Քաղաքական 15:44 03/10/2016
Հոկտեմբերի 2-ին Վանաձորում տեղի ունեցած ավագանու անդամի ընտրություններում «Լուսավոր Հայաստանը» ստացած շուրջ 11 հազար ձայնի հետ միասին, ստացել է ամբողջ Վանաձորի աջակցությունը։ Այսօր Վանաձորում կազմակերպված ասուլիսում հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության համամասնական ցուցակը գլխավորող Քրիստ Մարուքյանը։
Նա վստահեցրեց, որ բոլոր տեղամասերում իրենց տված ձայները պահել են, արդյունքում արձանագրել «լուրջ ցուցանիշ»։
«Անկախ այդ ձայների քանակից, խոստանում ենք դրանք լավագույնս կիրառել Վանաձորի զարգացման համար։ Առայժմ հայտնի չէ, թե շարունակությունը ինչ ձևաչափով կլինի, բայց ամեն դեպքում մնալու ենք հավատարիմ մեր խոստումներին՝ աշխատելու ենք հանուն Վանաձորի զարգացման», -հայտարարեց Մարուքյանը։
«Մենք Վանաձորում կասեցրել ենք Հանրապետական կուսակցության հաղթանակը։ ՀՀԿ-ն չի հաղթել Վանաձորում. Ստացել է մոտ 38 տոկոս ձայն, իսկ Լուսավոր Հայաստանը՝ 28 տոկոս ձայն, վանաձորցիների մյուս ձայներն ուղղվել են այլ քաղաքական ուժերին, այսինքն՝ չեն տրվել ՀՀԿ-ին։ ՀՀԿ-ին տրված ձայների մեջ պետք է հաշվի առնել կարուսելները», -իր հերթին հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը։
Նա նկատեց, որ այսօր հնարավորություն կա թույլ չտալ կարուսելի միջոցով ընտրված մարդկանց կառավարել Վանաձորը, իսկ այդ հնարավորությունն ունեն երեք ուժեր՝ «Լուսավոր Հայաստանը», «Հայկական Վերածնունդը» և «Բարգավաճ Հայաստանը»։
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով, Հանրապետական կուսակցությունը ստացել է 13 մանդատ, «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 10 մանդատ, «Հայկական վերածնունդը»՝ 5  մանդատ, «Բարգավաճ Հայաստանը»՝ 3 մանդատ, իսկ ՀՅԴ-ն՝ 2 մանդատ։
«Տեսեք՝ ինչ է ստացվում, որպես կոալիցիա ՀՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն միասին ունեն 15 մանդատ, որով հնարավոր չէ ընտրել Վանաձորի քաղաքապետին, դրա համար անհրաժեշտ է 17 մանդատ, իսկ մյուս երեք կուսակցությունները միասին ունեն 18 մանդատ, և մենք երեքով կարող ենք Վանաձորում ՀՀԿ-ին դարձնել ընդդիմադիր ուժ։ Սա շատ ռեալ ուժ է, շանս է», -հայտարարեց Մարուքյանը։
Մարուքյանի խոսքով, կա «բացառիկ հնարավորություն» այդ երեք ուժերով ձևավորել տեղական մասշտաբի կոալիցիա ու սկսել Վանաձորի զարգացումը։
«Կարող ենք միասին փուլ առ փուլ քաղաքը հանել այս վիճակից», -հայտարարեց Մարուքյանը՝ պաշտոնապես առաջարկելով ԲՀԿ-ին ու ՀՎԿ-ին միասին ձևավորել կոալիցիա։

Политика 19:18 03/10/2016 Армения
Депутат НС Армении Эдмон Марукян: В Ванадзоре три партии могут добиться превращения правящей РПА в оппозицию
По итогам состоявшихся 2 октября выборов в Совет старейшин Ванадзора партия «Светлая Армения» не только набрала порядка 11 тыс. голосов, но и получила поддержку всего города. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ванадзоре возглавивший пропорциональный список данной партии Крист Марукян.
Отметим, Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении обнародовала предварительные итоги состоявшихся 2 октября в Ванадзоре выборов в Совет старейшин. Согласно предварительным итогам, партия «Процветающая Армения» (ППА) набрала 2872 голоса, партия «Светлая Армения» – 10899 голосов, партия «Единение» – 984 голоса, партия «Армянский национальный конгресс» (АНК) – 551 голос, АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) – 2522 голоса, правящая Республиканская партия Армении (РПА) – 14889 голосов, партия «Армянское возрождение» – 5286 голосов, партия «Гражданский договор» – 1617 голосов. Результаты получены после обработки бюллетеней с 58 избирательных участков Ванадзора.
«Независимо от количества голосов, мы обещаем их максимально использовать для развития Ванадзор. Пока неизвестно, в каком формате будет продолжение процесса, однако в любом случае мы останемся верны нашим обещаниям и будем работать для развития города», – подчеркнул К. Марукян.
Другой участник пресс-конференции – депутат Национального Собрания РА, лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян – в свою очередь сказал, что по итогам выборов в Совет старейшин города Ванадзор Республиканская партия Армении получила лишь 38% голосов, партия «Светлая Армения» – 28%, а голоса остальных жителей были отданы другим политическим силам.
По предварительным итогам выборов, РПА получила 13 мандатов, партия «Светлая Армения» – 10, партия «Армянское возрождение» – 5 мандатов, ППА – 3 мандата, а АРФД – 2 мандата.
«Смотрите, что получается, как коалиция РПА и АРФД имеют в общей сложности 15 мандатов, что не позволит выбрать мэра Ванадзора, поскольку для этого необходимо 17 мандатов. Остальные три партии имеют в общей сложности 18 мандатов, и мы сможем превратить РПА в оппозиционную силу. Это довольно реальный шанс», – отметил Э. Марукян.
По его словам, существует «уникальная возможность из трех партий создать коалицию локального масштаба и начать развитие города Ванадзор».