Հասարակություն 18:36 26/10/2016 Հայաստան
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ բարձրացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը մատակարարվող կարտոֆիլի հարցը:
Պատգամավորի խոսքերով՝  մատակարարողները կարտոֆիլը գյուղացիներից գնում են 40-45 դրամով, բայց զորամասերին հանձնում են 84-104  դրամով:
«Տեսնում եք՝ կրկնակից ավելի գնով են հանձնում զորամասերին: Նրանք պատճառաբանում են, որ հարկեր են վճարում, պահեստավորում են և բանվորական ուժ են կիրառում այս ամենի համար, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ մատակարարներն ամենևին պահեստավորման հարց չեն լուծում, մեքենայով մոտենում են գյուղացիների պահեստներին, նրանք էլ  բեռնում են բեռնատարները, իսկ զորամասերում բեռնաթափումն իրականացնում են զինվորները: Կարծում եմ՝ արդարացի կլինի, որ պաշտպանության նախարարության միջամտությամբ գյուղացուց գնվող ապրանքի գինը բարձրանա»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝  նշեց, որ խնդիրը հստակ է՝ կարտոֆիլի, կաղամբի ու գազարի պարագայում մատակարարն իրականացնում է ծավալուն աշխատանք, գյուղացուց գնելուց հետո պահեստավորում է, որովհետև բանակը չի ընդունում այդ մթերքը միանգամից:
«Այսինքն՝  ոչ թե պահպանվում է մինչև վերցնելը, այլ մինչև զորամաս հասցնելը: Ինչ վերաբերում է կարտոֆիլի 81-104 դրամին, ճիշտ ասացիք, այդ գինն ուղղակի կապ ունի այն զորամասի հետ, որտեղ հասցնում են ապրանքը, և կիլոգրամի մեջ մինչև 14 դրամը դա վառելիքի ու տեղափոխման հետ կապված ծախսերն են:  Ինչ վերաբերում է զինվորներին, եթե դուք ունեք որևէ փաստ, որ զորամասում զինվորը բեռնաթափում է պարենային մթերքով  մեքենան, շատ շնորհակալ կլինեմ, եթե դուք անհապաղ դրա մասին հայտնեք, քանի որ դա  անթույլատրելի է: Եթե լինեն նման դեպքեր, հետամուտ կլինենք, քանի որ դա պայմանագրային ծառայություն է, որ կատարվում է զորամասի ներսում»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ իրականում հարցն ավելի խորքային է, վերաբերում է բանակի կողմից կատարվող գնումների խնդրին: Ըստ նրա՝  գնումների խնդիրը   բացարձակ առաջնահերթություն է նախարարության համար:
«Մենք իրականում ունենք այդ ոլորտում լուրջ խնդիրներ, անելիքներ: Այս պահին ընթանում է մի շարք թերմատակարարված ապրանքների մթերում ՊՆ-ում: Խիստ դրվել է խնդիրը, որ մատակարարները պետք է հստակ կատարեն իրենց պայմանագրային պարտավորությունները»,- ընդգծեց Վիգեն Սարգսյանը:

Общество 20:05 26/10/2016 Армения
Виген Саркисян на вопрос Пашиняна об «армейской картошке»: Проблема закупок – абсолютный приоритет для Минобороны Армении
Сегодня в ходе правительственного часа в парламенте Армении депутат Национального Собрания РА от оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Никол Пашинян озвучил вопрос поставок картофеля министерству обороны РА.
По словам оппозиционного парламентария, картофель закупается у фермеров по цене 40-45 драмов за килограмм, однако воинским частям поставляется за 84-104 драма с мотивацией на дополнительные траты, которые якобы возникают при хранении, погрузке и разгрузке продукта.
«Полагаю, было бы справедливо, если бы Минобороны выступило посредником для повышения цены закупаемого у крестьян картофеля», – сказал Н. Пашинян.
В ответ новоназначенный министр обороны РА Виген Саркисян сказал, что вопрос здесь поставлен предельно четко: в случае с картофелем, капустой и морковью закупщик действительно осуществляет довольно масштабную работу по хранению, поскольку армия принимает продукты не сразу.
По его словам, цена 81-104 драма непосредственно связана с местом дислокации воинской части и разница в 14 драмов возникает вследствие трат на топливо и решение проблем с поставками.
В. Саркисян при этом заявил, что проблема на самом деле более глубинная и связана со сферой госзакупок для армии. По его словам, данный вопрос является абсолютным приоритетом для Минобороны.
«На самом деле для решения имеющихся в этой сфере проблем нам предстоит провести серьезную работу. Вопрос поставлен четко: поставщики обязаны выполнять договорные обязательства», – сказал министр.