Քաղաքական 16:51 25/10/2016 Հայաստան
Իսպանիայի Մալագա քաղաքի խորհուրդը միաձայն ընդունել է հայտարարության, որով պաշտոնապես ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հատնում են, որ ընդունված հայտարարությունում նախորդ դարասկզբին տեղի ունեցածը բնորոշվում է որպես հանցագործություն մարդկության դեմ, որի հետևանքով ձևավորվեց հայկական մեծ սփյուռքը:
Մալագայի քաղաքային խորհուրդն նաև իր զորակցությունն է հայտնում աշխարհասփյուռ հայությանը, միաժամանակ նշելով, որ մոտակա ժամանակահատվածում քաղաքապետարանը Մալագայի կենտրոնական զբոսայգում կտեղադրի հայկական խաչքար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Политика 17:51 25/10/2016 В мире
Городской совет испанской Малаги единогласно принял заявление, которым официально признает и осуждает Геноцид армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении.
В тексте заявления события начала прошлого века квалифицированы как преступления против человечества, в результате чего сформировалась большая армянская Диаспора.
Городской совет Малаги также выражает свою солидарность рассеянному по всему миру армянству, отмечая при этом, что мэрия в ближайшее время в центральном парке Малаги установит армянский хачкар – в память жертв Геноцида армян.