Տնտեսություն 17:35 29/10/2016 Հայաստան
Կարեն Կարապետյան. Սփյուռքի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական կյանքում ուզում ենք տեսնել առավել ակտիվ ու նպատակային
Կառավարության այսօրվա ծրագիրը նախատեսում է արագընթաց բարեփոխումներ՝ ներգրավելով համայն հայության ողջ ներուժը: Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) խորհրդի նախագահ Քերոլին Մուգարին և Հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանի հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Համագումարի ներկայացուցիչները նշել են, որ  ԱՀՀ-ն կշարունակի ակտիվ աշխատանքը՝ ի նպաստ Հայաստանի հետագա զարգացման և համահայկական ծրագրերի իրականացման:
Կառավարության ղեկավարն առաջնահերթ է համարել ներդրումների խթանմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ինչպես նաև՝ հատկապես գյուղական համայնքներում կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերը:
Կարևորելով Հայաստան-Սփյուռք կապերի ներգրավումը տնտեսության ոլորտային զարգացման գործում՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է. «Երկրում անհրաժեշտ է հաստատել նոր տնտեսական հարաբերություններ, և կառավարությունը պատրաստ է  ստանձնել  Հայաստանում ներդրումային ակտիվություն խթանողի գործառույթը, աշխատել միջազգային ներդրողների հետ՝ ապացուցելու համար, որ Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելն ու ներդրումներ կատարելն ապահով են, անվտանգ և, պարզապես, շահավետ։ Սփյուռքի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական կյանքում մենք ուզում ենք տեսնել առավել ակտիվ ու նպատակային, ուզում ենք որ մասնակից դառնաք մեր ծրագրերին՝ ոչ միայն բարեսիրական ու ներդրումային նախաձեռնություններով, այլև կառավարման նոր մշակույթ բերելու առումով, Սփյուռքի մեր լավագույն մասնագետների գիտելիքներն ու ներուժը համահայկական նպատակներին ծառայեցնելու առումով»:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Սփյուռք կապերի վերաիմաստավորմանը, հայապահպանությանը, ինչպես նաև Հայաստանի և ԱՀՀ-ի միջև համագործակցության ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

Премьер Карен Карапетян: Мы хотим, чтобы участие Диаспоры в экономической жизни Армении было более активным и целевым
Правительственная программа Армении предусматривает осуществление оперативных реформ с привлечением потенциала всего армянского народа. Об этом заявил премьер-министр РА Карен Карапетян на встрече с председателем Совета Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Керолин Мугарин и сопредседателем совета попечителей ААА Энтони Барсамяном.
Как передает пресс-служба правительства РА, представители ААА в свою очередь заявили о готовности Ассамблеи продолжать активную работу по развитию Армении и реализации всеармянских программ.
Глава правительства назвал первоочередными программы по стимулированию инвестиций, оптимизации бизнес среды, а также повышению качества образования в сельских общинах.
Он также подчеркнул важность вовлечения Диаспоры в дело отраслевого развития, заверив, что правительство Армении готово взять на себя обязательство по стимулированию инвестиционной активности в республике.
«Мы хотим, чтобы участие Диаспоры в экономической жизни Армении было более активным и целевым», – сказал К. Карапетян, призвав участвовать также в деле формирования в стране новой культуры управления.
Стороны обсудили вопросы касательно переосмысления связей Армения-Диаспора и программ сотрудничества.