Քաղաքական 15:47 01/09/2016 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Բելգիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլս վան Հոֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում և առանձնակի կարևորել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Ընդգծելով, որ Հայաստանում Բելգիան ավանդաբար ընկալվում է որպես բարեկամ և վստահելի գործընկեր, ում հետ հարաբերությունները հիմնված են պատմական ջերմ առնչությունների, նույնանման արժեհամակարգի և զարգացման համադրելի տեսլականի հետ, Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ բելգիացի խորհրդարանականների այցը մեր երկիր նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է պատգամավորների այցը նաև Արցախ, որտեղ նրանք հնարավորություն կունենան ուղղակիորեն տեղում ծանոթանալու ԼՂ հիմնախնդրի էությանն ու ավելի լավ պատկերացնելու արցախցիների ձգտումները, մտահոգությունները, առօրյան և անցած ավելի քան երկու տասնամյակի ձեռքբերումները:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի իշխանություններին և ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, նշելով, որ հայ ժողովուրդը շատ բարձր է գնահատում այդ քայլը և ընդունում այն որպես ցեղասպանության դատապարտման ու կանխարգելման գործում Բելգիայի վճռական հանձնառություն:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են խորհրդարանական ակտիվ շփումները և հատկապես բարեկամության խմբի գործունեությունը Հայաստանի և Բելգիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու խորացման գործում:
ՀՀ Նախագահը պատասխանել է նաև բելգիացի խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանին հայ-բելգիական բարեկամական կապերի զարգացման, Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության միջև խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով` ընդգծելով, որ պարոն Դալմանը Հայաստանում աշխատել է դեռևս 1988թ.՝ մեր ժողովրդի համար դժվարին ժամանակաշրջանում՝ ավերիչ երկրաշարժից հետո որպես բժիշկ կատարելով իր մասնագիտական պարտքը:
Ժորժ Դալմանը մեծ պատիվ է համարել նման բարձր պարգևի արժանանալը, ընդգծել, որ Հայաստանն իր սրտում է արդեն 28 տարի, և այսօր էլ պատրաստ է իր գործունեությամբ օգտակար լինելու մեր երկրին ու ժողովրդին:

Политика 16:49 01/09/2016 Армения
Президент С. Саргсян: В Армении очень высоко ценят решительную позицию Бельгии в вопросе Геноцида армян
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня депутата Палаты Представителей Королевства Бельгии, руководителя группы дружбы Бельгия-Армения госпожу Эльс ван Хоф и возглавляемую ею делегацию. Подробности передает пресс-служба главы государства.
Президент особо отметил важную роль парламентской дипломатии в деле укрепления межгосударственных отношений. Подчеркнув, что в Армении Бельгия традиционно воспринимается как дружественное государство и надежный партнер, отношения с которым основаны на теплых исторических контактах, схожей системе ценностей и близком видении развития, Серж Саргсян выразил надежду на то, что визит бельгийских парламентариев придаст новый импульс двусторонним отношениями и сотрудничеству в различных отраслях.
С. Саргсян при этом приветствовал визит депутатов также в Арцах, где они смогут непосредственно на месте ознакомиться с сутью карабахской проблемы, лучше представить устремления населения НКР, узнать, что их заботит, какова их будничная жизнь и чего они достигли за более чем два десятилетия.
Президент С. Саргсян выразил благодарность властям и народу Бельгии за признание Геноцида армян, отметив, что армянский народ очень высоко ценит этот шаг и принимает его как решительную позицию Бельгии в деле осуждения и предотвращения геноцида.
На встрече была обоюдно подчеркнута важность активных парламентских контактов и в особенности деятельности группы дружбы в деле ещё большего укрепления и углубления отношений между Арменией и Бельгией.
Президент РА ответил также на интересовавшие бельгийских парламентариев вопросы.
Во время встречи президент С. Саргсян наградил Медалью Благодарности депутата Палаты Представителей Бельгии Жоржа Далмана за внесенный им значительный вклад в развитие дружественных армяно-бельгийских связей, расширение парламентского сотрудничества между Республикой Армения и Королевством Бельгия, подчеркнув, что Ж. Далман работал в Армении еще в 1988 году в труднейший для армянского народа период, после разрушительного землетрясения в качестве врача выполняя свой профессиональный долг.
Жорж Далман счёл большой честью быть удостоенным столь высокой награды, подчеркнув, что Армения в его сердце уже 28 лет, и сегодня он готов своей деятельностью быть полезным стране и ее народу.