Իրավունք 13:19 01/07/2016 Հայաստան
2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի ռազմական հարձակման ժամանակ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինծառայողների սպանության և նրանց մարմինների խոշտանգումների կապակցությամբ ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է  քրեական 6 գործ: Դրանց շրջանակում նշանակված բոլոր 22 դատաբժշկական  փորձաքննություններն ավարտվել են:
Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ԼՂՀ գլխավոր դատախազության Հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման բաժնի պետ Կարեն Գաբրիելյանը:
Հարուցված գործերից երեքը զինծառայողների գլխատման է վերաբերում՝ պայմանագրային զինծառայող Հրանտ Ղարիբյանի, ժամկետային զինծառայողների Քյարամ Սլոյանի, Հայկ Թորոյանի: Այդ գործերը հարուցված են ԼՂՀ Քրեական  օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 6-րդ մասով :
«Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունների համաձայն, Հրանտ Ղարիբյանի ու Քյարամ Սլոյանի պարագայում տեղի է  ունեցել դիակի անարգում, այսինքն, նրանք գլխատվել են սպանությունից հետո: Հայկ Թորոյանը գլխատվել է կենդանության օրոք, մահվանից վայրկյաններ առաջ, ինչն էլ բերել է մահվան»,-ասաց Կարեն Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով, ելնելով գլխի բացակայության հանգամանքից ներկայումս որոշել, թե գլխի շրջանում եղե՞լ են վնասվածքներ, որոնք կարող էին պատճառահետևանքային կապի մեջ գտնվել մահվան անմիջական պատճառի հետ, հնարավոր չէ:
«Գլխատված զինվորներից միայն մեկի գլուխն է վերադարձվել հայկական կողմին»,-ասաց ԼՂՀ Գլխավոր դատախազության բաժնի պետը:
Մյուս քրեական գործը Ռաֆիկ Հակոբյանի և Աղասի Ասատրյանի վերաբերյալ է. «Նրանց ականջներն են կտրել, դիակներն անարգանքի ենթարկել»:
Քրեական գործերից չորրորդը հետմահու Արցախի հերոսի կոչում ստացած Ռոբերտ Աբաջյանի ու  Անդրանիկ Զոհրաբյանի վերաբերյալ է:
«Փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ անարգանքի են ենթարկել վերջիններիս դիակները` կտրելով ականջները: Եզրակացության համաձայն, Անդրանիկ Զոհրաբյանի դաստակը կտրել են մինչև մահը»,-ասաց Կ. Գաբրիելյանը:
Վերջին գործը վերաբերում է 15 զինծառայողների:  Փոխգնդապետներ Ալեքսան Առաքելյանին, Ռոման Պողոսյանին, Օնիկ Գրիգորյանին, մայոր Սուրեն Մելքումյանին, ավագ լեյտենանտ Մաքսիմ Գրիգորյանին, շարքայիններ Ժորա Եսայանին, Բագրատ  Ալեքսանյանին, Բորիս  Օզմանյանին,   Գրիգոր Հարությունյանին, սերժանտ Ադամ  Սահակյանին և պայմանագրային զինծառայող, շարքային Անդրանիկ Գրիգորյանին սպանելուց հետո անարգանքի են ենթարկել վերջիններիս դիակները` կտրելով ականջները:
Ժամկետային շարքային զինծառայող Տիգրան  Բերակչյանին սպանելուց հետո կտրել են   ականջներն ու աջ ձեռքի 2-րդ և 3-րդ մատները, ժամկետային զինծառայող, սերժանտ Արման  Անդրեասյանին սպանելուց հետո` կտրելով դիակի ձախ ականջը, նաև պարանոցին ու կրծքավանդակին կատարել են կտրվածքներ, շարքային Ազատ  Սիմոնյանին սպանելուց հետո կտրել են դիակի աջ դաստակի առաջին մատը,  սպանելուց հետո հանել լեյտենանտ Աշոտ  Շահբազյանի ձախ աչքը:
«Քրեական գործերով նշանակված բոլոր փորձաքննություններն ավարտվել են: Այս պահին քրեական գործերը կասեցվել են անհաղթահարելի ուժի պատճառով»,-ասաց Արցախի դատախազության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ ԼՂՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի   31 հոդվածը սահմանում է քրեական գործով վարույթի կասեցման հիմքերը:
Այսպիսով օրենքգքրի 31 հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը սահմանում է.
«Քրեական գործով վարույթը դատախազի, քննիչի կամ դատարանի որոշմամբ ամբողջությամբ կամ համապատասխան մասով կարող է կասեցվել, եթե գործում է անհաղթահարելի ուժ, որը ժամանակավորապես խոչընդոտում է քրեական գործով հետագա վարույթին»:
«Կասեցվել չի նշանակում ավարտվել, այս պահին ընդհատված է»,-ասաց Կ. Գաբրրիելյանը: ԼՂՀ դատախազության ներկայացուցիչը նշեց, որ դատախազությունը պատրաստ է քրեական գործերի նյութերը տրամադրել միջազգային ու տեղական իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու կառույցներին:

Politics 15:31 01/07/2016 NKR
Criminal cases over NKR servicemen’s murder and mutilation by Azerbaijani forces suspended due to ‘insurmountable circumstances’
Six criminal cases were initiated by the Prosecutor General's Office of the Nagorno Krabakh Republic over the murders and tortures of NKR servicemen during the military offensive of Azerbaijani forces on April 2-5, 2016. As Panorama.am learnt from the NKR the Prosecutor General's Office, three criminal cases concern the decapitation of a Yazidi-Armenian soldier Kyaram Sloyan, 19, driver Hrant Gharibyan and Major Hayk Torosyan, 31. Another 19 criminal cases were instituted over the tortures of 19 servicemen in Azerbaijani captivity.
As the report by the Prosecutor General's Office reads, forensic examinations of the bodies of the deceased reveal Sloyan and Gharibyan were beheaded after they had been killed, and Hayk Torosyan was decapitated while being alive.
NKR Prosecutor General's Office representative Karen Gabrielyan told Panorama.am that only one severed head has been handed over to the Armenian side.
Other criminal cases concern servicemen Rafik Hakobyan and Aghasi Asatryan “Their ears were cut and bodies bore signs of tortured,” Gabrielyan noted.
“The examination revealed that their bodies were mutilated, ears cut off. Andranik Zohrabyan’s wrist was cut off before his death,” Gabrielyan said.
The Prosecutor General's Office next reports other cases of abuse. The Azerbaijani servicemen cut off the ears of Rafik Hakobyan, Aghasi Asatryan, Andranik Zohrabyan, Robert Abajyan, Alexan Arakelyan, Onik Grigoryan, Roman Poghosyan, Suren Melkumyan, Maxim Grigoryan, Zhora Yesayan, Bagrat Alexanyan, Boris Ozmanyan, Grigor Harutyunyan, Adam Sahakyan, Andranik Grigoryan. Tigran Berakchyan’s ears and the fingers of the right hand were cut off. The right ear of Arman Andreasyan was cut off and he also had cuts on his breast. A finger on Azat Simonyan's right hand was cut off and Ashot Shahbazyan's right eye was poked out.
To remind, earlier Nagorno Karabakh Republic Human Rights Defender (Ombudsman) issued interim public reporton atrocities committed by Azerbaijani military forces against the civilian population of the NKR and the servicemen of the NKR Defence Army on 2-5 April 2016. The Report was sent to international human rights organizations, ombudsmen’s international institutions and to respective foreign institutions.
“All medicalexaminations carried out within the scope of the criminal investigation are completed. At this point the criminal cases have been suspended due to insurmountable circumstances,” Gabrielyan informed, recalling the grounds for acquittal of the cases envisaged by the Criminal Procedure Code of the Nagorno Karabakh Republic.
“Suspension does not mean completion of the criminal proceedings,” noted Gabrielyan, adding that NKR Prosecutor General’s Office ready to submit the materials of the criminal investigations to local and international human rights organizations and structures.