Քաղաքական 12:41 17/07/2016 Հայաստան
« Ծայահեղականությունը լինում է երկու տեսակի` միայն խոսքերի մեջ և գործնական: Եվ երբ այն անցնում է գործնական՝ նման վտանգավոր հարթություն, լրջագույն վտանգ և սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգության համար:  Սա բոլորովին նոր իրավիճակ է, երբ հայտնվում են մարդիկ, որոնք պատրաստ են զենքը ձեռքին լուծել քաղաքական հարցեր»,- մեկնաբանելով այսօր առավոտյան Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունները` Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Մեկ այլ քաղաքագետի՝  Ալեքսանդր Մարկարովի իրավիճակի գնահատականը համարյա նույնն էր՝ բացի վտանգի լրջության աստիճանից.
«Ծավալված իրադարձությունները ահազանգ են այն բանի, որ ահաբեկչությունը ցանկացած պահի կարող է վտանգել ներքին կայունությունը:
Հաշվի առնելով իրադարձությունների մասշտաբները` այս ամենը դժվար թե Հայաստանի անվտանգության համար հանդիսանա լուրջ վտանգ: Գործության ծավալները լուրջ չեն, բացակայում է օժանդակություն ու լուրջ ռեսուրսները»:
Հուլիսի 17-ի  լուսադեմին «Նոր Հայաստան» շարժման մի խումբ անդամները զինված մտել են ոստիկանության Էրեբունու բաժին ու պատանդ վերցրել ոստկաններին։ ԱԱԾ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝  նշելով, որ «զինված անձանց հետ ներկայումս վարվում են բանակցություններ՝  ՀՀ իշխանություններին նրանց խաղաղ հանձվելը կազմակերպելու համար»։

Политика 14:12 17/07/2016 Армения
«Радикализм бывает двух видов – лишь на словах и на деле, и когда он переходит в практическую, такую опасную плоскость, становится серьезнейшей опасностью и угрозой для безопасности Армении», – заявил сегодня в интервью Panorama.am политолог Александр Искандарян, комментируя последние развития в Ереване.
По его словам, «это совершенно новая ситуация, когда появляются люди, готовые с оружием в руках решать политические вопросы».
В свою очередь политолог Александр Маркаров дал аналогичную оценку случившемуся, за исключением степени опасности произошедшего.
«Имевшие место развития говорят о том, что терроризм в любой момент может поставить под угрозу внутреннюю стабильность. С учетом масштабов произошедшего, все это навряд ли станет серьезной угрозой безопасности Армении. Масштабы действий несерьезны, отсутствует поддержка и серьезные ресурсы», – отметил эксперт.