրադարձությունների մեջ», -ասաց Արցախի նախագահի խոսնակը:
Այդուհանդերձ, կատարվածի հանգամանքները պետք է պարզի հետաքննությունը:
Հարցին, թե պատահականությո՞ւն էր, որ հունիսի 5-ին Խանումյանը դիմավորեց ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին, նախաձեռնեց ստորագրահավաք՝ նրան ԼՂՀ ՊԲ նշանակելու պահանջով ու այսօր նման դեպք տեղի ունեցավ նրա հետ, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը արձագանքեց. «Ես չգիտեմ՝ ինչ է եղել: Քաղաքական ենթատեքստ լինել չի կարող: Չէր կարող որևէ պետական մարդ նման քայլի դիմել, հատկապես այս շրջանում՝ իմանալով, որ դա կարող է շահարկվել: Արցախում դա ընդունված երևույթ չէ: Պետք է պարզվի: Չի բացառվում անձնական հողի վրա ինչ-որ մեկին մի բան է ասել: Բայց որևէ քաղաքական ենթատեքստ ճիշտ չէ փնտրելը»:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ Արցախի ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչությունը հաղորդում էր ստացել ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու մասին: Ոստիկանությունից փոխանցել էին, որ կատարվում է քննություն՝ հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Հայկ Խանումյանը ծեծի հետևանքով տեղափոխվել էր Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվել:

18:45 06/06/2016 НКР
Никакого политического подтекста инцидент с руководителем оппозиционной фракции «Возрождение» («Верацнунд») Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики, председателя партии «Национальное возрождение» Айка Ханумяна не имеет.  Об этом заявил в интервью Panorama.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Отметим, ранее стало известно, что по факту избиения депутата Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Айка Ханумяна проводится дознание. Об этом сообщил СМИ руководитель пресс-службы Полиции НКР Феликc Арутюнян. «Супруга Айка Ханумяна 6 июня обратилась в Полицию НКР и сообщила, что ее мужа подвергли избиению. Полицией НКР немедленно были предприняты оперативные и следственные мероприятия. На место инцидента  выехали сотрудники Полиции. В настоящее время проводится дознание», – заявил Феликс Арутюнян. При этом СМИ обратили внимание общественности на то, что руководитель оппозиционной фракции НС НКР «Возрождение», глава партии «Национальное возрождение» Айк Ханумян 5 июня торжественно встретил в Арцахе бывшего командующего Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна и инициировал сбор подписей с требованием назначить последнего не прежний пост.
В беседе с корреспондентом  Panorama.am Д. Бабаян отметил, что происшествие с А. Ханумяном имеет «личностный окрас». «К несчастью, я знаком с Ханумяном и знаю его характер. Повторюсь, к несчастью, пришлось иметь дело с этой персоной, и знаю, что у него такой характер, он все время по-разному оскорбляет людей. Не знаю, что произошло, на самом деле, не в курсе. Могу просто дать характеристику личности этого человека. Быть может, это каким-либо образом окажется полезным. Это человек неуравновешенный, он время от времени оскорбляет разных людей. Может, в этом причина. Не могу сказать, что произошло, пока что столько. Просто этот человек из-за своего характера часто попадал в такие происшествия», – сказал пресс-секретарь президента НКР, добавив, что обстоятельства инцидента должно уточнить следствие.
На вопрос, случайное ли это совпадение, в частности, с тем, что Айк Ханумян 5 июня торжественно встретил в Арцахе бывшего командующего Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна и даже инициировал сбор подписей в требованием назначить его на прежний пост, Д. Бабаян ответил: «Я не знаю, что именно произошло. Политического подтекста быть не может. Не мог ни один чиновник прибегнуть к такому шагу, особенно в такой период, осознавая, что это может стать предметом спекуляций. В Арцахе такие явления не приняты. Необходимо все выяснить. Не исключено, что это на межличностной почве: кому-то что-то сказал. Однако некорректно искать здесь какой бы то ни было политический подтекст».