Քաղաքական 10:29 28/09/2016 Հայաստան
Սույն հոդվածը հիմնականում նախատեսված է Միացյալ Նահանգներից դուրս գտնվող ընթերցողների համար, որոնք հավանաբար ծանոթ չեն ամերիկյան օրենքներին քարոզչական նվիրատվության մասին: Հետաքրքիր է, որ նույնիսկ ամերիկացիները հաճախ շփոթում են քաղաքական նվիրատվությունների վերաբերյալ սահմանափակումների բարդ կանոնները, որոնք տարբեր են տեղական, նահանգային և դաշնային ընտրությունների պարագայում:
Եկեք մանրամասն քննարկենք նվիրատվությունները՝ դաշնային ընտրությունների, ներառյալ նախագահականի համար: Մեկ անձի կողմից նախագահի թեկնածուին տրվող նվիրատվության առավելագույն չափը կազմում է 2700 դոլար մեկ ընտրության համար: Մինչ ամերիկացիների մեծ մասը նվիրաբերում է շատ ավելի փոքր գումարներ, ոմանք օրինականորեն նվիրաբերում են տասնյակ հազարավոր կամ հարյուր հազարավոր, իսկ երբեմն էլ միլիոնավոր դոլարներ…
Մեկ անձը տարեկան կարող է նվիրաբերել 10 հազար դոլար նահանգային, շրջանային կամ տեղական կուսակցական կոմիտեին, և տարեկան 33400 դոլար՝ ազգային կուսակցական կոմիտեին: Սակայն, անձը կարող է նվիրաբերել տարեկան 100200 դոլար՝ ընտրությունների հետ կապված ամեն տեսակ ծախսերի համար: Կան նաև Քաղաքական գործունեության կոմիտեներ (PACs) և «սուպեր PACs», որոնք կարող են կատարել անսահմանափակ նվիրատվություններ:
ԱՄՆ նախագահի թե հանրապետական, թե դեմոկրատական թեկնածուները  ներգրավված են տարբեր, կատարելապես օրինական, սակայն կասկածելի գործընթացներում, որպեսզի շրջանցեն մեկ անձի քարոզչական նվիրատվության՝ 2700 դոլարի սահմանափակումը: Այս հարցը լուսաբանելու համար, մեջբերեմ Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբից վերջերս ստացված էլեկտրոնային նամակից:
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը սեպտեմբերի 13-ին պետք է այցելեր Բևեռլի Հիլզ, Կալիֆորնիա, մասնակցելու երկու բացառիկ միջոցառումների, որոնց ընթացքում նախատեսվում էր հավաքել միլիոնավոր դոլարներ նրա նախընտրական քարոզարշավի համար: Ցավոք, նրա անսպասելի հիվանդության պատճառով այցը հետաձգվեց:
Առաջին միջոցառումը նախատեսված էր սեպտեմբերի 13-ի կեսօրին, Սեթ ՄաքՖարլեյնի տանը, Լայնել Ռիչիի հատուկ ելույթով: Էլեկտրոնային նամակով հայտարարված էր, որ յուրաքանչյուր ոք, ով նվիրաբերեր 33400 դոլար, կունենար «ճաշի, գերադասելի նստատեղի և լուսանկարվելու» իրավունք Հիլարի Քլինթոնի հետ: Նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 10 հազար դոլար, կարող էին միայն «ճաշել և գերադասելի նստատեղ ունենալ» նախագահի թեկնածուի հետ՝ առանց լուսանկարվելու իրավունքի, իսկ նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 5 հազար դոլար, կարող էին ընդամենը ճաշել նախկին Առաջին տիկնոջ հետ՝ առանց գերադասելի նստատեղի և նրա հետ լուսանկարվելու իրավունքի:
Ավելի ուշ՝ նույն օրը երեկոյան, նախատեսված էր ավելի բացառիկ, այդ իսկ պատճառով ավելի թանկ դրամահավաքի միջոցառում: Նրանք, ովքեր կարող էին իրենց թույլ տալ 100 հազար դոլարի նվիրատվություն անել մեկ զույգի համար, արտոնություն կունենային մասնակցելու «զրույցի և ընթրիքի Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնի հետ, Դայանա ֆոն Ֆյուրսթենբերգի և Բարի Դիլերի տանը»: Միջոցառումը վարելու էին «Դայանա ֆոն Ֆյուրսթենբերգը և Բարի Դիլերը, Ջեյն և Մայքլ Էյսներները, Կարեն և Ռասել Գոլդսմիթները և Էդգար Սարգսյանը»:
Հիլարի Քլինթոնի նախատեսված դրամահավաքի միջոցառումներից մեկ շաբաթ անց, նրա փոխնախագահի թեկնածու Թիմ Քեյնը, երկու անգամ հանդես եկավ Հարավային Կալիֆորնիայում: Սեպտեմբերի 19-ին, Բևեռլի Հիլզում Ջեյ Սուրեսի կողմից տրվեց պաշտոնական ճաշ, որը հայտարարված էր որպես «Զրույց Թիմ Քեյնի հետ»: Միայն 27 հազար դոլար նվիրաբերած անձինք կարող էին մասնակցել թեկնածուի հետ ընդունելությանը: Նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 10  հազար դոլար, կարող էին միայն լուսանկարվել փոխնախագահի թեկնածուի հետ (առանց ընդունելության), իսկ 2700 դոլար նվիրաբերող անձինք պարզապես կարող էին ճաշել նրա հետ՝ առանց ընդունելության և լուսանկարվելու...
Այդ օրը երեկոյան, Լոս Անջելեսում, Եվա Լոնգորիայի տանը տեղի ունեցավ ավելի թանկ, բացառիկ միջոցառում՝ հայտարարված որպես. «իսպանախոս ամերիկացիները Հիլարիի համար. ճաշ Թիմ Քեյնի հետ»: Նրանք, ովքեր վճարել էին 100 հազար դոլար, իրավունք ստացան մասնակցել ընդունելությանը, ճաշել և լուսանկարվել փոխնախագահի թեկնածու Թիմ Քեյնի հետ: Նվիրատուն, 33400 դոլարի դիմաց, կարող էր միայն ճաշել և լուսանկարվել, իսկ նրանք, ովքեր նվիրել էին միայն 10 հազար դոլար՝ միայն ճաշել...
Մինչ ոմանք մեծ քարոզչական նվիրատվություններ են անում՝ շփվելու քաղաքական գործիչների և հայտնի մարդկանց հետ, որոնք մասնակցում են նման դրամահավաքի միջոցառումներին, ուրիշները անձնական կամ գործարար շահեր են ակնկալում թեկնածուից, որը կարող է ընտրապայքարից հետո դառնալ Միացյալ Նահանգների նախագահ: Այս նվիրատվությունները կատարելապես օրինական են, քանի որ թեկնածուն բացահայտում է նվիրատուի անունը և ներկայացնում ստացական:  Շատ երկրներում քաղաքական թեկնածուներին գումար տալը կոչվում է կաշառակերություն:
Որոշ ամերիկացի քաղաքական գործիչներ պարծենում են, որ չեն ընդունում քարոզարշավի նվիրատվություններ PACs-ից կամ ընկերություններից, ուստի իրենք պարտական չեն լինի խոշոր նվիրատուներին ընտրություններից հետո... Վերջերս էլեկտրոնային նամակում, կոնգրեսական Ջոն Սարբեյնզը (դեմոկրատ՝ Մերիլենդից), հայտարարել էր, որ նա գումար չի վերցնելու PAC-ից, քանի որ «Ես չեմ ցանկանում ճնշման ենթարկվել»: Նա ընդգծել է, որ հավատում է այն «կառավարությանը, որն ստեղծված է ժողովրդի կողմից, ժողովրդի մասնակցությամբ և հանուն ժողովրդի»...

Politics 11:36 28/09/2016
This column is mostly intended for readers outside the United States who may not be familiar with U.S. campaign contribution laws. Interestingly, even Americans are often confused about the complex regulations regarding limits of political contributions that are different in local, state and federal elections.
Let's take a closer look at contributions for federal elections, including, presidential elections. The contribution limit per person to a presidential candidate is $2,700 per election. While most Americans donate much smaller amounts, some legally contribute tens of thousands or hundreds of thousands, and sometimes millions of dollars!
An individual can contribute $10,000 per year to a State, District or Local Political Party Committee, and $33,400 per year to a National Party Committee. However, an individual may contribute $100,200 per year, for each type of election-related expenses. There are also “PACs” (Political Action Committees) and “super PACs” that can make unlimited contributions.
Both Democratic and Republican presidential candidates engage in a variety of perfectly legal, yet questionable practices, to exceed by far the $2,700 campaign contribution per person. To illustrate this point, let me quote from a recent email I received from the Hillary Clinton campaign.
Democratic Presidential candidate Hillary Clinton was to visit Beverly Hills, California, on Sept. 13, to participate in two exclusive events that would have raised millions of dollars for her campaign. Unfortunately, due to her unexpected illness, her trip was postponed.
The first event was scheduled for the afternoon of Sept. 13 at the home of Seth MacFarlane with a special performance by Lionel Richie. The email announced that anyone who contributed $33,400 was entitled to have “lunch, preferred seating, and photo” with Hillary Clinton. Those contributing $10,000 could only have “lunch and preferred seating,” but no photo with the presidential candidate. Those contributing $5,000 could have just lunch, no preferred seating and no picture with the former First Lady.
Later that evening, a more exclusive, therefore, more expensive fundraising event was scheduled. Those who could afford to contribute $100,000 per couple had the privilege of participating in a “conversation and dinner with Hillary Rodham Clinton at the home of Diane von Furstenberg and Barry Diller.” The event was chaired by “Diane von Furstenberg and Barry Diller, Jane and Michael Eisner, Karen and Russell Goldsmith, and Edgar Sargsyan.”
A week after Hillary Clinton’s scheduled fundraising events, her running mate, Vice Presidential candidate Tim Kaine, had two appearances in Southern California. On Sept. 19, a luncheon hosted by Jay Sures in Beverly Hills was billed as “Conversation with Tim Kaine.” Only those contributing $27,000 could attend the reception with the candidate. Those donating $10,000 could have only a photo with the Vice Presidential candidate (no reception), while those contributing $2,700 could just have lunch (no reception and no photo)!
Later that evening, a much more expensive event, billed as “Latinos for Hillary, Dinner with Tim Kaine,” was held at the Los Angeles home of Eva Longoria. Those paying $100,000 were entitled to attend the reception, have dinner and a photo with Vice Presidential candidate Tim Kaine. For $33,400, the donor could only have dinner and a photo, while those who could only afford $10,000 just had dinner!
While some make large campaign contributions to rub shoulders with politicians and celebrities that attend such fundraising events, others expect personal or business favors from a candidate that may end up being President of the United States. These contributions are perfectly legal because the candidate discloses the donor's name and provides a receipt. In many countries, money handed to political candidates is called bribery.
Some American politicians brag that they do not accept campaign contributions from PACs or corporations so that they would not be indebted to major donors after the election! In a recent email, Cong. John Sarbanes (Democrat-Maryland) stated that he does not take PAC money because “I don’t want to get pushed around.” He stressed that he believes in “government of, by and for the people!”