Քաղաքական 18:16 29/06/2016 Հայաստան
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը մշտապես է կատարվում: Հայաստանի Զինված ուժերում  կադրային քաղաքականությունն իրականացվում է պլանային առումով: Այս  ութ տարիների ընթացքում բավականին մեծ քանակությամբ փոփոխություններ ենք արել,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան  Օհանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար այսօր  ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում, հաշվի առնելով, որ ապրիլյան դեպքերից հետո ՊՆ-ում եղան պաշտոնանկություններ:
Նա նշեց, որ պլանային փոխարինումները կադրային քաղաքականության մեջ ամենակարևորն են:
«Իմ պաշտոնավարման ընթացքում շուրջ 140 հոգի՝ գնդապետից բարձր պաշտոններից ազատվել են, որոնցից շուրջ 60-ն այն պաշտոններից է, որոնց մեջ պարունակվել է կոռուպցիոն ռիսկեր: Բանակի ղեկավարությունը ծրագրային աշխատանքի շրջանակներում հասել է նրան, որ այսօր  մենք ունենք մարդու իրավունքների և բարեվարքության ամրապնդման կենտրոն, որի հիմքում հենց կոռուպցիայի, կաշառակերության դեմ պայքարն է»,-ասաց նախարարը:
Ս.Օհանյանի խոսքով, միշտ նոր կադրերին պետք է նպատակաուղղել, դաստիարակել. «Դա նշանակում է, որ կոռուպցիայի, կաշառակերության դեմ պայքարը միշտ էլ պետք է շարունակական լինի»:
Նախարարի խոսքով, ՀՀ Զինված ուժերում վերահսկող կառույցների կողմից  բացահայտումների ժամանակ  լինում են նաև  համապատասխան պաշտոնանկություններ, պատիժներ, և այդ խնդիրներում, անկասկած,  օգնում են նաև պետության մեջ գտնվող  վերահսկող օրգանները, որոնք  թարմ աչքով կողքից նոր բացահայտումներ են կատարում:
Պատասխանելով հարցին, թե խոսակցություններ են գնում Օհանյանի և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտոնանկության մասին, քանի որ ոլորտի պատասխանատուներ ձեզ են համարում, Սերյան Օհանյանն ասաց. «Հայաստանի պաշտպանության նախարարը երբեք չի հրաժարվի իր հայրենիքին ծառայել»:

Общество 20:06 29/06/2016 Армения
За время пребывания Сейрана Оганяна на посту министра обороны Армении были уволены 140 человек, имеющих звание выше полковника. Об этом заявил сегодня на брифинге сам глава Минобороны РА.
На вопрос о том, какие работы проводятся для борьбы с коррупцией, учитывая недавние увольнения в системе Минобороны и Главного штаба ВС РА, произведенные после военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г., С. Оганян сказал: «Борьба с коррупцией ведется всегда. В Вооруженных силах Армении кадровая политика осуществляется в плановом порядке. За 8 лет произошло довольно много изменений».
Глава оборонного ведомства также отметил, что плановые изменения в кадровой политике являются самыми важными.
«За время моего пребывания в должности министра обороны были уволены 140 человек, имеющих звание выше полковника, из них – порядка 60 занимали должности, которые включают в себя коррупционные риски. Руководство армии в рамках плановых работ добилось того, что сегодня мы имеем Центр этики и защиты прав человека, в основе которого лежит именно борьба с коррупцией и взяточничеством», – подчеркнул С. Оганян.
При этом глава Минобороны РА подчеркнул: «Новые кадры все время необходимо направлять и воспитывать. Это значит, что борьба с коррупцией и взяточничеством должна быть последовательной».
Комментируя замечание одного из журналистов о том, что ходят слухи о возможном увольнении министра обороны Армении и начальника ГШ ВС РА, генерал-полковника Юрия Хачатурова, С. Оганян сказал: «Министр обороны Армении никогда  не откажется служить своей Родине».