Հասարակություն 14:30 26/08/2016 Աշխարհում
Իտալիայի իշխանությունները որոշում են ընդունել օգոստոսի 27-ը սգո օր հայտարարել՝ ի հիշատակ երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերին: Լուրը գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով ANSA-ին:
Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Մատտեո Ռենցին:
Նշվում է նաև, որ այդ օրը Ասկոլի-Պիչենո քաղաքում տեղի կունենա զոհերի հուղարկավորությունը: Քաղաքային բոլոր շենքերից այդ օրը կիջեցվեն ազգային դրոշները:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 24-ին Իտալիայում գրանցվել էր 6.1 մագնիտուդով երկրաշարժ: Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել էր 6-7 բալ: Երկրաշարժին հաջորդել էին ետցնցումներ` 5.4 և 4.9 մագնիտուդներով: Ավերածություններ արձանագրվել են երեք շրջանում Լացիո, Ումբրի և Մարկե:  Երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 250-ի, տուժել է 365 մարդ:

16:01 26/08/2016 Armenia
Some of the victims of the devastating earthquake which struck central Italy will be laid to rest tomorrow, as the Italian government declared a national day of mourning, ITV writes.
According to the source, the funeral will be held in Ascoli Piceno and led by Bishop Giovanni D'Ercole, honouring the 49 victims who came from the tiny town of Arquata del Tronto and nearby hamlet Pescara del Tronto.
According to Italian news agency ANSA, Italian President Sergio Mattarella will be at the funeral.
To remind, 250 people died and 365 people have been injured as a result of the 6.1 magnitude earthquake that hit Italy on August 24.