Տնտեսություն 14:16 30/06/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարություն այսօրվա նիստում ընդունած որոշման համաձայն՝  փոփոխություններ կատարեց մի շարք որոշումներում, որոնք թույլ կտան, որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտները ստիպված չլինեն կնիքով փաստաթղթեր ներկայացնել մինչև կազմակերպության ստեղծումը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը հայտնեց, որ երբ ձևավորվում է իրավաբանական անձը, կազմակերպության ղեկավարը ձեռք է բերում կնիք, ինչը դանդաղեցնում է գրանցման գործընթացը ու միաժամանակ չի երաշխավորում, որ փաստաթղթերը կեղծված չեն:
«Ըստ վերջին բարեփոխումների՝ գրանցման ու հետագա գործընթացների ժամանակ էլեկտրոնային ստորագրության ներդրումից հետո կնիքի առկայության անհրաժեշտություն չկա: Մինչդեռ, կառավարության մի շարք որոշումներում դեռ կան կետեր, որոնց համաձայն կնիքի առկայությունը անհրաժեշտ է: Կառավարության տվյալ որոշումը կհեշտացնի ընկերությունների գրանցման գործընթացը, կկրճատի ժամանակն ու ծախսերը»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:

Право 16:26 30/06/2016 Армения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания постановило внести в ряд соответствующих решений кабмина поправки, которые позволят хозяйствующим субъектам не представлять документы с печатью до создания компании.
Министр экономики РА Арцвик Минасян заявил, что в процессе регистрации юридического лица руководитель будущей фирмы вынужден приобретать печать, что задерживает процедуру создания компании и в то же время не гарантирует подлинности представляемых документов.
«В соответствии с осуществленными изменениями, в ходе регистрации и дальнейших процессов по созданию компании после введения электронной подписи необходимость в наличии печати отпадает. Тем не менее, в целом ряде решений правительства есть пункты, согласно которым наличие соответствующей печати необходимо. Данное решение правительства РА упростит процесс регистрации компаний, а также сэкономит время и сократит расходы», – сказал глава Минэкономики Армении.
А. Минасян также отметил, что в соответствии с данным решением правительства РА, руководителям компаний не придется приобретать печати за 15 500 драмов.