Իրավունք 09:12 03/11/2016
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, նոյեմբերի 2-ին հրապարակել է Սարի թաղում հուլիսյան դեպքերի ժամանակ «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրող Ալբերտ Գասպարյանի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու համար մեղադրվող անձանց վերաբերյալ վճիռը։
Հիշեցնենք՝ այդ անձինք չորսն էին՝ Սեյրան Կարապետյան, Վլադիմիր Մխիթարյան, Դավիթ Սարգսյան, Կարեն Գրիգորյան։ Նրանք բոլորը դատապարտվեցին 1 տարվա ազատազրկման և 200-ական հազար դրամ տուգանքի։
Նախաքննությունն իրականացրած Հատուկ քննչական ծառայությունը հիմնավորել էր, որ քաղաքացիներ Սեյրան Կարապետյանը, Վլադիմիր Մխիթարյանը, Դավիթ Սարգսյանն ու Կարեն Գրիգորյանը կատարել են բռնության գործադրմամբ զուգորդված խուլիգանություն և խոչընդոտել լրագրող Ալբերտ Գալստյանի մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Մասնավորապես, նրանք, ըստ նախաքննության, հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, գտնվելով Սարի թաղում և շրջապատի մարդկանց նկատմամբ իրենց առավելությունը ընդգծելու, մյուսներից իրենց անձը վեր դասելու խուլիգանական դրդումներով, վեճի են բռնվել նույն վայրում գտնված անձանց հետ, կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգն ու բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք արտահայտելով փողոցում հավաքված հասարակության նկատմամբ, տևական ժամանակ բարձրաձայն հայհոյանքներ են տվել և բռնություն գործադրել նշված անձանց  նկատմամբ՝ ձեռքերով ու ոտքերով հարվածներ են հասցրել նրանց՝ անտեսելով իրենց կարգի հրավիրող այնտեղ հավաքված անձանց հորդորները:
Այդ ընթացքում խմբով խուլիգանություն կատարած ամբաստանյալները տեսել են, որ լրագրողական անվանաքարտ (բեյջ) կրող լրագրող Ալբերտ Գալստյանը տեսանկարահանում է իրենց վերը նշված գործողությունները:
Նրանք հարձակվել են լրագրողի վրա, պահանջել, որ վերջինս չտեսանկարահանի իրենց, ապա Վ. Մխիթարյանը Ալբերտ Գալստյանի ձեռքից խլել է «Պանասոնիկ» ապրանքանիշի տեսախցիկը, որից հետո վերջինիս գցել են գետնին և սկսել ոտքերով ու ձեռքերով հարվածներ հասցնել լրագրողի մարմնի տարբեր մասերին` պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Այնուհետև նկատելով մոտեցող ոստիկանության աշխատակիցներին, դիմել են փախուստի՝ իրենց հետ տանելով տուժողից վերցված տեսախցիկը՝ դրանում առկա իրենց վերաբերյալ տեսաձայնագրությունը վերացնելու նպատակով:  Լրագրողից վերցված «Պանասոնիկ» ապրանքանիշի տեսախցիկը վերադարձվել էր տիրոջը:
Կարապետյանին, Մխիթարյանին, Սարգսյանին ու Գրիգորյանին մեղադրանքներ էին առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով «խուլիգանություն» և 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելը»: Նրանք կալանավորվել էին։
Սեպտեմբերի 29-ից մեկնարկած դատական նիստն անցկացվում էր արագացված ռեժիմով, և ամբաստանյալներն ընդունել էին իրենց առաջադրված մեղադրանքը։

Law 11:38 03/11/2016 Armenia
Defendants accused of obstructing legitimate professional activities of Armenia TV cameraman pleaded guilty
On November 3, the General Jurisdiction Court of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts, under the presiding judge Artush Gabrielyan, issued the verdict regarding the individuals accused of interfering with legitimate professional activities of Armenia TV cameraman Albert Galstyan during the Sary Tagh flare-up in June.
Notably charges were filed against four people:  Seyran Karapetyan, Vladimir Mkhitaryan, David Sargsyan and Karen Grigoryan. All of the defendants were sentenced to one year in prison and were fined by 200.000 AMD.
The Special Investigative Service, which had carried out the investigation, proved that citizens Seyran Karapetyan, Vladimir Mkhitaryan, David Sargsyan and Karen Grigoryan had carried out hooliganism combined with the application of violence by obstructing legitimate professional activities performed by cameraman Albert Galstyan.
According to the data of the preliminary investigation, on 29 June at 22:00 being in Sary Tagh district and intending to show their supremacy over the people around they stroke up a dispute with the people gathered in the same place by violating the public order and showing disrespect towards the society gathered on the street. They kept on cursing and inflicting violence towards then above mentioned people by hitting them.
Meanwhile the hooligans observed that Albert Galstyan, who was wearing a journalistic badge, was filming their activities.
They attacked the cameraman forcing him to turn off the camera, then V. Mkhitaryan seized the Panasonic brand camera from Galstyan’s hands, after which they threw him to the ground and began hitting him in the different parts of his body thus inflicting injuries.
By seeing the heading police officers they fled the scene taking the camera of the victim with them. Later the camera was handed back to its owner.
Charges were filed towards Karapetyan, Mkhitaryan, Sargsyan and Grogoryan under the requirements of Part 3 (Point 1) of Article 258 of the RA Criminal Conde (hooliganism) and Part 1 of Article 164 (obstructing legitimate professional activities of a journalist). They had been arrested.
The trial that launched on 29 September was held in a rapid manner and the defendants had accepted all the charges.