Հասարակություն 11:09 04/11/2016 Հայաստան
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից  իրականացվող 2016թ.-ի բնակարանաշինության ծրագիրը, որի հերթական փուլը մեկնարկել էր վաղ գարնանը, մոտենում է ավարտին։ Կազմակերպությունների ղեկավարներն ու աշխատակիցները կամավորության սկզբունքով մասնակցել են Արագածոտնի մարզի Զարինջա համայնքում բնակվող Ավետիսյանների տան շինարարությանը` 30 տարի վագոն-տնակում բնակվող Ավետիսյաններին օգնելով օր առաջ հասնելու իրենց երազանքի իրականացմանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են, Ավետիսյանները վագոն-տնակում են հայտնվել 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով։ Հենց այդ տարիներին էլ նախաձեռնել են շինարարություն՝ նոր բնակարան ունենալու հավատով: Այդ նպատակն իրականություն է դարձել երեք տասնամյակ անց հետո միայն՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» աջակցության արդյունքում:
«Մեծ որդիս մի քանի ամսական էր, երբ մեր տունն ավերվեց ու տեղափոխվեցինք վագոն- տնակ։ Մյուս երկուսն այստեղ են ծնվել։ Հիմա երեք որդիներս էլ հասուն տղամարդիկ են ու դեռ երբեք չեն զգացել տուն ունենալու բերկրանքը։ Մեր ընտանիքի մոտ երեք տասնամյակի սպասումն այսօր հատուցվում է, այն էլ՝ ձեր շնորհիվ։ Մոտ երեսուն տարի կառուցվող մեր տան շինարարությունը, վերջապես, իր ավարտին է մոտենում»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Գարեգինը:
Հինգ տարվա համագործակցության արդյունքում, բնակարանաշինության ծրագրով Արագածոտնի մարզում 15 ընտանիք վերանորոգել է տունը կամ ավարտին է հասցրել կիսակառույց տան շինարարությունը։
«Ոչինչ այնքան հաճելի չէ, որքան օգտակար լինելու պատրաստակամությունը: Եթե մեզանից յուրաքանչյուրը ժամանակ առ ժամանակ փորձի աջակցել դրա կարիքն զգացող որևէ մեկին և ապագայի հանդեպ լավատեսություն արթնացնի նրա սրտում ՝կհաջողենք բոլորս: Մարդկանց իրենց հոգսերի հետ մենակ թողնելն ու նրանց նկատմամբ անտարբեր լինելն ամենամեծ չարիքներից են: «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ մեր համագործակցությունը սոցիալական աջակցություն ծրագիր լինելով՝ երկարաժամկետ ևս մեկ նպատակ է հետապնդում. հոգատարության կոչ՝ ուղղված յուրաքանչյուրին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Աշխատանքի բերումով, լինելով Հայաստանի ամենատարբեր ծայրերում և հանդիպելով բնակարանի խնդիր ունեցող ընտանիքների հետ, ցավով պետք է ասեմ, որ դեռ շատ գործ ունենք անելու։ Ժամանակավոր կացարանը, լինի դա վագոն- տնակ, կիսակառույցի նկուղ կամ հողաշեն տնակ, պետք է ժամանակավոր լինի, ոչ թե ամբողջ կյանքի համար։ Այս ընտանիքը մեկն է Հայաստանում ապրող հազարավոր ընտանիքներից, որ տարիներով զրկված է եղել տարրական հարմարավետությունից։ Այս տարի նախատեսված 41-ի փոխարեն հնարավոր է եղել բնակարանի խնդիր լուծել 42 ընտանիքի համար․ 21 ընտանիք վերանորոգել է բնակարանը, 21-ը՝ ավարտում է կիսակառույց տան շինարարությունը»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ավելի քան   105 մլն. դրամի ներդրում է կատարել 2016թ.-ին: Հինգ տարվա ընթացքւմ ներդրվել է ավելի քան 333 մլն.դրամ:  Համագործակցության արդյունքում 135 ընտանիքի համար լուծվել է բնակարանի խնդիրը։

Society 11:20 04/11/2016 Armenia
The 2016 housing project invested by VivaCell-MTS and implemented by Fuller Center for Housing Armenia, launched in early spring, is coming to an end. As VivaCell-MTS reports in a released statement, the heads of the organizations and the employees participated as volunteers in the construction works of the Avetisyan family in Zarinja village of Aragatsotn region helping the Avetisyans, who had been living in a metal container for 30 years, to fulfill their dream.
The Avetisyans moved to live in a metal container after the destructive earthquake in 1988. The same year they undertook the construction of their house with the hope to have a home. Now, after three decades of awaiting their dream comes into true as a result of VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia support.
«My elder son was several months old when our house was destroyed, and we moved to a metal container. The other two sons were born here. Now my three sons are already young men but they have never felt the happiness of living in a decent home. Three decades of awaiting... and now we are rewarded with a decent home thanks to you. It took 30 years to build a home; and now, finally, we are finishing the construction, » said the father of the family, Garegin.
As a result of a-five-year partnership, through housing project, 15 families have built and or renovated their houses in Aragatsotn region
«Nothing is more gratifying than the readiness to help. If each of us extend a helping hand to a person in need and wake optimism in the future, we will all succeed. Leaving people alone with their problems and remaining indifferent to them are the greatest evils. Our partnership with “Fuller Center for Housing”, being a social investment program, has another long-term mission: it is a call to all of us not to remain indifferent, » said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
«Based on work, I have been in different parts of Armenia and met many families in need of decent housing, and I should say that there is still a lot of work to be done.  The temporary shelter, be it a metal container, a basement of a half-built house or a soil house, should be temporary and not for a whole life. This family is one of the thousands of families in Armenia who have been deprived of basic conditions for many years. Instead of the 41 families planned to be assisted this year it was possible to solve the problem of the housing need for 42 families; 21 families have renovated their houses and 21 will complete the construction of their half-built houses, » said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In 2016, VivaCell-MTS invested more than AMD105 million for the housing project. In five years, more than AMD333 million have been invested. As a result of the partnership the housing problem of 135 families have been solved.