Քաղաքական 13:00 23/08/2016 Հայաստան
ԼՂՀ բանակցային գործընթացում 2007 թվականից հետո  ոչինչ չի փոխվել: Այսօր լրագորղների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Կովկաս ինստիտուտի» տնօրեն,  քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Սկսած այդ ժամանակվանից  քննարկվում են Մադրիդյան սկզբունքների տարբեր վարիացիաները:  Միշտ էլ խոսվել է փոխզիջումների մասին: Այլ բան է, որ հիմա անիմաստ է այն քննարկելը»,-նշեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ իրավիճակները տարբեր են Հայաստանում և Ադրբեջանում  և հարցը քննարկում են տարբեր կերպ և եթե Հայաստանում բաց խոսում են այս մասին, Ադրբեջանում փոխզիջումների  մասին բաց չեն կարող խոսել:
«Այնպես չէ, որ երկրի ղեկավարությունը նոր է խոսում փոխզիջումներից: Հիմա ավելի շատ բանակցություններ են ընթանում ոչ թե բանակցային գործընթացում ինչ-որ ելքեր գտնելու համար, այլ իրավիճակի սրումը բացառելու համար»,-ասաց նա:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը անգամ նախագահների վերջին հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված՝ սահմանին վերահսկողություն սահմանելու պայմանավորվածությունը կատարելուն հակված չէ:
Լրագրողների հարցին, թե արդյո՞ք սահմանադրական փոփոխություններն Ադրբեջանում ազդեցություն կունենան հարցի վրա, Իսկանդարյանն ասաց. «Այն շարունակելում է մնալ ավտորիտար պետություն. այդ առումով քաղաքականությունը չի փոխվելու»:

Политика 15:41 23/08/2016 Армения
Целью переговоров по карабахскому урегулированию в большей степени является исключение эскалации – Александр Искандарян
В процессе урегулирования карабахского конфликта с 2007 года ничего не изменилось. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«С этого времени обсуждаются различные вариации Мадридских принципов. В контексте карабахского урегулирования всегда говорилось о взаимных уступках. Другое дело, что сейчас их обсуждать бессмысленно», – отметил политолог.
При этом он подчеркнул, что ситуации в Армении и Азербайджане отличаются, и тот же вопрос обсуждается по-разному: если в Армении открыто говорят о взаимных уступках, то в Азербайджане этого делать не могут.
«В настоящее время переговоры больше ведутся не для поиска тех или иных путей в переговорном процессе, а с целью исключения обострения ситуации», – сказал Александр Искандарян.
По словам политолога, Баку не склонен выполнять даже достигнутую в ходе последних встреч президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева договоренность относительно внедрения механизмов контроля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
На вопрос о том, повлияют ли проводимые в Азербайджане конституционные изменения на процесс карабахского урегулирования, А.Искандарян ответил: «Азербайджан продолжает оставаться авторитарным государством: в этом плане политика страны не изменится».