Օրվա մամուլ 08:33 18/10/2016
Իշխող հանրապետական շրջանակներից «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի է դարձել, որ իշխանությունները վերջին շրջանում խիստ դժվարանում են վճարել կուտակային կենսաթոշակային հատկացումները, և դա գնալով մեծ բեռ է դառնում ՀՀ պետական բյուջեի վրա։
«Հիշեցնենք, որ պետական համակարգում աշխատողների աշխատավարձերից որքան պահում լինում է կուտակային   կենսաթոշակային   ֆոնդերին,   նույնքան էլ որպես նպատակային սոցվճար հատկացում պետք է անի պետությունը։ Օրինակ, մինչ օրս այդ ֆոնդերին հատկացվել է 14,7 մլրդ դրամ, որի կեսը տվել է պետությունը։ Իսկ ընդհանրապես այս տարի էլ նույն  համամասնությամբ  այդ  ֆոնդերին  պետք  է վճարվի 26,76 մլրդ, 2017թ. նախատեսված է 28,68 մլրդ դրամ։
Եվ իշխանությունները տարեցտարի դժվարանում են տալ այդ գումարը։ Բանն այն է, որ հարկային եկամուտները մեծ դժվարությամբ են հավաքվում և ակնհայտ է, որ այս տարի նույնպես եկամուտների հավաքագրումը թերակատարվելու է, ու այդ պայմաններում բյուջեից տարեկան 14-15 մլրդ դրամ կամ ավելի քան 30 մլն դոլար հատկացնելը լուրջ խնդիր է։ Այնուամենայնիվ վարկեր խնդրելու պատճառաբանությունների  շարքում  միջազգային  կառույցներին նաև այս խնդիրն է ներկայացվում, որ հնարավոր լինի ավելի մեծ գումար ստանալ»,-գրել է թերթը։

Пресса дня 12:17 18/10/2016 Армения
Из властных кругов газете «Айкакан жаманак» стало известно, что власти страны в последнее время затрудняются с накопительными пенсионными выплатами, и это постепенно становится тяжелым грузом для госбюджета Армении.
До сих пор, как отмечает издание, пенсионным фондам было выделено 14,7 млрд драмов, половину которых выделило государство (другая половина выплачена гражданами). В этом году этим фондам должны выплатить 26,76 млрд драмов, а в 2017 году - 28,68 млрд.
«Власти из года в год затрудняются выделять эту сумму. Дело в том, что налоги собираются с большим трудом, и очевидно, что и в этом году сбор доходов будет осуществлен не полностью, и в этих условиях ежегодное выделение 14-15 млдр драмов или более 30 млн долларов - серьезная проблема», - пишет газета.