Իրավունք 21:55 22/07/2016 Հայաստան
Տավուշի մարզի Մովսես գյուղում խաղահրապարակի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից «ԴՇԿ»-ով կրակ արձակելու դեպքի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկություն է տրամադրելու Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին։
ՄԻՊ աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«2016 թվականի հուլիսի 20-ին՝ ժամը 17:10-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից կրակ են բացել ՀՀ Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ:
Կրակը բացվել է գյուղի դպրոցին մոտ գտնվող մարզադաշտում խաղացող 15-20 երեխաների ուղղությամբ: Այս մասին մեզ տեղեկացրել է Մովսես համայնքի ղեկավարը, ինչպես նաև այդ տեղեկությունները տարածվել են լրատվության միջոցներով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի այս հանցավոր բնույթի նպատակային ոտնձգությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Դրանք հենց Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտում են: Յուրաքանչյուր երեխա կրակոցից կամ ցանկացած այլ ոտնձգությունից ենթակա է հատուկ պաշտպանության: Այդ պահանջը ենթակա է խիստ պահպանության առանձնապես խաղաղ բնակավայրերի, առավել ևս դպրոցների պաշտպանության առումով:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս ագրեսիվ արարքի վերաբերյալ տվյալները, նմանատիպ դեպքերը բացառելու ուղղությամբ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու կոնկրետ առաջարկով, կփոխանցվեն Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին»։
Ավելի վաղ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանը տեղեկացրել էր, որ հակառակորդը «ԴՇԿ»-ից կրակել է մասնավորապես դպրոցին հարակից խաղահրապարակի ու գերեզմանատան ուղղությամբ, որտեղ մարդիկ համեմատաբար շատ են եղել:
«Դպրոցին մոտ խաղահրապարակ ունենք, երեխեքը խաղալուց են եղել ըտեղ, կրակել են: Մեկ էլ գերեզմանատան ուղղությամբ են կրակել, որտեղ հուղարկավորություն էր: Արարողությունից հետո մի քանի անգամ կրակեցին մեքենաների ուղղությամբ: Մեքենաները չեն վնասվել, բայց մեկի մեքենայի անտենան ա խփել, կոտրել», -ասել էր պարոն Ավալյանը:

Право 20:58 22/07/2016 Армения
Омбудсмен Армении представит жалобу в ряд международных структур в связи с обстрелом ВС Азербайджана школы села Мовсес
В связи с обстрелом вооруженными силами Азербайджана из пулеметов ДШК школьной игровой площадки в селе Мовсес Тавушской области Армении Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян предоставит соответствующую информацию Комиссару Совета Европы по правам человека, Верховному комиссару ООН  по правам человека, а также в Комитет ООН по правам ребенка и Европейскую сеть уполномоченных по правам детей. Как отмечается в заявлении Офиса омбудсмена РА, это делается с целью добиться принятия мер по предотвращению подобных случае в дальнейшем.
Офис омбудсмена РА подчеркивает, что 20 июля, около 17:00, вооруженные силы Азербайджана из оружия крупного калибра стреляли в направлении села Мовсес Тавушской области Армении, в частности, огонь велся по спортплощадке местной школы, где играли 15-20 детей. Отмечается, что об этом правозащитников известил руководитель общины Мовсес, кроме того, соответствующую информацию распространили СМИ.
«Целенаправленное посягательство азербайджанских вооруженных сил преступного характера грубейшим образом нарушает нормы международного, в том числе международного гуманитарного права, собственно взятые Азербайджаном на себя международные обязательства», – говорится в заявлении Защитника прав человека Армении.
Как ранее сообщил Panorama.am староста села Мовсес Тавушской области РА Араик Авалян, 21 июля ВС Азербайджана обстреляли многолюдные места, в частности производили выстрелы из пулеметов ДШК в направлении школьной игровой площадки и кладбища. «ВС Азербайджана произвели выстрелы в направлении школьной игровой площадки, где играли дети. Также противник произвел выстрелы в направлении кладбища, где проходили похороны. После этого азербайджанские ВС произвели несколько выстрелов в сторону автомобилей. Машины не были повреждены, однако у одной из них сломана антенна», – сообщил А. Авалян.