Իրավունք 10:49 10/09/2016
Թուրքական «Kanal 24» հեռուստաալիքը նոր կարդրեր է ցուցադրել «Ակօս» շաբաթաթերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի մարդասպան Օգյուն Սամասթի ձերբակալումից հետո արված սկանդալային տեսանյութից:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Սամսուն քաղաքի ոստիկանության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժանմունքում նկարահանված տեսանյութում  երևում է, թե ինչպես են Սամասթի շուրջը հավաքված մարդիկ լուսանկարվում մարդասպանի հետ` նրան խնդրելով գեղեցիկ ժպտալ:
Իսկ երբ Սամասթին հարցնում են սպանությունից առաջ իր գործողությունների մասին, ոստիկաններից մեկը գովում է նրան՝ ասելով. «Կեցցե՛ս, Օգյուն, առյուծ տղա»:
Թուրքական «Diken» լրատվական կայքը հիշեցնում է, որ Դինքի  սպանությունից հետո մամուլում հայտնվել էին թուրքական դրոշներով Սամաստի և ոստիկանների լուսանկարներ, որոնք հասարակության մեջ քննարկումների տեղիք էին տվել:
Ըստ աղբյուրի՝ հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո մեծ թափ է հաղորդվել Դինքի սպանության գործով ձերբակալություններին:
Հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել է ոստիկանության և ժանդարմերիայի 10 նախկին և գործող ծառայակից, որոնցից մեկը կոչումով գնդապետ է:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ  թուրքական «A Haber» հեռուստաալիքը ևս  Դինքի սպանության վերաբերյալ 9 տարի առաջ նկարահանված տեսանյութ էր հրապարակել: Այդ տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է սպանության օրը մարդասպան Օգյուն Սամասթը գնում դեպի «Ակօսի» խմբագրության շենք, իսկ այդ պահին ժանդարմերիայի 6 ծառայակից հետևում են նրան:
Այդ 6 սպաները ձերբակալվել էին հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի հիմնած համայնքի (FETÖ-Ֆեթուլահականների ահաբեկչական կազմակերպություն՝ թուրքական մամուլում այսպես է անվանվում գյուլենական համայանքը-խմբ.) գործով հետաքննության շրջանակներում: Նրանք կասկածվում են գյուլանական համայնքի հետ կապ ունենալու մեջ:

Право 12:48 10/09/2016 Регион
В Сети появилось скандальное видео о моменте ареста Огюна Самаста – убийцы армянского редактора Гранта Динка
Турецкий телеканал «Kanal 24» представил новые кадры скандальной видеозаписи, сделанной после ареста убийцы главного редактора издаваемой в Турции армянской газеты «Акос» Гранта Динка – Огюна Самаста.
Как передает Ermenihaber.am, в видеоматериале, снятом в отделении полиции по борьбе с терроризмом турецкого города Самсун, видно как собравшиеся вокруг Огюна Самаста люди  фотографируются с ним и просят его улыбаться в камеру.
На видео один из полицейских хвалит преступника со словами: «Молодец, Огюн, ты настоящий лев».
Турецкий информационный сайт «Diken» напоминает, что после убийства Гранта Динка в СМИ появились фотографии Огюна Самаста и полицейских, держащих турецкие флаги, что стало предметом для обсуждения в обществе.
Как отмечается, недавно турецкий телеканал «A Haber» представил видеозаписи относительно убийства Гранта Динка, снятые 9 лет назад. На обнародованных кадрах видно, как в день убийства Гранта Динка Огюн Самаст направляется к зданию редакции армянской газеты «Акос», а в этот момент 6 сотрудников жандармерии преследуют его.  Эти 6 офицеров были арестованы 15 июля в рамках следствия  по делу об организации попытки военного переворота в Турции.