Տնտեսություն 18:12 06/10/2016 Հայաստան
Գործադիրի հավանությանն է արժանացել Հարկային եկամուտների վարչարարության բարելավման միջոցառումների ծրագիրն ու միջոցառումների ցանկը:
Ըստ այդմ՝ սահմանվում են այն հիմնական ուղղությունները և միջոցառումները, որոնց հիման վրա առաջիկայում պետք է իրականացվեն եկամուտների ապահովման վարչարարական աշխատանքները:
Եկամուտների վարչարարության բարելավման միջոցառումները կոչված են ընդլայնելու հարկային և մաքսային մարմինների կարողությունները, որոնք առաջնահերթ կերպով կուղղվեն ստվերային շրջանառությունների բացահայտմանը, վերլուծությունների արդյունքում բացահայտված ռիսկային տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ հարկային հսկողական ողջ գործիքակազմի կիրառմանը, մաքսային հսկողության խստացմանը:
Նշված աշխատանքներին զուգահեռ կիրականացվեն համապատասխան միջոցառումներ հարկային և մաքսային հանցագործությունների կանխարգելման, դրանց խափանման և բացահայտման ցուցանիշների, ինչպես նաև պատասխանատվության կիրառման թափանցիկության բարձրացման ուղղությամբ:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է կրճատել տնտեսության ստվերային հատվածը՝ ամրապնդելով երկրի տնտեսական անվտանգությունը, հետևողականորեն ավելացնել պետական բյուջեի հարկային եկամուտները, ինչպես նաև բարձրացնել հարկային և մաքսային վարչարարության արդյունավետությունը և ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ գործունեության թափանցիկությունը:
Անդրադառնալով ներկայացված որոշմանը՝ Կարեն Կարապետյան հետաքրքվել է, թե արդյոք կա բիզնեսի ներկայացուցիչների արձագանքը նախատեսվող այս փոփոխությունների վերաբերյալ:
Վարչապետը նշել է, որ շատ դեպքերում կառավարությունը բիզնեսի առանձին շերտերին ուղղված որոշակի միջոցառումներ է ներգրավում՝ ստվերը կրճատելու, կանխատեսելիությունը և թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով:
«Հաճախ չենք մտածում, թե դա ինչպես կանդրադառնա սպիտակ դաշտում աշխատող բիզնեսի վրա, որը կարող է բերել խնդիրների, քաշքշուկների ավելացմանը: Չորսօրյա ժամկետում գործարար շերտի հետ քննարկեք, որպեսզի չդառնա գլխացավ օրինապահ դաշտում աշխատող գործարարի համար»,-ընդգծել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:

Экономика 19:28 06/10/2016 Армения
Премьер Армении К. Карапетян поручил обсудить программу борьбы с теневым сектором – во избежание головной боли для бизнесменов
В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении кабмин одобрил Программу оптимизации мероприятий по администрированию налоговых поступлений и соответствующий перечень этих мероприятий.
Данные мероприятия призваны расширить возможности налоговых и таможенных органов, выявить теневой оборот, усилить всю систему налогового и таможенного контроля, повысить уровень прозрачности деятельности Комитета госдоходов, эффективности налогового и таможенного администрирования, а также предотвратить налоговые и таможенные преступления.
В результате реализации программы, планируется сократить теневой сектор, укрепить экономическую безопасность в стране и последовательно повысить объем налоговых поступлений
Обратившись к принятому решению, премьер-министр Карен Карапетян поинтересовался, имеется ли позиция представителей сферы бизнеса касательно производимых перемен.
По его словам, правительство зачастую с целью обеспечения прозрачности и сокращения теневого сектора инициирует мероприятия без расчета на то, как это отразится на бизнесе, который действует на «чистом поле», и это чревато рядом проблем, ростом бюрократии.
«В четырехдневный срок обсудите вопрос с бизнес-прослойкой, чтобы это не стало головной болью для законопослушных предпринимателей», – поручил премьер К. Карапетян.