Հասարակություն 18:31 01/09/2016 Հայաստան
Գիտելիքի և դպրության օրն այս տարի Երևանի համար 147 և 174 դպրոցներում ինքնատիպ էր ու առանձնահատուկ: Օրվա միջոցառումների մեկնարկը կրթօջախներում տրվել է հարգանքի տուրք մատուցելով:
Ինչպես տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանից, մայրաքաղաքի 174  դպրոցում  հանդիսավորությամբ  բացվել է կրթօջախի սան, այս տարվա ապրիլին առաջնագծում  հերոսաբար զոհված Հրաչ Մուրադյանի փառքի սրահը, որին ներկա են գտնվել նաև Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը, ինչպես նաև Հրաչ Մուրադյանի ծնողները: Ներկաները համոզմունք են հայտնել, որ դպրոցի այս սրահը խոնարհումի յուրօրինակ վայր կդառնա սաների համար՝ ճշմարիտ հայրենասիրություն սերմանելով մատաղ սերնդի հոգիներում:
Այս տարվա ապրիլին առաջնագծում զոհված, Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանն էլ Երևանի համար 147 դպրոցի շրջանավարտ էր: Հայրենասեր աշակերտի մասին հիշողությունները վառ են, հպարտությունը՝ անսահման: Սեպտեմբերի 1-ին դպրոց այցելած Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը  Ռոբերտ Աբաջյանի ընտանիքի անդամների ու դպրոցի ուսուցչական անձնակազմի և աշակերտների հետ միասին ծաղիկներ է խոնարհել Արցախի հերոսի հիշատակը հավերժացնող փառքի սրահում: Թե՛ ուսուցչական անձնակազմը և թե՛ դպրոցի աշակերտները նշել են, որ կրթօջախի պատերից ներս միշտ է թևածում հերոս հայորդու անունը, ինչն իր հերթին նաև յուրովի պատրավորեցնում է իրական հերոսի ոգով դաստիարակել կրթօջախի ներկա ու ապագա բոլոր սերունդներին:

Общество 18:59 01/09/2016 Армения
В ереванских школах №147 и №174 в рамках мероприятий, приуроченных ко Дню знаний, почтили память погибших на передовой армянских военнослужащих.  Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
В столичной школе №174 в торжественной обстановке был открыт зал славы погибшего в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. военнослужащего Грача Мурадяна.
На открытии присутствовали заместитель мэра Еревана Давид Оганян, руководитель административного района Малатия-Себастия Артак Алексанян, а также родители Грача Мурадяна.
«Погибший в начале апреля на передовой герой Нагорно-Карабахской Республики  Роберт Абаджян был выпускником школы №147. Воспоминания об ученике-патриоте свежи в памяти, а гордость – безгранична. Начальник управления общего образования Аппарата мэрии Еревана Гаяне Согомонян вместе с членами семьи Роберта Абаджяна, учителями и учениками школы возложила цветы в зале славы героя НКР», – сообщают в столичной мэрии.