Քաղաքական 10:18 17/08/2016 Հայաստան
Մինչ ցուցարարները նոր կառավարություն են պահանջում՝ Ռուսաստանն ու Թուրքիան մեկուսացնում են Հայաստանը. Սասունյան
Այս հոդվածով փորձ է արվում բացատրել Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հանկարծակի վերականգնման պատճառները, որը նաև ջերմորեն ընդունվեց Ադրբեջանի, ու որոշակիորեն Իրանի կողմից՝ մինչ Երևանում խոշոր առճակատում էր տեղի ունենում զինված ընդդիմադիր խմբի և ոստիկանության միջև:
Մոսկվան և Անկարան, մի կողմ թողնելով իրենց հակամարտությունը՝ նախորդ տարի սիրիական սահմանի մոտ Թուրքիայի կողմից ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցման պատճառով, այժմ «հաշվարկով ամուսնություն» են կնքել՝ ելնելով իրենց փոխադարձ ազգային շահերից: Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների կողմից ընդունված այս գործնական որոշումը նպատակ ունի առավելագույնի հասցնել իրենց տնտեսական օգուտները և համակարգել արտաքին քաղաքականությունները՝ հնարավորություն ընձեռելով ավելի լավ դիմակայել Արևմուտքի ճնշումները:
Ռուսաստանը տառապում է փլուզվող տնտեսությունից, հիմնականում նրա դեմ արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով՝ Ուկրաինայից Ղրիմի կցումից հետո: Մյուս կողմից, Թուրքիային, չնայած իր անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին և Եվրոպայի խորհրդին, չի թույլատրվում միանալ Եվրամիությանը և նա մեղադրվում է Սիրիայում ԻԼԻՊ-ին աջակցելու համար: Ավելին, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը վրդովված է, որ բազմաթիվ եվրոպական երկրներ խստորեն քննադատել են նրա կոշտ միջոցներն ընդդեմ քաղաքական հակառակորդների, հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձից հետո: Էրդողանը նաև դժգոհ է, որ Միացյալ Նահանգները չարտահանձնեց Թուրքիային մահմեդական հոգևորական Ֆեթհուլլահ Գյուլենին, որին նա մեղադրում էր ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան, մերժելով «անհարկի արևմտյան միջամտությունը» իրենց ներքին եւ արտաքին գործերին, որոշեցին հիմք դնել մի նոր դաշինքի, որն իրենց դուրս կբերի Արևմուտքի մեկուսացումից: Այդ նպատակին հասնելու համար Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը օգոստոսի 8-ին Բաքվում հանդիպեց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և Իրանի նախագահ Ռոհանիին, իսկ օգոստոսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին: Այս չորս երկրները ստորագրեցին մի շարք կարևոր տնտեսական համաձայնագրեր և քննարկեցին տարածաշրջանային մեծ ազդեցություն ունեցող էական քաղաքական հարցեր, այդ թվում՝ Արցախյան հակամարտության հարցը: Հաջորդ օրը Պուտինը Մոսկվայում հանդիպեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ավելի վաղ կայացած իր հանդիպումների արդյունքները նրան ներկայացնելու համար:
Մինչ Ռուսաստանի մերձեցումը Հայաստանի ոխերիմ թշնամիների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, կարող է հանգեցնել ծանր ճնշումների նախագահ Սարգսյանի վրա՝ տարածքային զիջումների գնալու Արցախի հարցում, այն կարող է նաև նվազեցնել Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների հնարավորությունը Արցախի դեմ առանց Պուտինի համաձայնության: Չպետք է զարմանալ, որ այս նոր վերախմբավորումը Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև կարող է նաև վերակենդանացնել 2009 թ. ստորագրված Հայ-թուրքական մեռյալ արձանագրությունները, որի արդյունքում կբացվի նրանց միջև ընդհանուր սահմանը Արցախի հարցում Հայաստանի «հաշտարար քայլի» հետ միասին:
Այսօրվա խորամանկ թուրք ղեկավարները գնում են իրենց օսմանյան նախնիների հետքերով, որոնք տասնամյակներ շարունակ հմտորեն հրահրում էին եվրոպական խոշոր երկրներից մեկին մյուսների դեմ, իսկ հետո անցնում էին մյուս կողմը, երբ իրենց ձեռնտու էր: Անհավատալիորեն, Էրդողանը ջերմ հարաբերությունների մեջ է Ռուսաստանի հետ՝ միաժամանակ մնալով որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ և օգտվելով երկու կողմերից: Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամները չպետք է հանդուրժեն թուրքական այս խաբեբայությունը: Նրանք պետք է խստորեն  նախազգուշացնեն Էրդողանին՝ ընտրել՝ կամ ՆԱՏՕ-ն կամ Ռուսաստանը... Եթե Թուրքիայի նախագահը շարունակի Ռուսաստանի կողմը բռնել, նա կարող է հայտնվել դատարկ տաշտակի առջև, երբ Կրեմլի հետ նրա դաշինքը փլուզվի...
Երբ մութ ամպեր էին կուտակվում Հայաստանի և Արցախի վրա, հայերը զբաղված էին ներքին վեճերի կարգավորմամբ: Հուլիսի 17-ին Երևանում ոստիկանության գնդի գրավումը 31 զինյալների կողմից, որոնց ղեկավարները Արցախյան պատերազմի վետերաններ էին, լուրջ մտահոգություն առաջացրեց հայերի մոտ երկրի ներսում և դրսում:  «Սասնա ծռեր» անունը կրող խումբը պահանջում էր նախագահ Սարգսյանի հրաժարականը, քաղբանտարկյալների ազատ արձակում, միջանկյալ կառավարության ձևավորում և նոր ընտրություններ:
Երկշաբաթյա դիմակայությունից հետո, որի ընթացքում երեք ոստիկան սպանվեց, զինված մարդկանցից մի քանիսը վիրավորվեցին և տասնյակ ցուցարարներ վնասվածքներ ստացան կամ ձերբակալվեցին, այդ թվում՝ լրագրողներ, «Սասնա ծռեր» խմբի մնացած անդամները հանձնվեցին: Ամեն գիշեր հարյուրավոր, երբեմն էլ հազարավոր ցուցարարներ հանրահավաքներ էին անցկացնում՝ իրենց աջակցությունն արտահայտելով վետերանների խմբի պահանջներին:
Այս ողբերգական առճակատման իսկական արմատները խորն են և հասնում են մինչև Հայաստանի անկախության առաջին օրերը: Բնակչության լայն խավերի շրջանում մեծ զայրույթ և հիասթափություն է կուտակվել վերջին քառորդ դարի ընթացքում, երբ ավելի քան մեկ միլիոն մարդ լքեց երկիրը՝ իրենց ընտանիքների տարրական հոգսերը բավարարելու համար: Նրանք, ովքեր մնացին, բազում զրկանքներ կրեցին և տառապեցին կամայականություններից, այդ թվում՝ կոռուպցիայից, կեղծված ընտրություններից, անարդար դատական համակարգից, անտարբեր չինովնիկներից և մենաշնորհներ ունեցող օլիգարխներից...
Այս ամենի հետևանքով քաղաքացիների մեծ մասը կորցրեց իր հավատը կառավարության նկատմամբ: Չնայած զինված հարձակումը ոստիկանության գնդի վրա այլախոհության ընդունելի ձև չէ, սակայն երբ մարդիկ երկար ժամանակ գտնվում են անելանելի վիճակում և չեն տեսնում որևէ այլընտրանք իրենց դժգոհությունները լուծելու համար, ստիպված դիմում են ծայրահեղ միջոցների:
Մինչ նման ներքին պառակտումը կարող է վտանգել Հայաստանի և Արցախի ապահովությունը, ցուցարարները մնում են անդրդվելի՝ համարելով, որ ոչ հաշվետու ղեկավարներ ունենալն ավելի վտանգավոր է: Որքան էլ տարօրինակ թվա, բայց բոլոր նրանք, ովքեր դեմ են Արցախի շուրջ հողատարածքների հնարավոր վերադարձմանը, օգնեցին Սարգսյանի դիրքերի ամրապնդմանը՝ համոզելու Պուտինին, որ հայ ժողովուրդը կտրականապես դեմ է որևէ տարածքայի զիջման Արցախի հարցում:
Եթե իշխանությունները ցանկանում են կանխել հետագա ներքին խռովությունների կրկնությունը, ապա պետք է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկեն ցույց տալու համար, որ իրենք իսկապես մտածում են հայ ժողովրդի բարեկեցության մասին: Այս նպատակով, նախագահ Սարգսյանը վերջերս խոստացել է կտրուկ փոփոխություններ իրականացնել, ներառյալ «ազգային միասնության կառավարության» ձևավորումը: Հասկանալի է, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ թերահավատորեն են վերաբերվում դրան, քանի որ նախկինում համանման անկատար խոստումներ շատ են լսել:
2017 թվականին նախատեսվում է նոր խորհրդարանի ընտրություն, իսկ նոր նախագահը կընտրվի խորհրդարանի պատգամավորների կողմից 2018 թվականին: Եթե հաջորդ ընտրությունները արդար չլինեն և չներկայացնեն բնակչության տարբեր հատվածները, ապա կարող են ավելի լուրջ խռովություններ լինել: Ազատ ընտրություններ անցկացնելու բեռն ընկած է ոչ միայն պետական պաշտոնյաների, այլև ընտրողների ուսերին, որոնք վաճառում են իրենց քվեները...
Ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարությունը միակ միջոցն է ձեռք բերելու ժողովրդի վստահությունը՝ ոչ միայն երկրի արդար կառավարման, այլև արտաքին հարաբերությունները պատշաճ կերպով վարելու համար, ներառյալ Արցախի շուրջ բանակցությունները: Ներկայումս մեծ անվստահություն կա, որ փակ դռների հետևում վարվող բանակցությունները Մոսկվայում կամ այլուր բխում են հայ ժողովրդի շահերից:
Այս նոր պարտադրված անկայուն աշխարհառազմավարական մեկուսացումից դուրս գալու համար Հայաստանի և Արցախի իշխանությունները պետք է ընդօրինակեն թուրքական վաղեմի մարտավարությունը՝ «բաժանիր և տիրիր»՝ Ռուսաստանին հանելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ, դրանով իսկ կանխելով Ադրբեջանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հնարավոր համաձայնությունը Արցախյան հակամարտության հարցում:

Politics 10:59 17/08/2016 Armenia
This column attempts to explain the reasons for the sudden rapprochement between Russia and Turkey, which also welcome Azerbaijan, and tangentially Iran, into their fold, while a major confrontation was taking place in Yerevan between an armed opposition group and the police.
By setting aside their feud over the downing of a Russian military jet by Turkey near the Syrian border last year, Moscow and Ankara have now formed a “marriage of convenience” stemming from their perceived mutual national interests. This pragmatic decision by the Presidents of Russia and Turkey is intended to maximize their economic benefits and coordinate their foreign policies, enabling them to better withstand pressures from the West.
Russia has been suffering from a faltering economy, mostly due to Western sanctions after its annexation of Crimea from Ukraine. Turkey, on the other hand, despite its membership in both NATO and the European Council, has been shunned from joining the European Union and accused of supporting ISIS in Syria. Moreover, Turkish President Erdogan is outraged that many European countries have been highly critical of his harsh measures against political opponents after the July 15 coup attempt. Erdogan is also unhappy that the United States has not extradited to Turkey the Muslim cleric Fethullah Gulen, whom he accuses of masterminding the attempted military coup.
Rejecting the “undue Western interference” in their domestic and foreign affairs, Russia and Turkey have decided to lay the foundation for a new alliance that will bring them out of their isolation from the West. To pursue that end, Russian President Putin met with Azerbaijan’s President Aliyev and Iran’s President Rouhani in Baku on August 8, and Turkish President Erdogan in St. Petersburg on August 9. These four countries signed a series of important economic agreements and discussed significant political issues impacting the region, including the Artsakh (Karabagh) conflict. The next day, Putin met with Armenian President Sargsyan in Moscow to brief him on the results of his earlier meetings.
While Russia’s rapprochement with Armenia’s arch-enemies, Azerbaijan and Turkey, could lead to heavy pressures on Pres. Sargsyan to make territorial concessions on Artsakh, it could also lessen the possibility of unilateral military action by Azerbaijan against Artsakh, without Pres. Putin’s consent. No one should be surprised if this new realignment between Azerbaijan, Russia and Turkey would also revive the defunct Armenia-Turkey protocols of 2009, resulting in the opening of their mutual border in conjunction with a “conciliatory step” on Artsakh by Armenia.
Today’s wily Turkish leaders are following the footsteps of their Ottoman predecessors who skillfully pitted one major European power against the others for decades, and then switched sides when it suited them. Incredibly, Erdogan is cozying up to Russia while remaining a NATO member, thus benefitting from both parties. The United States and other NATO members should not fall for this Turkish trickery. They should warn Erdogan in no uncertain terms to choose either NATO or Russia! Should the Turkish President continue to side with Russia, he could be left with an empty bag when his alliance with the Kremlin collapses!
As dark clouds gather over Armenia and Artsakh, Armenians have been busy settling internal disputes. The July 17 takeover of a police station in Yerevan by a group of 31 armed men who are veterans of the Artsakh War created considerable concern among Armenians nationwide and worldwide. The group, nicknamed Sasna Dsrer, (Daredevils of Sassoun), demanded Pres. Sargsyan’s resignation, release of political prisoners, formation of an interim government, and new elections.
After a two-week standoff -- three policemen were killed, several of the armed men were wounded, and scores of demonstrators were injured or detained, including journalists -- the remaining members of Sasna Dsrer surrendered. Hundreds, sometimes thousands, of protesters held public rallies night after night to express their support for the demands of the veterans’ group.
The true roots of this tragic confrontation go back to the early days of Armenia’s independence. There has been a pent up anger and frustration among large circles of the population for the past quarter century during which over a million Armenians left the country to secure basic necessities for their families. Those remaining behind suffered many deprivations and inequalities, including corruption, fraudulent elections, unfair judiciary, uncaring bureaucrats, and monopolistic oligarchs!
As a result, most Armenian citizens have lost their trust in government. Although an armed attack on a police station is not an acceptable form of dissent, when people are in a desperate situation for a long period of time and see no other alternative to resolve their grievances, they are forced to resort to extreme measures.
While such internal dissension could jeopardize Armenia's and Artsakh's security, the protesters are adamant that having unresponsive leaders poses a greater risk. Ironically, all those protesting the possibility of turning over to Azerbaijan the buffer zone around Artsakh have helped strengthen Pres. Sargsyan's position in making the point to Putin that the Armenian people vehemently oppose any territorial concessions on Artsakh.
If government officials wish to prevent the repeat of further domestic unrest, they must take all necessary measures to show that they truly care about the welfare of the Armenian people. To this end, Pres. Sargsyan recently promised to make drastic changes, including the formation of a “unity government.” Understandably, many citizens are skeptical since they have heard similar unfulfilled past promises.
In 2017, a new Parliament is scheduled to be elected, and a new President to be selected by Parliament members in 2018. Unless the next elections are fair and represent the various segments of the population, there may be more serious disturbances. The burden for freer elections falls not only on government officials, but also on voters who sell their votes!
A democratically-elected government is the only way to gain the people’s trust not only to govern them fairly, but also to properly manage the country’s foreign relations, including the negotiations on Artsakh. Currently, there is a considerable distrust that what is being negotiated behind closed doors in Moscow or elsewhere stems from the interests of the Armenian nation.
To get out of this newly-imposed precarious geo-strategic isolation, the authorities in Armenia and Artsakh have to emulate the long-standing Turkish tactic of “divide and conquer,” looking for opportunities to pit Russia against Turkey and Azerbaijan, thus undermining the possible consensus of Azerbaijan, Iran, Russia and Turkey on the Artsakh conflict!