Քաղաքական 13:00 23/08/2016 Հայաստան
ԼՂՀ բանակցային գործընթացում 2007 թվականից հետո  ոչինչ չի փոխվել: Այսօր լրագորղների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Կովկաս ինստիտուտի» տնօրեն,  քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Սկսած այդ ժամանակվանից  քննարկվում են Մադրիդյան սկզբունքների տարբեր վարիացիաները:  Միշտ էլ խոսվել է փոխզիջումների մասին: Այլ բան է, որ հիմա անիմաստ է այն քննարկելը»,-նշեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ իրավիճակները տարբեր են Հայաստանում և Ադրբեջանում  և հարցը քննարկում են տարբեր կերպ և եթե Հայաստանում բաց խոսում են այս մասին, Ադրբեջանում փոխզիջումների  մասին բաց չեն կարող խոսել:
«Այնպես չէ, որ երկրի ղեկավարությունը նոր է խոսում փոխզիջումներից: Հիմա ավելի շատ բանակցություններ են ընթանում ոչ թե բանակցային գործընթացում ինչ-որ ելքեր գտնելու համար, այլ իրավիճակի սրումը բացառելու համար»,-ասաց նա:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը անգամ նախագահների վերջին հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված՝ սահմանին վերահսկողություն սահմանելու պայմանավորվածությունը կատարելուն հակված չէ:
Լրագրողների հարցին, թե արդյո՞ք սահմանադրական փոփոխություններն Ադրբեջանում ազդեցություն կունենան հարցի վրա, Իսկանդարյանն ասաց. «Այն շարունակելում է մնալ ավտորիտար պետություն. այդ առումով քաղաքականությունը չի փոխվելու»:

Politics 14:12 23/08/2016 Armenia
Nothing has changed in the Nagorno Karabakh settlement process since 2007, Director at Caucasus Institute Alexander Iskandaryan told reporters at a press conference on Tuesday.
“Since then, different versions of Madrid principles document have been on the table. The issue of mutual concessions has always been on the agenda. Other issue is that today it is pointless to discuss them,” Iskandaryan stressed.
To the speaker’s words, the situation and perceptions are different in Armenia and Azerbaijan. In Armenia discussions about mutual concessions are transparent and open, yet that is not the case in Azerbaijan.
“It is not about that the state leadership have started speaking of mutual concessions only now. Today, the negotiations are mostly about preventing the conflict escalation not finding solutions to the conflict,” said Iskandaryan.
To him, Azerbaijan is not inclined to implement the agreement on implementation of the investigation mechanisms along the Line of Contact reached at the recent summits between the presidents.
Asked whether constitutional changes expected in Azerbaijan may have any impact on the Karabakh issue, Iskandaryan said: “It [Azerbaijan] will remain an authoritarian state, and no policy change is expected with that regard”.