Օրվա մամուլ 09:33 01/07/2016 Հայաստան
ԱՄՆ դեսպան. Տարիներ շարունակ եռանախագահները պաշտպանել են հետաքննող մեխանիզմների ձևավորումը. «Ժողովուրդ»
Ինչպես հայտնի է՝ ԼՂՀ խնդրի շուրջ բովանդակային բանակցությունները  վերսկսելու համար Հայաստանը  որպես նախապայման  առաջ է քաշել  հրադադարի խախտման  դեպքերը  հետաքննող համակարգի ստեղծումը։  Այս մասին Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Վիեննայից վերադառնալուց հետո՝ ինքնաթիռում, սակայն Իլհամ Ալիևը չի համաձայնում։
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսից «Ժողովուրդ»-ը  հետաքրքրվել է՝ ըստ իրեն՝ Ռուսաստանը կհամաձայնի՞  նման հետաքննող  համակարգ ստեղծելուն, և ե՞րբ է հնարավոր  որ այն, ի վերջո, սկսի գործել։
Ի պատասխան՝ դեսպանն ասել է. «Տարիներ շարունակ եռանախագահները պաշտպանել են  հետաքննող մեխանիզմների ձևավորումը։ Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել։ Հետաքննության մեխանիզմի  վերաբերյալ այս պահին կա առաջարկ, որը ներկայացված է կողմերի քննությանը։  Քանի դեռ առաջարկը չի ընդունվել, մենք դրա հետ կապված մանրամասներ չենք, կարող ներկայացել։ Այնուհանդերձ մենք շարունակում ենք հուսալ, որ հնարավոր կլինի շուտափույթ  համաձայնության գալ  այս հարցի շուրջ»։

Пресса дня 11:47 01/07/2016 Армения
Посол США: Долгие годы сопредседатели МГ ОБСЕ выступают за разработку механизмов расследования инцидентов
Корреспондент газеты «Жоховурд» поинтересовался у посла США в Армении Ричарда Милса, согласится ли РФ на внедрение механизмов расследования инцидентов в зоне карабахского конфликта и когда эти механизмы начнут действовать.
«Как известно, для возобновления содержательных переговоров по карабахской проблеме Армения в качестве предусловия выдвинула создание системы расследования случаев нарушения режима прекращения огня. Об этом Серж Саргсян заявил журналистам в самолете при возвращении из Вены. Однако Ильхам Алиев не соглашается», – пишет газета.
В ответ на вопрос корреспондента «Жоховурд» посол сказал: «Долгие годы сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступают за разработку механизмов расследования. Наша позиция не изменилась. На данный момент есть предложение относительно механизмов расследования, которое представлено на рассмотрение сторонам. Пока предложение не принято, мы не можем представить подробностей в этой связи. Тем не менее, мы продолжаем надеяться, что по данному вопросу удастся прийти к согласию как можно скорее».